Terve
Asun sellaisessa perheessä jossa vanhemmat eivät juurikaan piittaa lasten hyvinvoinnista. Itse olen 18v opiskelija enkä saa juuri lainkaan tuloja. 55kg / 175cm.
Taloudessa asuu myös 8v broidi joka minua eniten tässä mietityttää että minkälainen tulevaisuus hänellä on väsymyksen kanssa ja itsehän joudun maksamaan omat menot, puhelinlaskut, hammaslääkärilaskut, koulumatkat (50km) vaatteet ja halutessani lisää ruokaa myös ruuat "kun muutkin nuoret maksavat" ja heillä on kuitenkin se työpaikka jossa tienata rahaa toisin kuin minulla.
Olen puhunut vanhempien kanssa ruuan puutteesta ja siitä miten se vaikuttaa mun väsymykseen ja uupumukseen mutta syyttävät vain tietokonetta että siitä se kaikki johtuu. En siis jaksa töihin mennä koulun ohessa sillä olen sen verran uupunut ja väsynyt / stressaantunut tän perheen tavasta hoitaa asioita.
Käytin noin 4 kuukautta sitten 200€ proteinipitoiseen ravintoon eli raejuustoon, mysliin, rahkaan, ananakseen, hedelmiin, kalkkunaan ja kanaan ja muihin vitamiineihin ja olo parani kyllä kummasti ja 17 tunnin yöunet jäivät 8 tunnin uniin ja painokin nousi sellaiset 10 kiloa treenatessa.
Haen tällä viestillä nyt sitä että kirjoittakaapa te viisaat esimerkkejä liian huonosta ja yksinkertaisien ruokien haitoista ja mahdollisista puutteista jotta ehkäpä hekin valaistuisivat asiasta.
Itsehän elän nykyään suurimmaksi osaksi vedellä, kahvilla ja leivällä kun ruuaksi on muutama kauhallinen makaroonia jauhelihakastiketta ja seuraavana päivänä pari perunaa ja samaa kastiketta eli kalorit jäävät noin 500 jos edes sinne asti yltää.
Liian vähän ravintoa
NälkäinenOpiskelija1
2
127
Vastaukset
- wsfhy
Sossuun ilmoitus?
- NälkäinenOpiskelija2
On jo ilmoitettu pari vuotta sitten mutta 2 vs 1 tilanteesta on vähän huono lähteä todistamaan yhtään mitään kun vanhemmat esittävät niin huolehtivaisia aina kun ulkopuolinen puuttuu asiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16610648Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t907515Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1077393Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37356Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t227341Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427279Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1136687Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296516Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa885733Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485515