Linnunradassa paljon pimeää ainetta

http://www.ras.org.uk/news-and-press/219-news-2012/2160-plenty-of-dark-matter-near-the-sun

Keskittyneenä ohueen kiekon muotoon.

Loppuvuodesta auringokunta kulkee juuri tuon kiekon lävitse,
7111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hyvin mielenkiintoista muuten tuo aurinkokuntamme kierros Linnunrata-galaksin ympäri. Oliko se nyt 260.000 vuotta se kierroksen kesto.

Tämän pitäisi eräiden tiedemiesten mukaan selittää maapallolla esiintyvien jää- ja lämpimien kausien rytmin. Oliko se Milonovits tai siihen tapaan?

Kun aurinkokunta ajautuu hyvin pilvisiin kerroksiin radallaan, auringosta ei liikene energiaa maapallon sulana pitämiseen.

Selittäkää asiasta tietoiset tätä lähemmin!

Äänestä
  • Milankovicin syklit ovat Maan kiertoradan, akselikallistuman ja -suunnan muutoksista aiheutuvia jaksoittaisia muutoksia Maan ja sen eri alueiden saamaan auringonsäteilyn voimakkuuteen ja kestoon.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Milankovitch_cycles

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Milankovićin_jaksot

    Minkään "pilvialueen" läpi ei Aurinkokunta kulje missään Linnunradan ympärikiertonsa aikana eikä historiallisena aikana mistään sellaisesta ole havaintoakaan.

    Äänestä

  • Kerro kiertoaika tuhannella, niin alkaa mennä jo hehtaarilleen oikein.

    Äänestä

  • tdi65öiug kirjoitti:

    Kerro kiertoaika tuhannella, niin alkaa mennä jo hehtaarilleen oikein.

    Tosiaan. Aikanaan luin, että aurinkokunnan kierros kestää n. 260 milj vuotta. Näitä kierroksia olisi ollut parisenkymmentä. Vastaa maapallon ikää.

    Äänestä

Virossa joku iso reaktori..
kun niiltä sitä liikenee ihan myyntiin.. pulloissa.

Äänestä

Universumissa on miljardeittain galakseja ja galaksiryhmiä, myös Paikallinen galaksiryhmä, johon Linnunratakin kuuluu.
Millainen on galaksiryhmien synty, niiden arvioitu ikä alkuräjähdyksen tapahtumiseen suhteutettuna? Minkä ikäinen Linnunrata-galaksi voisi olla?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Göbel Achman kirjoitti:

http://www.ras.org.uk/news-and-press/219-news-2012/2160-plenty-of-dark-matter-near-the-sun

Keskittyneenä ohueen kiekon muotoon.

Loppuvuodesta auringokunta kulkee juuri tuon kiekon lävitse,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu