Miten SÄMPYLÖISTÄ saa...

... helpommin tehtäviä eli että sämpylätaikina ei olisi vetistä löllöä, jolloin menee tunti siihen että sormia pitää (jonkun toisen!) koko ajan kaapia ja pestä??
2297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jauhoja vain lisää ja vaikka vähän öljyä/voita taikinaan, niin hyvä tulee !
Täytyy muistaa myös vaivata taikinaa kunnolla, että siihen tulee sitkoa alustusvaiheessa.
Tekemällä oppii !
Liika jauhokaan ei ole hyväksi, koska silloin sämpylät ei tule kovin kuohkeaksi...

Äänestä

taikina kimmoisaksi jauhoja ja öljyä tai rasvaa käyttäen, epäilen että käytät liian vähän jauhoja ja rasvaa, sitten kun pyörittelet ne sämpylän muotoon pellille niin käytä runsaasti siinäkin jauhoja.

ps. jos olet ottanut jostakin ohjeen niin ne ei ole niin tarkkoja määriä mitä niissä ilmoitetaan vaan se oikean määrän tietää omalla sormituntumalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


APUA! kirjoitti:

... helpommin tehtäviä eli että sämpylätaikina ei olisi vetistä löllöä, jolloin menee tunti siihen että sormia pitää (jonkun toisen!) koko ajan kaapia ja pestä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu