Kun täällä nyt heitellään tuota sanaa "tosiuskovainen" niin tuntuu että on pakko kommentoida. Omasta mielestäni tosiuskovaisia löytyy ihan mistä vaan ajatuksellisesta suuntauksesta, mutta se ei tarkoita sitä että esim. kaikki skeptisesti ajattelevat tai uskontoihin kuuluvat olisivat heitä.
Tosiuskovaisista
6
618
Vastaukset
- SuhtSkeptinen
ole tosiuskomiseen verrattuna päinvastainen ilmiö?
- Epäilijä
Jyrki Wigeliuksen kirjoitus uudessa skeptikkolehdessä oli mielstäni mainio. Kannattaa lukea. Idea oli että ei ole hyvää skeptisismiä pitää vanhoista uskomuksista kiinni hinnalla millä hyvänsä. Siis jos järkevää uudempaa tietoa on saatavilla.
Monet skeptikot näyttävät kuitenkin olevan juuri tällaisia joten skeptisismin pääosin voi lukea uskonnoksi. Ateistinen uskonto mutta kuitenkin...
Hyvää päivänjatkoa!- Skeptikko
Epäilijä kirjoitti:
"Monet skeptikot näyttävät kuitenkin olevan juuri tällaisia joten skeptisismin pääosin voi lukea uskonnoksi. Ateistinen uskonto mutta kuitenkin..."
Kuka sanoi että skeptismi on ateistinen uskonto. Itse olen skeptikko ja uskon Jumalaan. Uskon vain sen mikä Raamatussa sanotaan. Uskon koko Raamatun, mutta en mitään mikä on Raamatun vastaista.
Skeptismini suuntautuu lähinnä tieteeseen, kehitysoppiin noin yleisesti ja erityisesti evoluutioteoriaan kuten myös alkuräjähdysteoriaan.
Maailmassa on vaikka minkälaisia uskomuksia, mutta kun pitää kiinni Jumalan sanasta, elämän ohjekirjasta, Raamatusta, niin ei tule ongelmia. - Ifrit
Skeptikko kirjoitti:
Epäilijä kirjoitti:
"Monet skeptikot näyttävät kuitenkin olevan juuri tällaisia joten skeptisismin pääosin voi lukea uskonnoksi. Ateistinen uskonto mutta kuitenkin..."
Kuka sanoi että skeptismi on ateistinen uskonto. Itse olen skeptikko ja uskon Jumalaan. Uskon vain sen mikä Raamatussa sanotaan. Uskon koko Raamatun, mutta en mitään mikä on Raamatun vastaista.
Skeptismini suuntautuu lähinnä tieteeseen, kehitysoppiin noin yleisesti ja erityisesti evoluutioteoriaan kuten myös alkuräjähdysteoriaan.
Maailmassa on vaikka minkälaisia uskomuksia, mutta kun pitää kiinni Jumalan sanasta, elämän ohjekirjasta, Raamatusta, niin ei tule ongelmia.Et ole todellinen skeptikko, jos olet jo valmiiksi valinnut mikä on totta tutkimatta asiaa.
- Vision
Mielen sokkelossa on valtava määrä ovia ja huoneita. Siellä vaeltaessaan tietoisuus voi avata oven, sulkea sen ja jopa pistää oven lukkoon.
Aito ja älyllisesti rehellinen mieli sulkee ovia sellaisiin paikkoihin jotka eivät johda tiettävästi mihinkään oleelliseen.
Mukavuudenhaluiset päätyvät sellaiseen huonekokonaisuuteen jotka täyttävät heidän omat vaatimuksensa; he eivät enää tutki mitä on heidän sulkemiensa ovien takana.
Virkeät mielet avaavat järjestelmällisesti tapaamansa ovet ja katsovat minne sieltä pääsee. Heillä on myös taipumus innostuessaan eksyä mikäli eivät huolehdi kartastaan; jotkut osat mielen huoneistossa muistuttavat erehdyttävästi toisiiaan.
Mutta vain idiootit laittavat sulkemansa ovet lukkoon. Suurimmat idiootit kasaavat vieläpä barrikadit oven eteen ja kehoittavat myös toisia tekemään niin.- Ifrit
Niin, taisit kiteyttää tuossa näkemykseni tosiuskovaisista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.24410783- 762981
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan822658- 882530
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1512232Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2672099- 451461
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131425Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1311310Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei35932