"Etelämantereella kasvoi miljoonia vuosia sitten palmuja"
http://www.hs.fi/msn/ulkomaat/Etelämantereella kasvoi miljoonia vuosia sitten palmuja/a1305589207486
Missä etelämannner oli 52 miljoonaa vuotta sitten?
http://www.hs.fi/msn/ulkomaat/Etelämantereella kasvoi miljoonia vuosia sitten palmuja/a1305589207486
Missä etelämannner oli 52 miljoonaa vuotta sitten?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuvassa 60 miljoonaa vuotta sitten:
http://www.ig.utexas.edu/research/projects/plates/060o.htm
Ei paljoakaan ole vaeltanut.
Muistaakseni 54 miljoonaa vuotta sitten ei vielä ollut katumaastureita.
Tästä voisi oppia sen että ihminen ei ole ainoa ilmastoon vaikuttava tekijä.
Etelämanner ei 54 miljoonaa vuotta sitten ollut oleellisesti lähempämä maapallon ekvaattoria, mutta siellä kasvoi sademetsää ja talvellakin lämpötila oli 10°C.
http://www.nature.com/nature/journal/v488/n7409/full/nature11300.html
Originaalijutun kartasta näkyy ilmeisesti näytteenottopaikka n. 64 astetta et. lev. eli vastaavalla leveysteella kuin eteläinen Suomi on pohjoisella pallonpuoliskolla.
Ei ne palmut siis välttämättä aivan silloisella etelänavalla ole kasvaneet.
Ilman CO2-pit. tuolloin n. 1000 ppm = n. 3x nykyinen, kuten jutun abstraktista näkyy.
Mannerlaatat ovat jatkuvassa liikkeessä. Onko netissä nähtävissä animaatioita, missä esim. Antarktis on miljoonan vuoden päästä?
Antarktiksen laatta on varsin hidas, eikä miljoonassa vuodessa liiku kuin runsaat kymmenen kilometriä.
http://www.youtube.com/watch?v=NYbTNFN3NBo&feature=related