Te jotka osaatte englantia, ja ymmärrätte fysiikasta yliopistotasoisesti, tutustukaapa Miles Mathis nimisen fyysikon tutkimuksiin!
www.milesmathis.com/updates.html
Nykytiede on huijausta!
www.milesmathis.com/updates.html
Nykytiede on huijausta!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ja taas joku yksittäinen uuno kaatamassa koko tiedettä. Ei ole ensimäinen, eikä varmasti viimeinenkään kerta.
Ei kaatamassa, vaan oikaisemassa. Palauttamassa fysiikan 'fysiikkaan', hyvin yksinkertaisella päättelyllä, joka vastaa löydöksiä, jolloin reikäisiä teorioita ei tarvitse paikkailla koko ajan.
Luin Higgsiä käsittelevän artikkelin. Jos sen kirjoittaja on fyysikko, olen minä Kiinan keisari.
Miles mathis ei ole fyysikko sen enempää kuin sinäkään
Kannattaisi lukea ne tekstit, eikä tukeutua olkiukkoihin ja ad hominemeihin. Pimeää ainetta ei ole eikä sitä tarvita koska fotonin varauskenttä, joka ei ole uusi, tai hänen löytönsä, kattaa 'puuttuvan' massan ongelman.
Älä höpötä. Taas joku nojatuolifyysikko kaatamassa tiedettä. Näitä mahtuu kolmetoista tusinaan.
Argumentointivirheiden viljely ei kumoa Mathiksen tekstiä. Einsteinia pidettiin myös nojatuolifyysikkona, loppu onkin historiaa.
Ensi kerralla lue teksti, jos löydät kaavasta virheen osoita se matemaattisesti klassisen fysiikan keinoin. Jutellaan sitten lisää.
Einsteinia pidettiin myös nojatuolifyysikkona, loppu onkin historiaa."
Arvaas mitä Einstein teki kun huomasi ettei häntä uskota?
No tietenkin julkaisi tuloksensa ja todisti olevansa oikeassa. Tai ainakin vähemmän väärässä kuin muut siihen asti.
Mutta mitä tekee tämä Mathis?
Teoria ja käytäntö
Teorioillaan A. Einstein paljasti, että fysiikka on vain tiede - mutta käytännössä ei luonnontiede.
Pimeä aine on ihmisen keksimä jumala jolla yritetään pitää epätoivoisesti jalustallaan toista vanhempaa jumalaa eli vetävää voimaa / kaareutuvaa avaruutta! Pimeä energiakin on ihmisen keksimä jumala jolla yritetään todistaa jumalaa jolle on annettu nimeksi laajeneva avaruus, heh heh. Sitten on vielä ne jumalat joita kutsutaan ylimääräisiksi tilaulottuvuuksiksi ja näin meillä.onkin fyysikkojen ja kosmologien kehittämän spaghettihirviön käsitteen kasassa, heh heh! Tiede on todellakin syvällä suossa ja ei suostu työntymään sieltä pois, ja niin joudumme odottamaan että vanha sukupolvi kuolee ensin pois, jotta uusi uusista ajatuksista jo nuorena kuullut sukupolvi pääsee työntämään tieteen taas oikeaan suuntaan, heh!
Näin siis raportoi fysiikan nykytilasta maailmankuulu fyysikko Jukka Savorinen sillä kompetenssilla, jonka täydellinen tietämättömyys asioista antaa. heh!
>
Pimeästä aineesta on toki suoria havaintojakin, ole hyvä:
http://www.tiede.fi/uutiset/2921/pimean_aineen_rengas_esiin
Fotonilla voi olla varaus tai olla olematta!
vetävä voima / kaareutuva avaruus on jumala jota ei ole olemassakaan!
Kyse on siitä että tiheään puristunut asia saa itse itsellänsä aikaan liikkeen, työntyesään auki vähemmän tiheäksi asiaksi ja tuo liike kiihtyy sitä mukaa kuin ulkoinen paine pienenee ja työntyminen auki vähemmän tiheäksi kiihtyy.
Suoraan eteenpäin työntyvä liike saa vauhtiaan kiihdyttävän asian aina lopulta törmäämään tiheään kohteeseen jonka sisään työntyminen ja siinä olevan asian kanssa vuorovaikuttaminen saa aikaan kaksi asiaa.
1. vauhdin hidastuminen
2. työntävän voiman kohdistamisen kyseiseen kohteeseen johon työntyy joka suunnasta pallonpintamaisesti töntävää voimaa välittäviä pieniä tihentymiä.
Tästä taas seuraa se tosiasia että se asia joka pysähtyy kyseisen kohteen keskustaan, on työntynyt alueelle jossa siihen itseensä kohdistuu kova ulkoinen paine!
ja keskustaan työntyminen taas tarkoittaa sitä että se mikä työntyi sinne aikaisemmin ja puristui siellä tiheäksi, tulee syrjäytetyksi / työnnetyksi pois päin kyseisen kohteen keskustasta!
ja kaikki tämä ilman hokkus pokkus vetävää voimaa!
sama kierrätys tapahtuu koko ajan isossa ja pienessä mittakaavassa!
meidän kehomme atomien ytimet kierrättävät koko ajan ikuista asiaa samalla tavalla ja näin atomien ytimissä olevissa erillisissä tihentymissä oleva asia vaihtuu ajan kanssa kokonaan!
Myös fotoneissa oleva asia vaihtuu ajan kanssa kokonaan samalla periaatteella!
Fotoneilla siis voi olla varaus tai olla olematta, siinä missä isommankin mittakaavan tihentymillä voi olla tai olla olematta!
Ei galaksijoukon ympärillä oleva aine selitä galaksin ulkokehällä liikkuvien tähtien liikenopeutta!
"Hubble-avaruuskaukoputki paikallisti galaksijoukon ympäriltä pimeän aineen renkaan. Tämä on vasta toinen kerta, kun pimeästä aineesta saadaan suoraa näyttöä.
26 prosenttia universumin aineesta on ns. pimeää ainetta. Se ei näy kaukoputkissa, mutta sitä tiedetään olevan, koska sen vetovoima vaikuttaa kirkkaan aineen liikkeeseen. Tähdet eivät pysyisi galakseissa, eivätkä galaksit galaksijoukoissa ilman pimeän aineen vetovoimaa. "
Se ei siis näy kaukoputkissa, heh heh!
vetävä voima on jumala jota ei ole!
.
Hei Mr. Ikuinen Paska!
Lopeta jo se ripulointi tälle palstalle!
"Se ei siis näy kaukoputkissa, heh heh!"
Tässä se käsityskykysi taas kulminoituu. Ethän sinä raukka, eikä kukaan muukaan näe neutriinoakaan ja kuitenkin olet vouhottanut niistä vuosikausia.
Oletko ikinä nähnyt sähköä. Ai et ole. No sitähän ei siis voi olla olemassa. Voit ihan huoletta työntää sukkapuikot pistorasiaan.
Sinun käsityksesi tieteellisestä todistamisesta on joukko ihmisiä sätkimässä Kuopion torilla.
"Fotonilla voi olla varaus tai olla olematta!"
Fotonilla ei ikinä ole havaittu varausta . Kuudes virhe fotonin suhteen ja jokainen niistä upottaa OSP:n yksinäänkin.
>
"pimeästä aineesta saadaan suoraa näyttöä."
Jep, pimeästä aineesta on suora havainto.
Tajuatko ?
Nojatuolifyysikko A. Einstein vain suhteellinen hullu.
Luin läpi tuon ylimmän artikkelin, joka käsitteli Higgsin bosonia. Artikkelin lukeminen ei edellytä yliopistotason fysiikan ymmärrystä. Artikkelin kirjoittajallakaan ei vaikuta olevan yliopistotason fysiikan ymmärrystä.
Koko artikelin olisi voinut tiivistää yhteen lauseeseen: "En halua uskoa tieteen tuloksia tosiksi, koska ne eivät sovi maailmankuvaani, enkä ymmärrä tieteellisestä tutkimuksesta mitään."
Heh! Tämä oli loistava kommentti :) Piristi muuten niin tylsää ja harmaata päivää... Kiitoksia!
Ei taida artikkelin kirjoittajalla (tai ketjun aloittajallakaan sen puoleen) olla edes lukiotason ymmärrystä fysiikasta.
Kun ei selvästikään ymmärrä edes iltapäivälehtitasolla mikä Higgs on, on vähän turha lähteä selittämään miksi Higgsiä ei ole olemassa, miksi se ei selitä mitään jne.
Miles Mathis väittää että pii on 4. Että se tämän ukon tutkimuksista.
No eikös se ole, ainakin nelikulmaisilla ympyröillä? ;)
Higgs on aukkojen jumala. Olipa kerran uskonto jonka mukaan tietyt hiukkaset tekivät sitä ja tätä, mutta jotakin puuttui jotta kaikki olisi voitu selittää. Keksipä eräs Higgs jumalhiukkasen joka teki juuri ne asiat jotka sen piti tehdä,.eikä mitään ylimääräistä, heh heh! Raknennettiin sitten lähes 10 miljardia euroa maksava hiukkaskiihdytin jonka törmäyttämien protoneiden törmäyksissä havaittiin tiettyjen hiukkasten liikeradoista tulkittu "kohouma" ja näin aukkojen jumala oli todistettu ja sen kaikki jumalalliset kyvyt tehdä juuri ne oikeat asiat, eikä mitään muuta, voitiin tulkita olemassa oleviksi tästä "kouhoumasta" ja tämä tarina on tosi! Näin tiedettä tehdään ja näin aukkojen jumalan kyvyt todistettiin!
Näin tiedettä tosiaan tehdään. On teoria, joka ennusti Higgsin hiukkasen ja tiedettiin kuinka bosoni ilmentyessään muuttaisi mittaustuloksia. Miljardien törmäysten jälkeen hiukasen olemassaolo on varmistunut 99,99995%:n varmuudella ja se on varmaa, että se on bosoni.
Sinun näkymätön teoreettisesti ennustamaton tonttuhiukkasesi tekee aivan mitä tahansa, mikä sillä kohtaa tukee OSP höpinää. Sen vaikutukset ovat eri tapauksissa täysin ristiriitaisia. Mitään havaintoa kyseisistä tihentymistä ei ole eikä ikinä tule. Ja sinä vajakki katsot olevasi kykenevä arvioimaan tiedettä.
Miten se OSP:n kuuden virheellisen fotoniin kohdistuvan väittämän kanssa taas olikaan? Ne olivat kaikki tieteen faktojen vastaisia. Kommenttiasi ei ole kuulunut.