En vain laihdu

Entiedämitätehdä

Olen 22v mies.
23.4.2012 painoa oli tasan 90. Päätin, että nyt alkaa lenkkeily elokuun loppuun asti.
Nyt (28.6.2012) olen juossut 27 kertaa, yhteensä 27h, kokonaiset 274km (seassa on myös 6 rullaluistelu kertaa).
Olen jäänyt täysin koukkuun sport tracker ohjelmaan puhelimessa!
Paino tippui ensimmäisen kuukauden aikana erittäin nopeasti 87 kiloon. Sen jälkeen ei ole tapahtunut oikeastaan mitään. Paino pomppii kokoajan 86-88 välillä.
Haluaisin enemmän tuloksia. En ole kropassani huomannut oikeastaan mitään. Ainoa on, ettei turvota niin paljon.

Ruokavalio on parantunut vähän: Herkut, sipsit, limut ja mehut on jäänyt melkein kokonaan pois. Ainoastaan vieraissa/juhlissa jos on tarjolla otan vähän.
Samoin nuudelit, perunat, pasta ja riisi on vähentynyt niin, että n. yhden kerran päivässä annoksessani on jotain noista.
Myös tupakointi loppui 4 vuoden jälkeen samaan aikaan. Sähkötupakan otin tilalle ja on toiminut.

Juon nykyään hirveän paljon vettä ja vissyä. Syön kana- ja tonnikalasalaatteja todella usein.
Välipalaani kuuluu yleensä maitorahka ja ananas purkki. (onko hyvä välivapa?)
Aamupalaksi taas pari ruisleipää.

Mikä hitto siinä on kun mitään ei tunnu tapahtuvat. Kohta kumminkin elokuu!

6

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ihme ettei tapahd

      Liikunta ei laihduta ja nuo ruuat lihottaa.

      • Liikunta on ihmiselle hyväksi ja se on aina suositeltavaa, mutta se ei laihduta. Liikunnan määrän suuri äkillinen lisäys saattaa jopa nostaa painoa, kun lihasmassa kasvaa.

        Laihtuminen tapahtuu ruokavaliolla. Ylimääräinen sokeri on syytä jättää kokonaan pois eli älä juo ensimmäistäkään sokerilla makeutettua limua tai mehua. Hiilhydraattia saat riittävästi vihanneksista ja hedelmistä (jos syöt niitä riittävästi). Vihanneksia ja hedelmiä kannattaa syödä VÄHINTÄÄN puoli kiloa päivässä.

        Rasvaa ihmisen keho tarvitsee, mutta ei eläinrasvaa. Suosi ruokaöljyä. Syö kalaa lihan sijaan. Jätä juustot pois. Ihan yleisen terveyden kannalta kannattaa syödä kokojyväriisiä ja kokojyväpastaa, eikä niitäkään kovin paljon.

        Painat 90 kg. Et kertonut pituuttasi, mutta ei tuo paino mikään valtavan korkea ole, vaikka olisit 180-senttinen. Ylipainoa silloin kyllä on ja on hyvä, että haluat päästä siitä eroon. Tsemppiä laihduttamiseen!


      • hmmndd
        patriklind kirjoitti:

        Liikunta on ihmiselle hyväksi ja se on aina suositeltavaa, mutta se ei laihduta. Liikunnan määrän suuri äkillinen lisäys saattaa jopa nostaa painoa, kun lihasmassa kasvaa.

        Laihtuminen tapahtuu ruokavaliolla. Ylimääräinen sokeri on syytä jättää kokonaan pois eli älä juo ensimmäistäkään sokerilla makeutettua limua tai mehua. Hiilhydraattia saat riittävästi vihanneksista ja hedelmistä (jos syöt niitä riittävästi). Vihanneksia ja hedelmiä kannattaa syödä VÄHINTÄÄN puoli kiloa päivässä.

        Rasvaa ihmisen keho tarvitsee, mutta ei eläinrasvaa. Suosi ruokaöljyä. Syö kalaa lihan sijaan. Jätä juustot pois. Ihan yleisen terveyden kannalta kannattaa syödä kokojyväriisiä ja kokojyväpastaa, eikä niitäkään kovin paljon.

        Painat 90 kg. Et kertonut pituuttasi, mutta ei tuo paino mikään valtavan korkea ole, vaikka olisit 180-senttinen. Ylipainoa silloin kyllä on ja on hyvä, että haluat päästä siitä eroon. Tsemppiä laihduttamiseen!

        Tuota...perusteluja tuolle että keho tarvitsee rasvaa muttei eläinrasvaa? Luolamiehet vissiin joivat rypsiöljyä ja jättivät mammutit välistä? Tuskinpa.


      • pukkapukka
        hmmndd kirjoitti:

        Tuota...perusteluja tuolle että keho tarvitsee rasvaa muttei eläinrasvaa? Luolamiehet vissiin joivat rypsiöljyä ja jättivät mammutit välistä? Tuskinpa.

        Hän on näitä pekkapuskalaisia.


    • jdfoiuhgo

      Et kerro kuinka paljon ylipainoa sinulla on? Laihduttamisen ainoa sääntö on: syö vähemmän kuin kulutat. Maailma on täynnä erilaisia dieettejä, mutta joka ainoan dieetin perimmäinen tarkoitus on syödä vähemmän kuin kuluttaa. Oletko huomaamattasi lisännyt ruuan määrää liikunnan lisääntyessä? Vaikka ruokavaliosi olisikin terveellisempi, niin jos ruokaa on liikaa, et laihdu.

      Itse olen havainnut hyväksi keinoksi syödä 5 kertaa päivässä, siis kolmen tunnin välein. Eikä mitään isoja annoksia, vaan sen verran, että nälkä pysyy poissa. Päivässä syödään 2 lämmintä ateriaa, ja vain toisella aterialla perunaa, pastaa, riisiä (niin kuin olet tehnytkin). Proteiinia joka aterialla. Lämpimällä aterialla oman kämmenen kokoinen pala lihaa, paljon kasviksia. Maitorahka on hyvä välipala. Hedelmiä suositellaan syötäväksi vain yksi päivässä (sisältää hedelmäsokeria). Myös esim. pähkinät on hyvä välipala.

      Oletko painonpudotuksen aikana katsonut vain vaa'asta tuloksia? Onko vaatteet isot? Mitä mittanauha näyttää? Entä kaverit, onko ne huomannut ruumiinrakenteessasi muutosta? Vaaka ei aina ole paras mahdollinen mittari painonpudotuksessa. Liikunnan lisääntyessä lihasmassa kasvaa ja näin ollen paino ei putoa, päinvastoin se voi jopa hieman nousta. Lisäksi peili voi vähän valehdella, jos olet tottunut näkemään itsesi lihavana, näet itsesi lihavana vaikka olisit kuinka hoikka. Eli mittanauha käteen ja sovittamaan vanhoja farkkuja, jospa ne on yhtäkkiä suurentunut?

      Elimistösi voi olla myös "shokkitilassa" johtuen yht'äkkisestä liikunnan lisääntymisestä. Elimistösi ei saakaan enää sokeria polttoaineekseen, jota on tottunut koko ajan saamaan lisää, lisäksi elimistösi joutuu polttamaan hirveän määrän energiaa (juokseminen ja rullaluistelu on erittäin raskasta liikuntaa). Joten elimistösi säästelee energiavarastojaan, varsinkin jos ylipainoa ei ole paljon.

      Mutta ehdottomasti olet oikealla tiellä! Älä missään nimessä luovuta! Varmasti ainakin kuntosi on parantunut. Juokemisen lisäksi kannattaisi varmasti harrastaa jotain lihaskuntoa lisäävää liikuntaa. Netti on täynnä erilaisia treeniohjelmia, jos et halua punttisalille mennä. Esim. youtubesta löytyy ihan kotona toteutettavaa lihaskuntotreeniä, koita vaikka nimellä zuzana light. Treeni on nopeasti käyty läpi etkä tarvitse mitään välineitä.

    • fdgxfghjd

      Jos massaa on kerännyt vuosia, ei pidä olettaa sen lähtevänkään hetkessä.

      "Sähkötupakan otin tilalle ja on toiminut."
      Toiminut? Miten? Pitänyt vieroitusoireet kurissa? WAKE UP!

      Entäpä leivät ja vastaavat? Et mainitse määriä. Leivänpäällysteet?

      Salaateissa ja salaatinkastikkeissa voi olla yllättävän paljon energiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      207
      11913
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6323
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      177
      5247
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      57
      4978
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4518
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      118
      4432
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3926
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3425
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1967
    Aihe