Peruna, nopea hiilihydraatti?

Tämähän ei ole mielestäni laisinkaan loogista. Peruna on suurimmaksi osaksi tärkkelystä, joka on pitkäketjuinen sokeri, jonka pilkkomiseen keholta pitäisi siis loogisesti kulua enemmän aikaa kuin glukoosin ja fruktoosin pilkkomiseen. Silti sitä kartellaan ns. matalahiilari dietillä. Selittäkää joku!
52034
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No mikä matalahiilihydraattinen dieetti se muka olisi, jos vetelisi kattilallisen perinoita päivässä?
Jos vältetään hiilihydraatteja, niin silloin vältetään hiilihydraatteja.
Ei sillä imeytymisnopeuden kanssa mitään tekemistä ole.

Äänestä
  • Imeytymisnopeudella on erittäin paljon merkitystä. Matalahiilihydraattidieeteissä pyritään välttämään nopeita hiilihydraatteja. Kasviksista saadaan hitaita hiilihydraateja.

    Jopa Atkinsin dieetissä alkujakson jälkeen syödään hitaita hiilareita!

    Äänestä

Harvat syövät perunaa raakana. Raakana peruna on pitkäketjuinen mutta kypsennys pilkkoo tuota ketjua.

Terveellistä peruna kyllä on. Ainakin jos siinä ei ole liikaa suolaa ja rasvaa lisättynä.

Äänestä
  • Ja eri kypsennystavoilla valmistetussa perunassa onkin erilainen GI-arvo.

    Äänestä

  • Luolamies kirjoitti:

    Ja eri kypsennystavoilla valmistetussa perunassa onkin erilainen GI-arvo.

    moi!
    peruna,,tuo kansallisruoka,heh enneminkin rakkaus..
    -erittäin nopea hiilari (gl arvo,no kuka tietää?)

    -tee testi 1 syö pottua/ja raakana ja mittaa verensokeri?___

    -sitten testi2 syö pottu/ja keittettynä ja mitttaa verensokeri?___

    -sitten testi3,syö pottu/ja ja ota samalla kuitua 5-10g ja mittaa verensokeri?____

    sitten testi4 pottu,rasvaa,ja kuitu ja lukema on____

    no sitten kokeileppa tätä tee Z_O_N_E ateria:(suomalainen versio)

    -peruna tai kaksi
    -lohta 70g (/netto paino)
    ja sitä kuitua (puhdasta) apteekista tai luontais
    ..ja paljonko verensokerio ja kauanko pysyi nälkä pois? 4h?? silloin ok...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


skeptinen kirjoitti:

Tämähän ei ole mielestäni laisinkaan loogista. Peruna on suurimmaksi osaksi tärkkelystä, joka on pitkäketjuinen sokeri, jonka pilkkomiseen keholta pitäisi siis loogisesti kulua enemmän aikaa kuin glukoosin ja fruktoosin pilkkomiseen. Silti sitä kartellaan ns. matalahiilari dietillä. Selittäkää joku!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu