Vannejarrut talvella

Winterzooooom

Hei!

Kokovuotista työmatkapyöräilyä tässä haaveilen, ja minulla on hybridi. Olen siihen tyytyväinen, ja aion hankkia siihen myös pyörälaukut.

Talveksi aion hankkia nastarenkaat, mutta pyörääni ei saa levyjarruja. Muistan kuinka nuorempana tuli maastopyörällä ajettua myös talvella, vannejarruilla.

Pärjääkö pelkillä vannejarruilla myös talvella? Pahimmat kelithän voi mennä bussilla, ja pahimmat paikat taluttaa.

Kysyn tätä siksi, että en tahtoisi vaihtaa koko pyörää pelkkien jarrujen vuoksi. Myyjät erikoisliikkeissä tietenkin näin tahtoisivat. Myös vannejarrujen huollon ollessa helppoa pidän niistä, onnistuu tälläiseltä tumpeloltakin :-)

4

491

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo, siis ei

      Hybridi kannattaa aina vaihtaa johonkin paremmin sopivaan pyörään. ;)

      Vannejarruilla pärjää ihan hyvin. Niiden suurin etu verrattuna levareihin on huollon yksinkertaisuus. Toki huoltotarvetta, varsinkin halpispyörissä on, mutta se ei ole kovin vaikeaa.

      Pahimmilla keleillä kannattaa sitten ajatella, miten ajaa. Jarrutustehot sopivassa jäätävässä loskassa eivät tietenkään ole samaa luokkaa kuin kesäkelillä. Maltti on valttia.

    • talvipolkija

      Jarrutustehon tai toiminnan kannalta en ole havainnut missään kelissä ylipääsemättömiä ongelmia. Suurin kiusa on märällä syys-/kevätkelillä tai loskakelillä jarrupalojen nopea kuluminen ja vannekehien kuluminen hiekan ja veden yhteistyön tuloksena. Huoltoa pyörä tarvitsee talvella paljon enemmän kuin kesällä. Varsinainen kunnon talvikeli ei ole mikään ongelma. Jäätymisongelmatkin painottuvat syksyyn ja kevääseen kun on märkää ja pakkasta vuorotellen.

    • alkup.tuna

      Hyvin pärjää vannejarruilla talvella, ei sen vuoksi tartte pyörää vaihtaa. Muutenkin tuollaisessa hyötyajossa (työmatka, kauppareissu) ei levyjarruista ole sanottavaa hyötyä.

    • Talvella ajaessa sijoittaisin rahat ensin kunnon renkaisiin ja sen jälkeen vasta miettii parempia jarruja. Jääkeleillä tai sohjossa ajaessa ei tarvita kovia jarrutustehoja ja enemmän kiinnostaa kelpo pito.

      Itse ajelin ekaa talvea Schwalben Ice Spiker Proilla ja ne rullasivat selvästi paremmin kuin odotin. Sohjossa tai pehmeässä lumessakin eteneminen on varmempaa, kun pitoa löytyy. Suurin miinus taitaa olla nastojen melu kuivalla asfaltilla :) Jos pitää valita joko vannejarrut ja hyvät renkaat tai levyjarrut ja tavalliset nastarenkaat, niin itse ajan mieluummin vanhalla pyörällä ja hyvillä renkailla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4782
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3483
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2410
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1299
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1192
    8. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      22
      1154
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    10. 165
      1069
    Aihe