kylmentynyt järkyttävät 62 astetta n. sadassa vuodessa.
Näin se jääkausi etenee.
http://stevengoddard.wordpress.com/2012/07/05/death-valley-62-degrees-cooler-than-1913/
Näin se jääkausi etenee.
http://stevengoddard.wordpress.com/2012/07/05/death-valley-62-degrees-cooler-than-1913/
Vastaukset 27
Vanhimmat
Tuo vuoden 1913 Yhdysvaltain lämpöennätys onkin yksi maailman vanhimpia. Kas, miten Goddard osasikin ottaa esimerkiksi juuri sen ja verrata päivän takaiseen suhteellisen "koleaan" säähän. Täksi päiväksi ei ole luvassa kuin 44 °C.
Kirsikkapoiminnan mestari - Steven Goddard - löytää aina paikan, jossa on keskimääräistä kylmempää. Yhdysvaltojen ilmatieteenlaitos on sanonut, että vuoden aikana kylmien ja kuumien paikkojen suhdeluku on 1:10. Kun katsomme Amerikan lämpötilakarttaa, niin huomaamme, että laajoilla alueilla on ennätyskuumaa: http://thinkprogress.org/wp-content/uploads/2012/06/sfc_con_temp.062912.20z.gif.
Columbiassa South Carolina kaikkien aikojen uusi lämpötilaennätys on nyt 42.8° C, Cairossa Illinois 42.8° C, Paducah Kentucky 42.2° C, Chattanoogo Tennessee 41.1° C, Raleigh North Carolina 40.6° C, Greenville South Carolina 40.6° C, Nasville Tennessee 42.8° C, Athens Georgia 42.8° C muutama paikka mainitakseni. Pelkästään kesäkuussa rikottiin Yhdysvalloissa 3´215 lämpötilaennätystä.
Kuule lopeta se lässytys, Greenman. Ei tuota kestä enää. Annan sinulle oikein lahjana jenkkien lämpötilatilastot.
http://www.ncdc.noaa.gov/extremes/records/all-time/maxt/2012/06/00?sts[]=US#records_look_up
Vaikka nyt kesäkuulta.
Unohdin laittaa liitteen Yhdysvaltojen lämpötilaennätyksistä: http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=more-than-2000-heat-records-matched.
On se ihme paikka alarmistille, kun saa oikein viralliset tilastot tutkittavakseen.
Joe Rommin mätitahnallahan se on näköjään elänyt tähän asti.
Tervetuloa normaalien ihmisten joukkoon.
Silti se tarjoaa jotain SA:n vanhoja juttuja.
Ei jumaliste. Kai se on pakko uskoa, että Greenmanillä ei ole ihan kaikki kotona.
Niin paljon hyvää kun sitä haluaa ajatella muista ihmisistä.
Tässä on vielä ilmastotieteilijä Kevin Treberth selostus siitä, mikä aiheuttaa epätavallisen kuumuuden Yhdysvalloissa; http://www.youtube.com/watch?v=5gpM5mwX1yk&feature=player_embedded
Apua! Lopeta nyt jo, kuolen kohta nauruun... Kevin Trenberth.
Edes James Hansen - tunnetkohan tyypin - ei usko sen juttuihin.
Elekää syyttäkö minua jos on tilastollisesti yli 60 astetta kylmempää.
Väitän olevani syytön, ku en oolu sielläpäinkään.
Latelta pitää kieltää multinikkeily. Se on hengenvaarallista.
Varomattomat keskustelijat saattavat kuolla nauruun.
Mua alkaa naurattaa kaikkein eniten, kun alarmisti "löytää" lämpöennetyksiä,
löydänhän minäkin.
Vallan kauhia kitinä.
http://iceagenow.info/2012/07/aggressive-goats-force-closure-olympic-national-forest-trail/
Vuohetkin ovat raivoissaan ilmaston kylmenemisen vuoksi.
Vai mikä lienee pukki?
Sähköteurastaja voi tästä kartasta etsiä kylmät paikkakunnat Yhdysvalloissa: http://tamino.files.wordpress.com/2012/07/heatwave.png . Kuumia paikkakuntia on 3482 ja kylmiä 198 - suhdeluku on 17.6:1. Jos ei olisi ilmastonmuutosta, niin suhdeluku olisi 1:1.
Greenman, mitä nyt ihmettä?
