Frisbeegolf -vastuuasiat

kohta juristi

Kenen syy on, jos kiekko osuu autoon, joka on pysäköity paikkaan, jossa lukee: PYSÄKÖIMINEN KIELLETTY!

5

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jep jep
    • josjos

      Jos se auto olisi ollut hitaassa liikkeessä kiekon osuessa?
      Jätä nuo poliisiasiat poliisille ja korvausasiat vakuutusyhtiölle. Heittäjä maksaa.

    • vcxxvcxvxxvcxvcvvcx

      Jos siellä voi auto kuitenkin liikkua niin silloin syy on sinun. Jos taas kyseessä on paikka, johon ei saisi lainkaan mennä autolla niin tällöin on aika kohtuutonta odottaa sinun olettavan, että siellä voi olla auto.

      Itse en kyllä ymmärrä miksi näitä frisbeegolf kenttiä tehdään sellaisiin paikkoihin, joissa on vaarassa tielläliikkujat. Autoiteiden lähellä ei pitäisi olla yhtään koria eikä myöskään sellaisessa paikassa, jossa ei näe esimerkiksi ympärillä olevia lenkkeilijöitä puskien tai korkeuserojen takia. Mielestäni on nimittäin aika typerää, että ihan radan rajojen sisällä pysyessä ei voi olla varma vahingoittaako jotain kun ei näe riittävän pitkälle ja heittää lenkkipolkua pitkin.

      Hieman harkintaa toivoisi ratasuunnitelijoilta. Itse yleensä jätän tällaiset korit heittämättä, koska loppupeleissä olen kuitenkin vastuussa siitä heitetystä kiekosta. Toivoisin kuitenkin hieman ymmärrystä ja tarkkaavaisuutta myös lenkkeilijöiltä.

      • lenkkejä luonnossa

        Lenkkipolun ensisijainen tehtävä on toimia lenkkipolkuna. Fribeegolf on myöhemmin keksitty typerä vouhotus, jonka pöntöt ym. puiden hakkuut pilaavat monesti kauniit puistot ja metsät. En aio nyt enkä tulevaisuudessa varoa kiekkoja lenkkiradallani. Olen puhunut.


      • soutaahuopaa
        lenkkejä luonnossa kirjoitti:

        Lenkkipolun ensisijainen tehtävä on toimia lenkkipolkuna. Fribeegolf on myöhemmin keksitty typerä vouhotus, jonka pöntöt ym. puiden hakkuut pilaavat monesti kauniit puistot ja metsät. En aio nyt enkä tulevaisuudessa varoa kiekkoja lenkkiradallani. Olen puhunut.

        En ymmärrä sinua joka pilaat hyvät puistot olemassaolollasi, olet typerä vouhotus joka pilaa pönttöydellään kauniit pururadat ja lenkkipolut. En aio nyt enkä tulevaisuudessa varoa heittojani, jos rata on sellaiseen paikkaan rakennettu, että siellä ei pitäisi muutoin kuin frisbeegolfin parissa liikkua. Olet puhunut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      420
      3134
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      84
      2436
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      79
      2046
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      125
      1768
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      143
      1657
    6. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      7
      1321
    7. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      73
      1289
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      295
      1108
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      16
      1097
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1049
    Aihe