Yleisesti viime vuosina mediassa on toisteltu kuinka suomalaisia ei oikeasti ole olemassa , vaan olemme 1800l. Ruotsinkielisen sivistyneistön keksintö. Höpö,höpö. Termi "kansallinen herääminen" oli parempi. Ruotsin valtakunnassa ei suomenkielistä väestöä laskettu ruotsalaisiin kuuluvaksi, suomalaiset olivat eräänlaisia valtakunnan intiaaneja. Suomenkieliset eivät ollet kuitenkaan mikään mitätön vähemmistö, v.1807 heitä oli ruotsin asukasmäärästä 24,7%(asukkaita 3,2milj.) nykyisin olisi selvästi kaksikielinen valtio. Ruotsin nykyisten rajojen sisällä asui v.1810. n.60000 suomenkielistä. Toinen harha koskee suomalaisten mongolisuutta. Geeni ja kielet ovat historiassa kulkeneet lännestä itään, siis pronssikaudella. suomalaisten esi-isät jo asuivat täällä kun jakutit naivat ugri maahanmuuttajien kanssa jotka olivat eurooppalaisia.
Vääriä käsityksiä suomalaisten menneisyydestä
2
179
Vastaukset
- läntinen eksemplaari
Suomalaisten varhaisempi historia on mielenkiintoinen aihe, mutta vaikea koska kirjalliset dokumentit ovat puutteellisia. Tosin Suomen historia on hiukan eri asia, Suomea kuin ei ole paljon minkään vertaa itsenäisenä valtiona ollut olemassa vielä kovin pitkään.
Tuosta suomalaisten "mongolisuudesta" jotakin: käsittääkseni Suomi jakautuu tässä suhteessa melko tarkkaan kahteen osaan. Mongoleja ei toki ole itä-Suomessakaan, mutta suunnilleen Pähkinäsaaren rauhan rajan mukaisesti lännessä on läntistä perintöainesta ja idässä itäistä. Siis "alunperin", muuttoliikettä rajan ylin on varsinkin viime aikoina ollut. - å
Krokotiilit ovat vaihtolämpöisiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1037786Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4176937SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1655206Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1004129Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal954046Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en724007Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103772Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03470Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil122320Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161899