Sinisimpukka

S

mikä olisi paras tapa tai herkullisin? Ikinä en ole valmistanut ja nyt kaipaisin siis reseptiä/valmistus tapaa.

5

293

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinpukka

      Renssaa simpukat poistamalla "parta" ja katso, että kaikki ovat elossa kopauttamalla niitä vähän. Kuoren tulee olla tiukasti kiinni. Jos simpukka on auki, niin heitä pois.

      Isohkoon kattilaan pohjalle öljyä, salottisipulia hakattuna, samoin fenkolia, valkosipulia. Freesaa tovi. Lisää iso kourallinen kirsikkatomaatteja. Kun tomaatit ovat vähän pehmeneet kaada simpukat kasariin. Perään desi-kaksi valkoviiniä, suolaa ja pippuria. Yrteistä timjami on hyvä. Kasariin kansi päälle.

      Anna kasarin putrata pienellä tulelle kunnes kaikki simpukat ovat avautuneet, viisi-kuusi minuuttia. Heitä pois ne simpukat, jotka eivät ole avautuneet ja valmista on.

      Ja variaatioissa löytyy. Jotkut lisäävät aivan loppuvaiheessa desin kermaa ja antavat vielä hautua muutaman minuutin, toiset maustavat pienellä määrällä chiliä. Tähän tomaattiversioon voi lisätä myös ruokalusikallisen tomaattipyreetä, jos haluaa sakeamman kastin.

      Pääasia simpukoissa on aina, että ei keitä liian kauaa: tuo 5-6 minuuttia riittää hyvin. Lisäkkeeksi aina hyvää leipää. Jotkut vannovat ranskanpottujen ja majoneesin nimeen, toiset käyttävät aiolia

      • S

        Kiitos, tätä ohjetta kokeilen.


      • sinpukka
        S kirjoitti:

        Kiitos, tätä ohjetta kokeilen.

        Tällaisen tomaatti-yrtti-version nimi on Moules à la provencale. Vielä sananen: jos tomaatti on liian kitkerää, lisää ripaus sokeria.


      • *kulinaari*
        sinpukka kirjoitti:

        Tällaisen tomaatti-yrtti-version nimi on Moules à la provencale. Vielä sananen: jos tomaatti on liian kitkerää, lisää ripaus sokeria.

        Itse tykkää sinisimpukoista tarjoiltuna voisulalla, nam.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      275
      931
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      48
      727
    3. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      681
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      35
      584
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      52
      564
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      31
      494
    7. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      477
    8. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      44
      460
    9. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      459
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      450
    Aihe