Kesäkurpitsasta?

kesäinen kurpitsa

Jotakin yksinkertaista ruokaa kesäkurpitsasta? Voisko niitä viipaleita vaan paistaa pannulla ja maustaa?

Otin talteen myös sellaisen kesäkurpitsa-perunapaistoksen johon siivutetaan sipulia, kesäkurpitsaa ja perunaa. Sipulia kuullotetaan öljyn kanssa ja sitten kaikki ainekset ladotaan päällekkäin vuokaan. Päälle mausteita ja vähän öljyä ja uuniin. En ole vielä kokeillut mutta ehkä kokeilen.

Olisiko muunlaisia ehdotuksia kesäkurpitsan käytölle? Helppoja ohjeita mieluiten...

8

1203

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvää tulee

      Tee säilykettä samalla ohjeella ja maustepussilla kun kurkusta.

    • 225 astetta

      Täytettynä hyviä, vaikkapa riisi-jauheliha ja paljon juustoraastetta pintaan,
      sitten uuniin...

    • *Kesäkurpitsa*

      Teen kesäkurpitsapaistosta, johon laitan kesäkurpitsaa, tomaattia, sipulia, ruskistettua jauhelihaa ja aurajuustoa mausteita. On parempaa kuin makaronilaatikko, eikä lihota niinkuin pasta. :)

    • adgdfgdf

      mun mielestä kesäkurpitsa on parasta ku sen vaan siivuttaa ja paistaa pannulla, eikä tarvi mitään mausteita, kaveriks sopii myös paistettu sipuli ja paistettu parsakaali ja edelleen ilman mausteita

      • en söis

        paistettu parsakaali ?
        ja koko tämä sossö ilman mausteita


    • laita googleen

      ruokaohje makuhaku kesäkurpitsa
      tulee leegio ohjetta
      tai http://www.ruokala.net/reseptit/haku/ruokala?words=kesäkurpitsa
      Labbyn Länsipuron jälkiruoka :
      Koverra halkaistusta kesäkurpitsasta siemenet. Ripottele sokeria ja kanelia pinnalle - uuniin ! Minä laitoin juustohöylällä vielä voita pinnalle ja että oli hyvää - lisää ; zucchini dessert recipes

    • Handexa

      Kesäkurpitsasosekeitto:

      Kattilaan ruokaöljyä 2 rkl kuumenna. Pilko isoiksi lohkoiksi n 700g kesäkurpitsaa, 1 sipuli tai 4 uutta sipulia, 3 porkkanaa. Laita lohkotut kasvikset kattilaan keskilämmölle ja keitä n 8 dl vettä. Laita kiehuva vesi ja kasvisliemikuutio sekä reilusti sipulinvartta kattilaan. Mausteeksi hieman suolaa ja valkopippuria. Anna kiehua pienemmällä lämmöllä 20 min. Ota pois levyltä ja lisää Creme fraiche, sekoita. Hienonna sauvasekoittimella sattuvat pois. Tein keittoa viimeksi eilen illalla oman kasvimaan kurpitsoista....mieskin tykkäsi:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      324
      4243
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2385
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2026
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1521
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      40
      1028
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      136
      986
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      967
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    10. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    Aihe