Hei,
Anoppini toi minulle lauantaina vastapoimittuja mustikoita ämpärillisen, Annoin samana päivänä mustikoista noin puolet ystävälleni. Loput minun oli tarkoitus pakastaa vielä samana iltana. No, sattui sitten käymään niin että unohdin marjat kellariin useaksi päiväksi. En ole nyt kotona ja pääsen vasta huomenna aamulla kotiin pakastamaan marjat. Uskallanko vielä pakastaa ne, siis tiistaina? Jos ovat lauantaina poimittuja, ovat siis olleet kellarissa 3 vrk. Ovat ämpärissä ja päällä on leivinpaperia. Huomaanko mausta ja ulkonäöstä, jos ovat pilalla? Vai voivatko olla pilaantuneita ja aiheuttaa jonkun ruokamyrkytyksen, vaikka maistuisivat hyviltä?
Mustikoiden säilyvyys kellarissa
unohtelija
2
1378
Vastaukset
- poimija
heh, kuinka tuoreita marjoja luulet torilta saavasi ! Jos mustikat ovat homeessa heitä ne roskiin.
- unohtelija
Mustikat olivat onneksi vielä ihan hyviä, joten pakastin ne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 595089
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544592Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224529Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2961747- 911422
- 811388
- 2281328
- 3151039
- 199950
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50850