http://www.dailymail.co.uk/news/article-2182178/Olympic-taxis-transported-130-mile-round-trip-lorry-Swindon.html
Varsinainen kamelin kosiomatka, Lontoon vetyasema kun on suljettu turvallisuussyistä.
Vallan merkillistä touhua.
http://www.youtube.com/watch?list=PL3C4175C71CAB12D9&v=PsopqsmuEoQ&feature=player_detailpage
Varsinainen kamelin kosiomatka, Lontoon vetyasema kun on suljettu turvallisuussyistä.
Vallan merkillistä touhua.
http://www.youtube.com/watch?list=PL3C4175C71CAB12D9&v=PsopqsmuEoQ&feature=player_detailpage
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vetykäyttöinen ajoneuvo http://www.bbc.co.uk/news/business-10836132
Hienoa, että joku kehittää tuollaisia uusia teknologioita. Ja sitten joku valopää daily maililta irvailee, ettei vetytankkausasemia ole joka kadun kulmassa, kiesus sentään. Tuohan oli tarkoitettu demonstraatioksi uudesta konseptista.
No miksi se pitää viedä kuorma autolla tankkaamaan.
Vetyähän on huomattavasti vedessä, mikseivät käytä sitä polttoaineena ,
kun suomessakin on kehitetty puukaasutin jonka hyötysuhde on yli 100%, mikä perustuu kokemukseen että häkäpöntöstä saa yli 100% hyötysuhteen lapioimalla sinne lunta.
Etkö tiedä rahoittavasi ikiliikkujaa?
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=9&id=2339
Tunnetusti esim. lämmityskattiloilla voi päästä yli 100 % hyötysuhteeseen, tämä ei johdu mistään fysiikan lakien rikkomisesta vaan kyseisen hyötysuhteen määritelmästä. Hyötysuhde on aina määrittelykysymys, eikä hyötysuhdelukema kerro yhtikäs mitään ellei samalla tuoda esiin miten se on määritelty. Mutta pohjois-savon kattilatesteillä ei ole mitään tekemistä Lotuksen vetyautoprojektin kanssa, joten aivan pöhköä vetää savolainen hakekattila tähän keskusteluun.
No mutta en voinut vastustaa kiusausta kertoa teille että 100% hyötysuhde
on saavutettavissa lapioimalla kattilaan lunta, jolloin se sammuu, eikä tuota mitään.
Minusta TP on ainut joka tajusi tämän, jos oli paikalla.
http://www.youtube.com/watch?v=wZdPkrghUZM