TV1 "Taistelu syöpää vastaan" superfoodeilla

Superfood inc.

http://tv1.yle.fi/juttuarkisto/dokumentit/taistelu-syopaa-vastaan

TV1 keskiviikkona 11.7.2012 klo 14.15 - 14.55

"70-vuotiaalla Cal MacDonaldilla todettiin pitkälle edennyt ruokatorven syöpä. Lääkärit antoivat miehelle elinaikaa kahdeksan kuukautta.

Chris-poika ryhtyi tukemaan isäänsä kaikin tavoin taistelussa syöpää vastaan.

Tanskalaisdokumentti Taistelu syöpää vastaan (Fuck Cancer) kertoo, kuinka isän hoitamisessa otettiin käyttöön kaikkein tehokkaimmat hoitokeinot.

Chris oli ammatiltaan ravinnon ja liikunnan asiantuntija. Hän laati isälleen ruokavalion ja tehokkaan liikuntaohjelman. Yhdessä sytostaattihoidon kanssa oli tarkoitus selättää tappava tauti.

Poika kuvaa dokumentissa isänsä arkea, ja katsoja pääsee lähelle intensiivistä ja erilaista taistelua."

Katsoiko joku tuon dokkarin? Siinä levinnyttä syöpää vastaan taisteltiin ruokavaliolla ja liikunnalla.
Levinnyt syöpä saatiin katoamaan koko kropasta joksikin aikaa, mitä lääkärikin piti todella ihmeellisenä. Kuulemma myöhemmin syöpä palasi ja vei Cal MacDonaldin.

Olisiko jollakin enemmän tietoa ruokavalio- ja liikuntaasiantuntija Chris MacDonaldin isällee tekemästä ruokavaliosta ja liikuntaohjelmasta.

Hän laittoi isänsä syömään itse sekoitettuja superfood-smoothieita, joissa oli ainakin parsakaalia, ruusukaalia, valkokaalia, keltasipulia, valkosipulia, salottisipulia, pinaattia, currya, mustapippuria, kurkumaa, marjoja ja montaa muuta superfood-kasvista.
Mitähän kokonaisuudessaan tähän ruokavalioon kuului, ja kuinka paljon mitäkin?

Jos tällaisen superfood-ruokavalion aloittaisi jo nuorempana ja terveenä, niin se voisi estää sairastumisen, 70-vuotiaana syöpään sairastunut Cal MacDonaldihan sai mm. sytostaattihoitoja jotka saattavat altistaa uusille taudeille.

10

6672

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ffbhf
    • anone

      TV1 2.6. 2011 taistelu yöpää vastaan ohjelmassa (Fuck Cancer) ärhäkkä syöpä parani 5 kk:ssa, kun isä Cal ja Chris-poika kävivät kamppailuun syöpää vastaan ruokavaliolla ja liikuntaohjelmalla.

      Kun syö joka päivä mahdollisimman paljon näitä ruokia niin ne tekevät elimistön syövälle viihtymättömäksi:

      Kaikki kaalit, pinaatti, marjat, sipulit (varsinkin valkosipuli), vihreä tee ja osterivinokas-sieniä (onkohan luontaistuotteina eli tableitteina otettuna yhtä tehokas vaikutus kuin ruoka-aineina?)

      Porkkanaa ja muita vihanneksia tuoremehuna.

      Kurkuma-maustetta joka päivä. Myös currya ja mustapippuria.

      Hieno dokumentti.

      Maailman johtavia syövän asiantuntijoita Montrealin yliopiston professori, Richard Beliveu, on täsmälleen samaa mieltä kuin Tohtori Antti Heikkilä. Hän suositteli samoja ruoka-aineita joita Heikkilä pitää terveyden perustana.

      Ohjelmassa mainittiin myös parsakaalissa oleva sulforafaani joka estää syöpäsolujen jakautumista. Kurkumaa professori Beliveu piti ehkäpä tärkeimpänä yksittäisenä aineena syövän hoidossa/ehkäisyssä.

      Kiitos kirjavinkeistä! R.Beliveau on ko. tanskalaisdokumentin lääkäri ja tutkija, jonka luo Chris matkusti saadakseen tietoa ja ohjeita erityisdieetistä taistelussa syöpää vastaan ja ko. dieetti, liikunta ja lääketietteellinen hoito yhdessä auttoivat Cal-isää niin, että seurannassa metastasoitunutta kurkkusyöpää ei enää ollut havaittavissa.

      Itse sain ko. ruokavaliosta ylös mm samoja ruoka-aineita, kuin täällä on jo tullut esiin: paljon valkosipulia, kurkumaa, inkivääriä, kaikkia kaalilajikkeita sekä paljon antioksidantteja sisältäviä muita ruoka-aineita kuten esim. hedelmiä, marjoja ja vihanneksia).

      Ohjelmassa he ilmeisesti ryöppäsivät(?) ruoka-aineita yhdessä ja soseuttivat ne .

      Kannatan ko. ohjelman uusimista aika-ajoin, sillä se antaa toivoa varmasti monelle.

    • pepper

      Kurkuma kannattaa nauttia aina mustapippurin kanssa. Mustapippurin sisältämä piperiini lisää kurkuman imeytymistä jopa 2000 prosentilla. Terveyden kannalta voi olla parempi nauttia pieni määrä kurkumaa mustapippurin kanssa kuin suuri annos pelkkää kurkumaa.
      http://www.raikasweb.com/kurkuma-mausteiden-kuningas

      • Kurkuma on hyvää

        Minulla on rintasyöpä, joka pääsi leviämään luustoon ja maksaan. Suomalaisessa sairaanhoidossa on heikko seuranta sen jälkeen, kun syöpä on leikattu.

        Syön kurkumaa - mukava mauste, joka sopii lähes kaikkeen. Myös mustapippuri on suuri suosikkini. Olen osannut yhdistää ne. Maksasta kasvaimet olivat nopeasti (noin parissa kuukaudessa) puolittuneet. Ultraäänessä niitä oli jo vaikea löytää. Lääkäri oli hämillään. Luuston kasvaimista en vielä tiedä, onko niille tapahtunut mitään. Kuvausta ei ole vielä tehty.


    • Syöpänurin

      Magneettimediassa oli myös ohjeita. Ruokasooda ja sitruuna seoksesta joka poistaa koko syövän.

      Jotkut sitten luettuaan olivat jättäneet syöpälääkkeet ottamatta ja oli joku meteli siitä.
      En sitten tiedä, voisin kyllä jättää syöpälääkkeet, jos sooda sitruuna seos tehoaa.
      Kannattaisiko?

      • dfdgfxxc

        Parsakaali on eri kuin parsa. Parsakaali on yksi tärkeimmistä vihanneksista, joita kannattaa syödä. Korostettiin myös dokumentissa.


    • Muotopuoli

      Eikö ohjelmaa voisi saada Areenaan pysyvästi?

    • Loppu.tulos

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      83
      843
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe