TV1 "Taistelu syöpää vastaan" superfoodeilla

Superfood inc.

http://tv1.yle.fi/juttuarkisto/dokumentit/taistelu-syopaa-vastaan

TV1 keskiviikkona 11.7.2012 klo 14.15 - 14.55

"70-vuotiaalla Cal MacDonaldilla todettiin pitkälle edennyt ruokatorven syöpä. Lääkärit antoivat miehelle elinaikaa kahdeksan kuukautta.

Chris-poika ryhtyi tukemaan isäänsä kaikin tavoin taistelussa syöpää vastaan.

Tanskalaisdokumentti Taistelu syöpää vastaan (Fuck Cancer) kertoo, kuinka isän hoitamisessa otettiin käyttöön kaikkein tehokkaimmat hoitokeinot.

Chris oli ammatiltaan ravinnon ja liikunnan asiantuntija. Hän laati isälleen ruokavalion ja tehokkaan liikuntaohjelman. Yhdessä sytostaattihoidon kanssa oli tarkoitus selättää tappava tauti.

Poika kuvaa dokumentissa isänsä arkea, ja katsoja pääsee lähelle intensiivistä ja erilaista taistelua."

Katsoiko joku tuon dokkarin? Siinä levinnyttä syöpää vastaan taisteltiin ruokavaliolla ja liikunnalla.
Levinnyt syöpä saatiin katoamaan koko kropasta joksikin aikaa, mitä lääkärikin piti todella ihmeellisenä. Kuulemma myöhemmin syöpä palasi ja vei Cal MacDonaldin.

Olisiko jollakin enemmän tietoa ruokavalio- ja liikuntaasiantuntija Chris MacDonaldin isällee tekemästä ruokavaliosta ja liikuntaohjelmasta.

Hän laittoi isänsä syömään itse sekoitettuja superfood-smoothieita, joissa oli ainakin parsakaalia, ruusukaalia, valkokaalia, keltasipulia, valkosipulia, salottisipulia, pinaattia, currya, mustapippuria, kurkumaa, marjoja ja montaa muuta superfood-kasvista.
Mitähän kokonaisuudessaan tähän ruokavalioon kuului, ja kuinka paljon mitäkin?

Jos tällaisen superfood-ruokavalion aloittaisi jo nuorempana ja terveenä, niin se voisi estää sairastumisen, 70-vuotiaana syöpään sairastunut Cal MacDonaldihan sai mm. sytostaattihoitoja jotka saattavat altistaa uusille taudeille.

10

6438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ffbhf
    • anone

      TV1 2.6. 2011 taistelu yöpää vastaan ohjelmassa (Fuck Cancer) ärhäkkä syöpä parani 5 kk:ssa, kun isä Cal ja Chris-poika kävivät kamppailuun syöpää vastaan ruokavaliolla ja liikuntaohjelmalla.

      Kun syö joka päivä mahdollisimman paljon näitä ruokia niin ne tekevät elimistön syövälle viihtymättömäksi:

      Kaikki kaalit, pinaatti, marjat, sipulit (varsinkin valkosipuli), vihreä tee ja osterivinokas-sieniä (onkohan luontaistuotteina eli tableitteina otettuna yhtä tehokas vaikutus kuin ruoka-aineina?)

      Porkkanaa ja muita vihanneksia tuoremehuna.

      Kurkuma-maustetta joka päivä. Myös currya ja mustapippuria.

      Hieno dokumentti.

      Maailman johtavia syövän asiantuntijoita Montrealin yliopiston professori, Richard Beliveu, on täsmälleen samaa mieltä kuin Tohtori Antti Heikkilä. Hän suositteli samoja ruoka-aineita joita Heikkilä pitää terveyden perustana.

      Ohjelmassa mainittiin myös parsakaalissa oleva sulforafaani joka estää syöpäsolujen jakautumista. Kurkumaa professori Beliveu piti ehkäpä tärkeimpänä yksittäisenä aineena syövän hoidossa/ehkäisyssä.

      Kiitos kirjavinkeistä! R.Beliveau on ko. tanskalaisdokumentin lääkäri ja tutkija, jonka luo Chris matkusti saadakseen tietoa ja ohjeita erityisdieetistä taistelussa syöpää vastaan ja ko. dieetti, liikunta ja lääketietteellinen hoito yhdessä auttoivat Cal-isää niin, että seurannassa metastasoitunutta kurkkusyöpää ei enää ollut havaittavissa.

      Itse sain ko. ruokavaliosta ylös mm samoja ruoka-aineita, kuin täällä on jo tullut esiin: paljon valkosipulia, kurkumaa, inkivääriä, kaikkia kaalilajikkeita sekä paljon antioksidantteja sisältäviä muita ruoka-aineita kuten esim. hedelmiä, marjoja ja vihanneksia).

      Ohjelmassa he ilmeisesti ryöppäsivät(?) ruoka-aineita yhdessä ja soseuttivat ne .

      Kannatan ko. ohjelman uusimista aika-ajoin, sillä se antaa toivoa varmasti monelle.

    • pepper

      Kurkuma kannattaa nauttia aina mustapippurin kanssa. Mustapippurin sisältämä piperiini lisää kurkuman imeytymistä jopa 2000 prosentilla. Terveyden kannalta voi olla parempi nauttia pieni määrä kurkumaa mustapippurin kanssa kuin suuri annos pelkkää kurkumaa.
      http://www.raikasweb.com/kurkuma-mausteiden-kuningas

      • Kurkuma on hyvää

        Minulla on rintasyöpä, joka pääsi leviämään luustoon ja maksaan. Suomalaisessa sairaanhoidossa on heikko seuranta sen jälkeen, kun syöpä on leikattu.

        Syön kurkumaa - mukava mauste, joka sopii lähes kaikkeen. Myös mustapippuri on suuri suosikkini. Olen osannut yhdistää ne. Maksasta kasvaimet olivat nopeasti (noin parissa kuukaudessa) puolittuneet. Ultraäänessä niitä oli jo vaikea löytää. Lääkäri oli hämillään. Luuston kasvaimista en vielä tiedä, onko niille tapahtunut mitään. Kuvausta ei ole vielä tehty.


    • Syöpänurin

      Magneettimediassa oli myös ohjeita. Ruokasooda ja sitruuna seoksesta joka poistaa koko syövän.

      Jotkut sitten luettuaan olivat jättäneet syöpälääkkeet ottamatta ja oli joku meteli siitä.
      En sitten tiedä, voisin kyllä jättää syöpälääkkeet, jos sooda sitruuna seos tehoaa.
      Kannattaisiko?

      • dfdgfxxc

        Parsakaali on eri kuin parsa. Parsakaali on yksi tärkeimmistä vihanneksista, joita kannattaa syödä. Korostettiin myös dokumentissa.


    • Muotopuoli

      Eikö ohjelmaa voisi saada Areenaan pysyvästi?

    • Loppu.tulos

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe