Aivan mahtavaa, että Tuuli Petäjä toi SUomelle ensimmäisen olympiamitalin näistä kisoista! Onnea Tuuli! Tässä tapauksessa kai nimi on enne :) Hahaaaa..
Nyt ei tarvitse laittaa kaikkea Tero Pitkämäen piikkiin..
http://www.iltalehti.fi/lontoon-olympialaiset-2012/2012080715928161_ol.shtml
Nyt ei tarvitse laittaa kaikkea Tero Pitkämäen piikkiin..
http://www.iltalehti.fi/lontoon-olympialaiset-2012/2012080715928161_ol.shtml
Vastaukset 125
Vanhimmat
Olisipa hävinnyt.
"Tässä tapauksessa kai nimi on enne"
Ei todellakaan ole sellaisia edes olemassa.
Tietysti tuuri on olemassa oleva tekijä, kuten taitokin (riippuen tietysti pelistä, yleensä ei taitoa tarvita).
Kuitenkin yksi olennaisin tekijä on panosten määrät ja niillä pelaaminen, koska loppujen lopuksi voittamiseen ei voi mitenkään vaikuttaa.
Eli unohda kaikki enteet ja muut taito kikkailut, oikeat panokset ja malta lopettaa oikealla hetkellä.
Olisitpa itse hävinnyt täältä suomesta... Loispummi ÄÄLIÖ !!!
Suomi sai saakeli euroopan velat, juhli sinä vaan joitain kuppasta hopeeta ja ole mukamas suomalainen.
http://velkakello.fi/
Tuokin velkakello on suora kopio tästä vanhasta amerikkalaiseta kellosta http://en.wikipedia.org/wiki/National_Debt_Clock
Entä sitten?
Ei muuta, kyllä tuo saa jo riittää.
läskit ja laiskat katselee kisoja.Hakevat kaupasta kaljaa useamman mäyräkoiran ja örisevät tv:n edes.Urheilu on paskaa ja rahastusta,jonka takia tv- luvat kallistuvat.
Missä ovat ne varusmiespalveluksen käyneet voittamattomat supermiehet? Suomellehan pitäisi tulla joka päivä vähintään yksi mitali, jos he tosiaan ovat niin kovia ja mahtavia.
sivarit eikä totaalikieltäytyjät päästä joukkueeseen. Toisaalta, ei joku surffaus ole mielestäni oikeaa urheilua siinä mielessä että tyttö nostettaisiin jollekin korkealle jalustalle koko kansan esimerkiksi. Miksei muuten saunominen kuulu olympialajeihin?
Ei oteta saunomista olympialaisiin, ruotsalaiset kuitenkin voittais, nehän pystyy lukemaan vaikka lehteä saunoessaan siinä kun suomalainen jo ähisee kuumuutta.
Miltä kantilta katsoen lautapurjehdus ei olisi urheilua? Onko urheilu jotain ainoastaan lihasvoimaa vaativaa, johon ei tarvitse liittää älyä?
No itse en mitään surffausta laske olympia-arvoiseksi lajiksi.
Mutta hopea on näemmä tullut ja kaippa se Tuuli Petäjälle on suotava.
Mitähä ne vielä keksii laittaa lajeiksi tuonne ... varmaan kaikki mitkä tuo Coca-Colalle ja Adidakselle rahaa kelpaa.
Neiti kirjoittaa ....astupa laudalle ja ohjasta 10 kertaa rata läpi ,niin laihdut pontso kaljamaha 15 kiloa!Muutenb rantalenttiskö on olumpian arvoinen?
Laji jota voisi verrata mökkitikkaan,en paljon mitallia arvostaisi.
Hyvä Suomen naiset!! Miehistä ei oo mihinkään...jes
Mitä vitttua Suomen naisilla on tekemistä sen kanssa, että joku surffaaja saa jonkun mitalin sellaisissa kisoissa. jotka alunperin on tarkoitettu URHEILIJOILLE?
Jalluvaari taitaa olla vanha huorrapukki ja yrittää, jos sai lainelautaeukolta toosaa.
Ettekö muka oo tyytyväisiä tähän? no huh huh. Menkääpä itte yrittään ni tiiätte onko helpoo!!! Jes ees yks mitali joka ei oo ainakaa pronssi!!! Onnea Tuuli.
Onnea vaan Tuulille saavutushan se tietenkin on. Mielestäni kuitenkin olumpialaisissa on nykyään puolet turhia lajeja. Kesämökkipeleistäkin siellä on jo pingpong ja sulkis.
Uintikin on kesämökkilaji. Pitäisi olla vain yksi uintimatka yhdellä tyylillä. Tämähän on ihan naurettavaa, että on keksitty näitä perhosuinteja yms. keinotekoisia tyylejä, joilla kukaan ei oikeasti ui muuten kuin kisoissa. Sama olisi, jos yleisurheilussakin olisi takaperinjuoksu tai kädet selän takana juoksu.
Onnittelut kuitenkin hopeamitalistille. Nyt kun tuli mitali, lama on peruutettu, Suomi lähtee uuteen kukoistukseen ja maailma pelastuu! No, saavat ainakin urheilupomot taas uuden syyn juhlia veronmaksajien rahoilla ja tulla patsastelemaan kameroiden eteen...
Monissa muissa lajeissa saa lähettää pienen joukkueen verran yrittämään, purjehdukseen vain yhden edustajan. Ja samat hemmot pystyy voittamaan useamman mitalin, kun erot on niin olemattomat. Jos purjehduksessa kisattaisiin kuten juoksussa tai uinnissa, olis erikseen kryssi- ja lenssikisat pitkällä ja lyhyellä radalla.
Ja tosiaan, mökillähän sitä uidaan ja juostaan. Lapset heittelevät pajukeppejä keihäinä.
Käytät maakravuille liian vaikeita sanoja ;o)
Oli laji mikä tahansa, purjehdus on oikeasti kovaa homma, jossa taidot, uskallus ja kokemus ratkaisevat. Joka muuta väittää ei todellakaan tiedä, mistä luulee puhuvansa. Tervetuloa vesille kokeilemaan, millainen urheilulaji purjehdus on ja millaisen fysiikan ja treeniohjelman pärjääminen maailman huipulla vaatii.
Nämä Tuulin dissaajat varmaan toljottavat silmät punaisina kaikki formulakisat ja näkevät märkiä unia moottori"urheilijoista". Prumm prumm wroooommm! Ja asennetaan tuulilasinpyyhkijät sisäpuolellekin ;o)
Uups, niinpä tein. Selvennetään toisillekin, eli pitäisi olla erikseen kilpailut vastatuuleen, myötätuuleen ja molemmat ainakin kahdelle eripituiselle radalle. Voisihan siihen vielä sivutuulenkin lisätä ja miksei vielä nykyisen yhdistelmän noita kaikkia.
Vihdoinkin mitali, joka ei oo ainakaa kultaa! Jos olis tullu oikeesta urheilusta, voitais vaikka ottaa viskimoukut.
Tommosten lainelautailijoiden kunniaks olis keskikaljakin liikaa.
Mikä on oikeaa urheilua sinulle? Ehkä pisteiden perässä piereskely, jota painiksikin kutsutaan?
Onneksi Suomen molemmat edustajat putosivat jo avauskierroksillaan – eipähän tarvitse ainakaan painista tulleita mitaleita hävetä!
Menkää ja purjehtikaa itse mitaleille, kerta se on niin uskomattoman helppoa. :-)
Purjehdus moninaisissa muodoissaan on täysin olympia-arvoinen laji. Onnittelut Tuulille. :-)
Onnea Tuuli! Noin sitä pitää
jankuttavat tätä yhtä mitalia varmaan sen puoli vuotta, yksinkertaisia mongoloideja kun ovat.
taitaa kyllä slobot näyttää enemmän mongoloideilta tai apinoilta.
Tuleehan sieltä vielä kaksi kultaa
Ei vaan te olette ihan periytyneet mongolialaisista. Venäläiset eivät.
Purjelautailua maailmalla harrastetaan ja lajissa kilpaillaan
moninverroin enemmän kuin pesäpalloa tai Eukon-kantoa ;))
Tuuli Petäjän saavutus on Arvokas Teko Suomen Urheilu-historiassa. Onnitteluni Tuuli Petäjälle ! Pelastit Maineemme !
Kiitos !
Haista sinä saaatanan vanha nihilisti natsi loispummi piiit-kä passka!
Mene panemaan sitä akkaas kun noin sitä rakastat!
Me sivistyneet Suomen kansalaiset pyllistämme perrseemme sinulle ja mainees pelastajalle.
Onneksi olkoon mitalistille.
Kaiken kaikkiaan saalis jäi ja jäänee jatkossakin kovin vähäiseksi.
Onhan se kivaa,että mitalli tuli.Mutta meikäläistä kiinostaa enemmän pikamatkat,seiväs ja keihäs.Voipi suomi pojilla olla vaikeeta niissä pärjätä,naisista puhumattakaan.
Kiitos Tuuli Petäjä, Suomi on ylpeä.:) En tunne purjehdusta lajina lajia, mutta viikko sitten muistaakseni jotakin toista suomalaista venettä sössittiin aivan silmiin, kun Suomen vene muka Portugalin joukueen mielestä oli ottanut varaslähdön kisaan ja kisa siksi jouduttiin uusimaan... Erityisen upea toi hopea siksi, kiitos - hieno suoritus.:)
Satu Mäkelä- Nummela valitettavasti tällä kertaa epäonnistui, ja Marjo Yli-Kiikka, vaikka hekin varmasti on ihan huipputason urheilijoita molemmat. En ole seurannut olympialaisia niin paljoa, että tietäisin, mistä vielä voisi Suomi mitalia edes toivoa, mutta tämäkin on hieno juttu, onnea Tuuli Petäjä, hienoa - hieno suoritus!
Protugali the Match-Race kisassa lautakuntaa vastaan hyvityspyynnön, kun jäi kääntömerkillä liian pitkänä roikkuneeseen naruun kiinni.
Kyseessä ei ollut protesti Siljojen Miksun venekuntaa vastaan. Protesti-sanaa ei olisi pitänyt edes käyttää, koska kaikki lajiin perehtyneet tietävät, ettei protesteja voi tehdä kuin kilpailijoita vastaan.
Tämä on minun käsitykseni asiasta. Se lähtö olisi hävitty, jos Portugalinsotalaiva ei olisi jäänyt merkkiin kiinni. Eli uusinta oli suomalaisittain hieno homma, koska tällä kertaa voitettiin ;o)
Voihan lautakuntaa vastan tehdä protesstin. Mutta se ja sama, homma meni oikein. Ja SIljat Miksu yhtä voittoa vaille välierissä...tytöt osaa. Osaa kyllä pojatkin.
lillukanvarsia tietysti, mutta lautakuntaa vastaan tehtävää "protesti" on nimeltään hyvityspyyntö, ei protesti ;-)
Mitali on mitali vaikka voissa paistaisi!
Tulisikohan vielä keihäästä?
Mitähän noi dissaajatkin mahtaa purjehtia? Tai ehkä ne on vain jotain kuulanheittäjiä.
Upea kisa Tuulilta, eikä useammalla muullakaan huonosti ole menossa. Neljäyseissä mitali vähää vaille ja matchissa näyttää olevan tulossa jo toinen voitto.
Mahtavaa Tuuli! Ja Onneksi olkoon mitallista, olet suuremmoinen nainen!
niiin on
Itselleni aivan sama, vaikka tulisi 10 kultaa. Toki varmasti henkilökohtaisena saavutuksena tuntuu hienolta urheilijasta.
Suomalaisille sohvallarötköttäjämiehille mikään kelpaa,paitsi lenkkimakkara toiseen ja kalja toiseen käteen ja akka tekemään kaikki,reppanat,menkää lenkille läskit
Hyvä Tuuli.
kiitos.
Tuulille kävi hyvä myötätuuli. Toivottavasti Tero Pitkämäelle PITKÄ keihäskaari
Suomalainen on katkera ja kateellinen, varsinkin netissä. Onnea Tuuli hienosta urheilusaavutuksestasi, kovasta työstäsi ja iloisesta sekä positiivisesta asenteestasi. Pelkkä hymysi ja naurusi tuo ilon sieluuni! Joillekin ilosi sytyttää kateuden roihun todistaen sananlaskun "se jolla onni on onnen kätkeköön" aiheelliseksi vaan me juhlitaan vaan! Hyvä purjehdus!
tulee vaikka kuinka monta purjehdus mitalia ,niin se ei vastaa yhtä satasen finalistia haasteeltaan.
Satasen juoksu ei vastaa kilpaurheilun rankinta lajia huipputasolla eli 50 km:n kävelyä haasteeltaan.
Satasen juoksijaksi tullaan syntymällä oikeisiin mittoihin. Mitä haastetta siinä on?
Onnittelut Petäjälle Suomen ensimäisestä Olympia hopeasta tänä vuonna. Mahtava saavutus kovassa lajissa, missä kuka tahansa olisi ollut halukas hopeiseen mitaliin.
Kai se on kuitenkin selvää, että tällaiset purjehdukset saati ammunta ovat lajeja, jossa ei dopingilla saavuta niin isoja etuja, eikä lajilla ole harrastajia juuri lainkaan jos vertaa muihin lajeihin?
Esimerkiksi savikiekkojen ammunnassa on mahdollista saavuttaa hyvällä tuurilla olympiataso parin vuoden harrastuksella vaikka lajin aloittaisi iäkkäänäkin. Tällainen ei ole mahdollista esimerkiksi juoksussa, minkä takia Keskisalon pääsy finaaliin kenialaisten sekaan on erinomaisen kova suoritus. Vastaavasti Ville Långin yksi voitettu erä olympiahopeamitalistia vastaan oli erittäin kova suoritus.
Onnittelut siis Tuulille mitalista, mitali on aina mitali ja erityisesti osoitus mielen vahvuudesta, mutta itse en kyllä sitä näiden kisojen kovimpana suomalaissuorituksena pidä. Naisvoimistelussa 56 vuotta sitten pukkihypyssä saavutettiin kultamitali liikkeellä, jonka jokainen suomalaispoika on tehnyt jo ala-asteen liikuntatunnilla, ilman harjoittelua. Naiset eivät liene purjelautailleet 56 vuotta kilpatasolla, joten taso huipulla ei väkisinkään ole niin kova kuin esimerkiksi voimistelussa.
Ihanko vakavissasi meinaat, että esim. haulikkoammuntaa ei harrasteta ollenkaan vaikka nyt Italiassa, Saksassa tai Yhdysvalloissa ?!
On meinaan ko. lajissa maailmanlaajuisesti takuulla enemmän harrastajia kuin monessa muussa puuhastelussa.
Kuka väitti, etteikö haulikkoammuntaa harrastettaisi ympäri maapalloa? En löydä tästä ketjusta moista viestiä.
Haulikkoammunnassa voi harrastaja saavuttaa tuurilla olympiatason tuloksia. Eri asia on, säilyykö hermo kilpailutilanteessa, mutta hermoja vaaditaan missä tahansa lajissa. Tuhansia kiinalaisia pikkupoikia ei laiteta haulikkoammuntakouluun vaahtosammuttimen kokoisena, koska laji ei kiinnosta eikä siinä ole vastaavaa haastetta kuin vaikkapa voimistelussa, jossa mitalin saamiseksi täytyy käytännössä uhrata monien ihmisten normaali elämä.
Tällaisia uhrauksia on mahdotonta tehdä Suomessa, ja minusta ihan hyvä niin. On kuitenkin typerää ihmetellä tai valittaa missä vika, kun eivät suomalaiset pärjää: ei epäinhimillisiä uhrauksia, ei panostusta (enkä tällä nyt tarkoita urheilijan henkilökohtaista panostusta), ei tarpeeksi materiaalia (eli kansalaisia), josta karsia lahjakkuuksia, joten ei myöskään tuloksia. Jos joku suomalainen yltää niin kilpailluissa lajeissa kuin jokin juoksu finaaliin, on se vähintään yhtä kova juttu kuin purjehdusmitali.
Mutta kuten sanottua, hieno suoritus silti ja paljon onnea Tuulille itsevarmasta esityksestä!
Hopeaa tuli...korostan, hopeaa tuli! Nyt ei selitellä kuten Lahdessa v.2001. Korostan, nyt ei Petäjä selittele!
Ai äm veri, veri häpi. Silvermitals is veri kuud.
Hieno juttu nimimerkki ´Korostan´, että teit selväksi Suomen kansalle erot Tuuli M (?) Petäjän ja Paavo M (?)Petäjän saavutusten välillä; veri-veri kuud, sanoisi siis jälkimmäinen vakavalla naamalla vaik ketunhäntä kainalossa !
On ollut mielenkiintoista seurata aina iloisen Tuulin vauhdikasta menoa tuulen tuivertaessa navakasti merellä -- vaativa kovakuntoisten urheilulaji - nyt uskon ! Maakrapuna ajattelin aluksi, että tää Tuulin ´surffailu´ olisi ollut hyväosaisten hymyilevien missikasvojen hyvinsponsoroitu harrastuslaji, kunnes hokasin, että olin ollut kaikinpuolin täysin väärässä --olin ajatuksineni melkein yhtä väärässä kuin Sonera-kaikkitietäväkin !
Tuulin ohella seurasin ihmeissäni myös erään ital. Rossin urheilusuoritusta savikiekkoammunnassa; hän pudotti tyynen viileästi 99 sadasta ( 100 kpl) taivaalle singotusta pienestä kiekosta. Aurinkolasien takaa paljastui hento nuori n. 2-kymppinen tyttö -- suomalaiselta medialta jäi tapaus-Rossi huomaamatta, kun se keskittyi oman kandidaattimme mollaamiseen....... menestyminen näinkin ´miehisssä´lajissa on myös suuri saavutus ; pelkästään sata haulikonpaukkua peräperään ampuminen ´halvaannuttaa´ jo miehisen miehenkin olkapään ja vielä pitäis osua satunnaiseen suuntaan 70 km/h lähtevään pieneen savikiekkoon -- olen jonkunverran hätyytellyt haulikolla räkättejä ja harakoita, mutten ilmeiseti osuisi yhteenkään taivaalle singottavaan savikiekkoon kuten Rossi-tyttönen teki 99 kertaa sadasta???
Taidetaan me suomalaiset olla paremminkin sellaista vesillämenestyvää ´veneenheiluttaja-kansaa´ , niinkuin toinen ital. ,pääministeri Monti, panetteli meitä Der Spiegelissä --
meidän olympiahenkinen, rehti pääministerimme, Käteinen, ei suuttunut kolleegansa lausunnosta ( vaikka ´vähän´ naama punottikin kommentoidessaan asiaa) ; aikoo ilmeiseti olla toivotun avokätisempi jatkossa -- NIX KUUT, mitähän eurosierungkia tämäkin on taas olevinaan.... !!!
t.Eepi 2
Tosi hieno suoritus ! Ikäväkseni en nähnyt tätä ratkaisupurjehdusta töiden takia.
Onko jollain tiedossa missä näkisi tuon kisan uusintana ! Kiitos jo etukäteen !!
Eiköhän ne YLEn sivuilta löydy, tai eurovisionsports.tv:n livelähetyksistäkin (livelähetyksiä voi katsoa ja kelata jälkikäteenkin).
Onneksi olkoon olympia hopeasta,Tuuli!!!! :)
Vielä kun purjelautailussa kiellettäisiin trapetsin käyttö, niin lajin urheilullisuus korostuisi entisestään.
Mutta trapetsi oli kaikilla, joten hyvä Tuuli!
Onnea, Onnea
on 2 mitalia eli puolet enemmän kun suomella, lol... :-)
Ja vielä luulette olevanne jotain!
Eli selitykseksi ei sovi, että " suomi on niin pieni maa " pikemminkin: " suomi ON PASKA MAA " :D
Jos Virolla on 2 mitalia, on se kaksi kertaa niin paljon kuin Suomella, ei siis puolet enemmän. Koululaitos ei taida vielä kuulua sinne Viroon? Vai mistä noita tolloja tulee?
muuta pois jos et tykkää asua täällä.. !!!
Täysin arvoton mitali lajissa, jota ei maailmalla paljonkaan harrasteta.
Suomen urheilun taso on laskenut todella alas, kun tällaisesta turhamitalista meuhkataan näin paljon.
Kuinkahan laajat mahtavat olla tietosi eri lajien harrastamisesta maailmalla. En ainakaan ehdottaisi sinua ääneen julkituomaan noita ajatuksia vaikkapa Ranskassa, Espanjassa tai briteissä. Täällä taas meuhkataan niin maan perusteellisesti sellaisista kansainvälisesti katsoen minilajeista kuin jääkiekko tai mäkihyppy.
Purjehdus on erittäin arvostettu laji ja ollut 100 v olympialaisten ohjelmassa. Ensimmäiset mitalitkin Suomeen siitä on saatu jo 1912. Jos sinä et satu lajia arvostamaan, se ei tarkoita sitä, ettei maailmalla niin tehtäisi. Se tarkoittaa vain sitä, että et lajista ymmärrä mitään.
Onnittelut Tuulille, mutta monikohan tätä lajia esim. Suomessa harrastaa? Lauttasaaressa ja Espoossa harrastajia on varmaan muuatma.
Sen suurempi ansio Tuulille nousta maailman kärkeen ilman ympäristön tukea. Montaa muuta lajia pääsee harrastamaan kirkonkylän urheiluseurassa ja harjoittelukavereita riittää. Tuulin on täytynyt luoda itse oma uransa siitä harrastelutasolta eteenpäin.
Tunnetko useitakin aktiivisesti keihäänheittoa harrastavaa? Tai mitään muutakaan yleisurheilulajia. Ja montako aikuista harrastaa mäkihyppyä koko maassa?
Hyvä, hienoa että saatiin edes yksi mitali! Suomessa kun on tuota vettä niin paljon niin kokisin että vesilajien pitäisi olla enemmässä määrin meidän menestyslajejamme ,. soutu ja uinti ja purjehdus yms ,.
Suomessa mielummin sellaisiin lajeihin joissa ei tarvitse harjoitella. Sopii paremmin lyhytjänteiselle läskille pullansyöjäsukupolvelle.
En välitä vaikka ei olis tullut ainuttakaan mitalia, elän silti olympiahurmosta ja katson niin paljon kuin mahdollista.
Aivan loistava suoritus ja onnea Tuulille! Mitali sellaiselta urheilijalta, jolta sitä ei edes odotettu, muut suomalaiset saavat ottaa suorituksesta mallia ja venyä samalla tavalla. Tuo purjelautailu ei ole mitään surffausta vaan erittäin raskas laji, tavallinen pulliainen ei pääsisi edes liikeelle tuollaisella laudalla.
On se ihan urheilua se "surffauskin", vaikka mökkilaudalla ;o)
Painu sinä vitttuun loistavien suoritustes kanssa! Urheilu on urheilua ja sinne eivät tommoset lainelautailijat kuulu. SUOMEN kovia kokenut kansakunta EI ole vieläkään saanut yhtään URHEILUMITALIA.
Ei suomi saanut mitään vaan tuuli petäjä sai hopeaa
En laske ns. nössölajia kuten purjelautailu urheiluksi!!!
Seiväshyppy on helpompaa.
Sinä saat siellä sohvan pohjalla laskea mitä osaat. Purjelauta on purjehduksen fyysisin luokka ja kaikkien olympiapurjehtijoiden fyysinen kunto kestää vertailun kehen hyvänsä.
Jos järjestettäis viinanjuontikilpailut, parhaiden kilpailijoiden "fyysinen kunto kestää vertailun kehen hyvänsä".
Niin että painukoot hellvettiin kaikki purjehtijat ja lainelautailijat! Ei sellaisia tarvita URHEILUkilpailuissa.
No, sinäkin varmaan pärjäisit siinä viinanjuonnissa. Oikean tiedon hankkiminen satunnaisena selvänä päivänä olis takuulla liikaa vaadittu.
Tuuli Petäjä ei edes näytä urheilijalta!
Kuinka tuollainen pelle edes kehtaa näyttää naamaansa oikeiden urheilijoiden kisoissa?
Täällä joku laukoi että Tuuli Petäjän kunto kestää vertailun kehen hyvänsä.
Kestäähän se jos verrataan tavalliseen Suomalaiseen housunpuntinnostajaan mutta entäs miten kävis jos verrataan OIKEISIIN urheilijoihin kuten esim Jessica Ennis tai Sally Pearson?
Keitä lie ovatkin ennikset ja sallit, mutta kyllä Tuulin kunto kestää vertailun. Tuulilla vain on lisäksi korvienkin välissä jotain.
KAIKILLA ämmillä on haarojensakin välissä jotain. Ja se on ämmissä parasta! Ei niiden mitään tartte urheilla, kunhan vaan käyttävät toosaansa. Sieltä kansamme saa uusia urheilijoita.
Osaakohan se surffaaja edes hämmentää vellikattilaa niin ettei velli pala pohjaan?
Siis että hämmennetäänkö kapustalla myötäpäivään vai vastapäivään?
Ämmien paikka on keittiössä.
Niin, ja tietysti kans sängyssä niin että jätkät voi panna niitä.
Ämmillä onkin enemmän haarojensa välissä kuin sulla korviesi välissä.
Ime munaa homo !!!
Bilologi Bill ei ole homo. Minä sen tiedän, sillä kun viime viikolla olisin pannut häntä perrseeseen. hän kieltäytyi yhdynnästä.
Korvien välissä mitään tartte ollakkaan! Kunhan vaan haaroissa on jätkillä kyrrpä ja ämmillä vitttu, niin kansakunnallamme menee hyvin.
Panemalla saamme urheilijoita, ja kun valmennamme heitä, he voittavat Olympon laakeriseppeleen kulmilleen.
