Hei,
Anoppini toi minulle lauantaina vastapoimittuja mustikoita ämpärillisen, Annoin samana päivänä mustikoista noin puolet ystävälleni. Loput minun oli tarkoitus pakastaa vielä samana iltana. No, sattui sitten käymään niin että unohdin marjat kellariin useaksi päiväksi. En ole nyt kotona ja pääsen vasta huomenna aamulla kotiin pakastamaan marjat. Uskallanko vielä pakastaa ne, siis tiistaina? Jos ovat lauantaina poimittuja, ovat siis olleet kellarissa 3 vrk. Ovat ämpärissä ja päällä on leivinpaperia. Huomaanko mausta ja ulkonäöstä, jos ovat pilalla? Vai voivatko olla pilaantuneita ja aiheuttaa jonkun ruokamyrkytyksen, vaikka maistuisivat hyviltä?
Mustikoiden säilyvyys kellarissa
unohtelija
2
1290
Vastaukset
- poimija
heh, kuinka tuoreita marjoja luulet torilta saavasi ! Jos mustikat ovat homeessa heitä ne roskiin.
- unohtelija
Mustikat olivat onneksi vielä ihan hyviä, joten pakastin ne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614308KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1373002Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452342Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?442238- 241873
- 911812
- 281586
- 221539
- 1481374
- 321200