Mikä on litrahinta itsepoimituista mansikoista?

Amelia_äiti

Siis jos menee jonnekkin mansikkatilalle poimimaan. Missään ei lue litrahintoja. Onko myös eri paikoissa eri hinnat? Kyseessä olisi pk-seudun mansikkatilat.

Kiitos vastauksista :)

9

580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mansikka.fi

      No onks sillä väliä kummalla tavalla hinnoteltu, ei se lopputulokseen vaikuta kumminkaan.

    • Amelia_äiti

      No jos maksaa 4e/l niin mielummin ostan kaupasta. Kelasin et säästääkö sillä rahaa ku poimii itse vai tuleeko kalliimmaksi?

    • halvempaa

      Halvemmaksi tulee itsepoimien, hinnat suurinpiirtein samat. Kannattaa soittaa pariin paikkaan ja kysyä hintaa. Itsepoimimalla saa kyllä parhaimmat marjat!

    • uusmaalaisilta
    • 0po+iålå

      Ei kannata itse mennä kyykkimään, ostaa valmiiksi poimitut tuoreet marjat ja sillä siisti. Jos siinä nyt muutaman euron häviää, niin so not.....

      • paljon poiminut

        "Ei kannata itse mennä kyykkimään, ostaa valmiiksi poimitut tuoreet marjat ja sillä siisti. Jos siinä nyt muutaman euron häviää, niin so not..... "

        Ei siinä kyse olekaan hinnasta, vaan laadusta. Ei tarvitse ostaa kuljetuksessa littaantuneita ja kenties edellisenä päivänä poimittuja. Kun itse poimii, on laadunhallinta hanskassa.


      • rt76y8u9i0o+p
        paljon poiminut kirjoitti:

        "Ei kannata itse mennä kyykkimään, ostaa valmiiksi poimitut tuoreet marjat ja sillä siisti. Jos siinä nyt muutaman euron häviää, niin so not..... "

        Ei siinä kyse olekaan hinnasta, vaan laadusta. Ei tarvitse ostaa kuljetuksessa littaantuneita ja kenties edellisenä päivänä poimittuja. Kun itse poimii, on laadunhallinta hanskassa.

        Kun osaa suunsa avata ja kysyä, saa samana päivänä poimittuja. Ja ei ole moneen vuoteen ollut kuin muutama hassu huono marja valmiiksi poimittujen joukossa. Eli ei maksa vaivaa mennä sinne marjamaalle per*e pitkällä nysväämään.....


    • paljon poiminut

      En tiedä pk-seudun marjatiloista, mutta muualla itsepoimitut mansikat on hinnoiteltu kiloittain, mikä on reilumpi systeemi, kun ei tarvitse maksaa ilmasta.

      Litra mansikoita on yleensä n. 0,5 - 0,6 kg riippuen marjojen koosta ja vesipitoisuudesta. Tuolta pohjalta voi suhteuttaa itsepoimintamarjojen hinnan torilta ostettuihin.

    • Eeva S

      Mansikoiden itsepoiminta 4 - 4,5e/kg lajikkeesta riippuen, ainakin täällä Hausjärvellä. 1kg = 2 litraa. Ja mansikat ovat juuri nyt parhaimmillaan!

      Eeva Sammalisto
      Aallon Marjatila

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1651
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      171
      1598
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      168
      1506
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1308
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1184
    6. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      963
    7. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      961
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      92
      851
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      185
      805
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      207
      769
    Aihe