Ottakaamme vertailukohdaksi Sally Spectra! Kovakuntoinen eukko! Kyllä siinä jäävät tuulipetäjät valovuosien päähän, kun Sally Spectra näyttää elintään!
TOTTA! Sally Spectra näyttää ja käyttää elintään esimerkillisellä tavalla! Äänestäkäämme Sally Spectra Vuoden Urheilijaksi!
Kun tuolla älykkyyosamäärällä pannaan uusia urheilijoita alulle, saadaan korkeintaan painnostajia tai keihäänheittäjiä. Vaativampaan ei rahkeet riitä.
Tommoset surffaajat saa painua vitttuun, ei ne ole mitään urheilijoita!
Ei sitä olis edes pitänyt valita sinne, koska ne on URHEILUkilpailut ne Olympon kisat.
Sinne olis pitänyt valita Kaunis Seiväshyppääjätär Vanessa Vandy edustamaan suomalaista naiskauneutta.
Sillä vaikka se ei olis pärjännyt seiväshypyssä, se olis kohottanut Maamme ja Kansakuntamme Maineen stratosfäärisiin mittasuhteisiin Kauneudellaan.
Kauan eläköön Naiskauneus!
Mutta tommoset surffaajat saa suksia vitttuuseen.
KATEELLISET KÖYHÄT NÖRTIT TÄÄLLÄ HAUKKUU TUULIA, JOKA SAI SUOMEN AINOAN MITALLIN, JA ON SEN ANSAINNUT. SÄÄLITTÄVIÄ EUNUKKEJA !!!
" Jos Virolla on 2 mitalia, on se kaksi kertaa niin paljon kuin Suomella, ei siis puolet enemmän. Koululaitos ei taida vielä kuulua sinne Viroon? Vai mistä noita tolloja tulee? "
mihin suomalainen pystyykin on viisastelu. taito se on sekin, mutta ei se näköjään olympia menestystä tuo :-)
Purjehdus on ruotsinsuomalaisten kermapersehomojen sisäpiiriharrastus, jolla ei ole mitään tekemistä urheilun kanssa. Olympiamitalin hehkuttaminen kannattaa lopettaa siis heti alkuunsa, ei sitä kuitenkaan huomoida tosissaan missään muualla kuin purjehtijan omassa svenskaseglare klubissa. Kaiken maailman snobailijoita sinne lähetetäänkin veronmaksajien rahoja tuhlaamaan.
Superporttimannille tiedoks, ettei tollasia vapaa-ajanviettomitaleita lasketa mukaan.
OIKEAT urheilijat saavuttavat OIKEITA mitaleita, surffaajat saa vaan lauleskella surffauslaulujaan.
Minäkin hölkkäilen vapaa-aikoinani, olen siis todellinen urheilija.
Kyllä se nyt ottaa koville, kun väärän lajin edustaja ja vielä nainen pärjää.
Niinpä niin. On tää purjehdus niin eliittiporvariston kiiltokuvatyttöjen sisäpiirilaji että vähä masentavaa seurata. Tosin niin ne piirit pienet pyörii muissakin lajeissa.
Ruuskanen on sähköasentaja savvoosta, Pitkämäki insinööri ja Mannio joku kesäkessu niin sitten purjehtijat: Lehtinen lääkäri, Kanerva oikiksessa, Wulff miettii kauppiksen/valtsikan välillä ja Petäjä arkkitehti. Ja kaikki edustaa jotain finlandssvenska segelsklubbenia.
Kunnon kermaperseet sanon minä :D
Jessica Ennis on naisten yleisurheilun seitsenottelun voittaja ja Sally Pearson naisten 100 metrin aitojen olympiavoittaja.
Siinä sinulle nimimerkki "pieni ero" että edes jotain tiedät URHEILUSTA!
Seitsenottelussa on jo jotain hohtoa, juoksija ei tarvitse kuin jalat. Miksi minun pitäisi tietää jotain noista? Laitapa Sally punnertamaan puoleksi tunniksi, kuten Tuuli teki eilen ja katso kestääkö kunto. Ja sitten sama uudestaan vartin tauon jälkeen.
Sillon kuma olin nuori kundi, niin jätkät huusi kun yks Lilli tuli, että "tuolta tulee Lilli, huorrien kuningatar!"
Jos toi surffiakka on purjehtijoiden kuningatar, niin kuka mahtaa nykyään olla huorrien kuningatar?
Oiskohan se toi Mamma Kovaltschuk?
Annetaan sillekin joku mitsku!
kaikki kylän jätkät pani Lilliä niin että sen perrsse levis. myöhemmin sen perse oli niin iso että se toimi purjeena.
humpuukilaji,ei kuulu olympialaisiin!!
Purjelautalu on myös ääri urheilulaji jossa ei vaihtopenkkiä tunneta kun merellä keli kovenee.http://www.youtube.com/watch?v=4B9CxYIa9XA&feature=related
http://www.redbullstormchase.com/
Noissa olosuhteissa ei vellihousut pärjää
Myös pään työntäminen ampiaispesään on äärimmäistä urheilua. Mutta jostain syystä en osaa arvostaa sitä samalla tavoin kuin esim. jalkapalloa tai tennistä.
Sanoitpa aivansanat: et osaa
http://www.youtube.com/watch?v=sF7eVo8XHwc
PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•
PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•
Se tosi asia, että Suomi sai hopeaa jostain marginaalilajista ei poista sitä tosiasiaa, että Suomen yleisurheilun taso on romahtanut mannekiini ja piirimestaruustasolle. Urheilupomojen on tunnustettava viimeinkin tämä tosiasia. Suurin syy tähän alennustilaan on se, että Suomessa keskinkertainenkin urheilija pärjää taloudellisesti ja sehän ei nosta kunnianhimoa tarpeeksi korkealle. Nämä ikuiset lupaukset pyörivät tv-mainoksissa ja ajelevat sponssi-volvoilla. Piirikisoissa Möhkölammella tehdään ns huipputulos, mutta kansainvälisillä areenoilla ollaan turistina kamerat kauloissa ja ollaan pöksyt märkinä, jois joku kansainvälinen huippu-urheilija pyytää puhelinnumeroa.
Meitän KAIKKIEN pitää nyt alkaa surffaamaan koska Kansakuntamme on Surffauskansakunta! Kaikki urheilukentät ja jäähallit pitää muuttaa surffausaltaiksi, jossa jokaisen suomalaisen velvollisuus on surffata 12 tuntia päivässä, 7 päivänä viikossa. Vai siten voimme ylläpitää kansainvälisen tasomme, ottakaamme huomioon, että kohta kaikki kenialaiset ja etiopialaiset alkaa surffaamaan ja jos meillä ei ole riittävää surffauksen tietotaitoa, häviämme kyseisissle mustanaamoille surffauksessa, joka on jaloin urheilumuoto, mitä on olemassa.
HÄH? Eiks me ollakaan KURLINKI-kansakunta? Me kaikki suomalaiset treenataan kurlinkia, koska se on niin hieno urheilulaji ja ihan kuin luotut meille Suomalaisille.
IERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA• PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA•PIERUA
Eiks se akka oo joku arkitehti joka piirtää rumia ja epäkäytännällisi' taloja ja sitten se vietää vapaa-aikaansa lainelautailemalla?
Ei semmonen surffaus mitään URHEILUA ole!
Urheilua on uinti, puinti ja nainti.
Eikö se kultamitalisti ole sitten mitään? Duuli on vasta 1. perintöprinsessa.
Asiat oikein köppe.
Tämä viestiketju vahvistaa suomalaisten (vellipyllyisten 'miesten' ?) möllimäisen, kateudesta vapisevan luonteen. Kotimaisia 'miesurheilijoita' roudattiin pyörätuolilla pois kisasuoritustensa jälkeen ja kesken suoritustaan. Kunto pohjamudissa. Nivelet eivät kestä mitään.
Roudataan vaan pullamussukoitamme pienestä pitäen takseilla kouluun ja harrastamaan jääkiekkoa tai opettelemaan kaasupolkimen käyttöä, jotta kenties miljoonaura urkenisi luonnon saastuttamisessa ja pensan kuluttamisessa, pikkumissukat pyörisivät rahan kiilto silmissään finninaamaisten 'urheilu'sankareiden kintereillä. Taitaa tällainen olla näiden 'kovien' sällien unelma. Miestä ei miksikään, leuat senkun lonkusvat, kun naispuolisia pärjääjiä haukutaan.
Häpäisette koko suomalaisen mieskunnan pölhöydellänne. Nouskaa ylös lyllyvältä takapuoleltanne ja alkakaa treenata vaikka sitä mainostamaanne piereskelyä, mutta tehkää se juoksulenkillä!
ONKO TUULILLA HYVÄ PERSE? VELJENI PUOLESTA KYSELEN..