Hanskat mansikanpoimijoilla

mansikka-marja

Savon Sanomissa kerrottiin, että joillakin Etelä-Suomen mansikkapelloilla poimijoilta on alettu vaatia muovi/kumihanskojen käyttämistä (tarkoittanee vinyylihanskoja, niitä ainakin itse käytän töissä ruoanlaittohommissa tarvittaessa). terveysviranomaisten kanta on, että niiden käyttö on hätävarjelun liioittelua. Olen samaa mieltä. Eikö huolellinen käsienpesu saippuan kanssa riittäisi, sekä kynsien lyhyenä pitäminen ja ihon kunnosta huolehtiminen. Liika hansikkaiden käyttö voi johtaa ojasta allikkoon, koska jonkun iho voi ärsyyntyä niistä ja ne hiostuttavat kesällä. Lisäksi hanska voi puhjeta huomaamatta ja jos alla on hikinen käsi niin sitten ne mansikat vasta likaantuvatkin.
Tietysti jos on haavoja tms käsissä, niin silloin hansikkaiden käyttö on pakollista niin kauan, kunnes haavat ovat parantuneet.
Kaiken a ja o on, että työnantaja ohjeistaa poimijat riittävään työhygieniaan ja sitouttaa kaikki noudattamaan sääntöjä. Näin voidaan turvallisin mielin syödä mansikoita jatkossakin.
Olin jo odottanutkin tätä uutista, sillä nuorena poimin mansikoita työkseni yhden kesän verran, ja silloin 80-luvulla ei todellakaan perehdytetty poimintahygieniaan. Käsien pesu oli vähän niin ja näin. Ihme ettei mitään tauteja tullut, tai niistä ei ainakaan silloin tiedotettu. Nykyään eletään kuitenkin eri maailmassa. Jos joltakin mansikkatilalta leviää huhu, että siellä ei piitata puhtaudesta, niin pahimmillaan se voi johtaa tulojen ja maineen menetykseen.
On mukava kuulla, että puhtaudesta huolehditaan, mutta harkintaa hanskojen käyttöön toivoisin.

2

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • homma hanskassa

      No kokeileppas tehdä päivä töitä ilman hanskoja, vaikkapa pellolla.
      Iho korppuuntuu ja raapiutuu. Naarmuihin menee likaa. Hyvässä lykyssä ne tulehtuu.
      Jatkuva peseminen kuivattaa ihoa.

      Tuskimpa koko päivää on pakko tehdä samoilla hanskoilla ja malleja on erilaisia, puuteroituja ja tavallisia, esim vinyyleissä. Puuvillaisia alushanskoja on myös saatavilla niin kädet ei hiostu.

      Minä käytän 4-5 hanskat päivässä, ja vaihdan niitä työtehtävistä riippuen. Pestävät mallit päivän päätteeksi pyykkiin ja muut roskiin.

      • mansikka-marja

        Kiitos näkökulmastasi. Mulla on käsien iho varsinkin talvisin huonossa kunnossa, käytinpä hanskoja töissä tai en. Siinäpä onkin tasapainoilemista kerrakseen.
        Vesissä ja saippuoissa on eroja samoin kuin hanskoissakin, ja se mikä sopii yhdelle ei sovikaan toiselle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2563
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      980
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      772
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      692
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      572
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      516
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      515
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      475
    10. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      464
    Aihe