Eiköhän kuitenkin luoteta NOAA:n tuloksiin
http://www.ncdc.noaa.gov/extremes/records/all-time/maxt/2012/06/00?sts[]=US#records_look_up
Odotetaan vain kaikessa rauhassa, milloin Yhdysvaltojen ilmatieteenlaitos saa heinäkuun helteistä yhteenvedon.
Mutta sehän oli jo tuossa laittamassani linkissä.
Mitä vielä odotat?
Sinun laittamassa linkissä lukee: U.S. All-Time Highest Max Temperature Records set in June 2012, eli kesäkuun ennätyslämpötilat. Minun linkissä on heinäkuun 2012 lämpötilaennätyksiä. Ei ole järkeä verrata eri kuukausia keskenään!
Greenman, on tärkeää ilmastonmuutoksen vastaisessa taistelussa säilyttää oma integriteetti.
Tosiasioiden kieltäminen kuulostaa lähinnä - denialismilta. Siihenhän emme halua sortua?
Out of a possible 42,060 records: 44 (Broken) 62 (Tied) = 106 Total.
http://www.ncdc.noaa.gov/extremes/records/all-time/maxt/2012/07/00?sts[]=US#records_look_up
Mitä vingut, Greenman?
Minä en vingu mitään. Mutta joku taitaa koko ajan vinkua, kun vertaa Yhdysvaltojen kesäkuun 2012 lämpötilaennätyksiä heinäkuun 2012 lämpötilaennätyksiin, ja ei huomaa mitään ristiriitaa!
Sinähän vetosit heinäkuuhun ja minä annoin ne tilastot sinulle.
Ei ole juuri lahjomattomampia tilastoja kuin NOAA:n ylläpitämät. Väitätkö, että ne eivät pidä paikkaansa ja annat jotain kättäpitempää denialisteille?
Sinulla on todella paha lukihäiriö! U.S. All-Time Highest Max Temperature Records set in June 2012 http://www.ncdc.noaa.gov/extremes/records/all-time/maxt/2012/06/00?sts[]=US#records_look_up. Englannin kielessä June 2012 on kesäkuu 2012. Englannin kielessä July on hienäkuu. Minun antamassa linkissä on heinäkuu 2012. Et voi verrata kesäkuun tilastoja heinäkuun tilastojen kanssa - usko jo!
NOAA on minun auktoriteetti.
Jos nyt et kohta lopeta, niin saat minusta ikuisen ystävän.
Katso nyt vähän taaksepäin.
"Out of a possible 42,060 records: 44 (Broken) 62 (Tied) = 106 Total.
http://www.ncdc.noaa.gov/extremes/records/all-time/maxt/2012/07/00?sts[]=US#records_look_up"
Tyhmä saa olla, mutta ei noin tyhmä.
Minä uskon, että NOAA kesäkuun 2012 (June 2012) lämpötilaennätyksiä. Yhdysvalloissa kesäkuussa 2012 tehtiin 44 paikkakunnalla mitatun historian uudet lämpötilaennätykset, ja 62 paikkakunnalla kesäkuussa sivuttiin lämpötilaennätyksiä.
Minun linkissä puhutaan Yhdysvaltojen heinäkuun 2012 (July 2012) lämpötilaennätyksistä. Heinäkuu on Yhdysvalloissakin lämpimämpi kuukausi kuin kesäkuu. Minulta menee täydellisesti yli se, että mitä kesäkuun lämpötilaennätyksillä on tekemistä heinäkuun lämpötilaennätysten kanssa? Ja kuka tässä on vinkuja ja tyhmä?
Kesäkuussa kyllä tehtiin tällaiset ennätykset:
Out of a possible 183,345 records: 86 (Broken) 87 (Tied) = 173 Total
Ja minun linkissäni puhutaan heinäkuun luvuista. Eivät ihan taida olla väärin. Mikä helevetti siinä on, kun vähänkin yrittää auttaa, niin eiköhän joku puolikätinen rupea väittämään vastaan ennen aikojaan.
Sinun valinta.
Sähkis, miksi olet nyt -? Kaikki tajuavat kuka inttää noin typerästi.
Nyt meni Eelikseltä taas väärin.
Vapaasti vain ostoksille "Sinun valintaan".
"Sinun valintahan" on se, missä voit vapaasti valita, valehteletko vai et. Ja kuinka paljon.
On se ihme myymälä.