CO2 raportti todistaa jään sulavan pakkasella.

Nykytiedehhän ei tunne mekansmia joka muuttaisi jään sulamispistettä,
joten luenee odotettavissa pari Oscaria nuupeleista puhumattakaan.

http://www.co2-raportti.fi/?heading=Grönlannin-sulaminen-ennätyksellistä-jo-4-viikkoa-ennen-kesäkauden-päättymistä&page=ilmastouutisia&news_id=3483
9109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat
  • Lisään vielä että alaarm on lähköisin lukiosta, eli.

    From the City College of New York

    Äänestä

  • Sähköteurastaja kirjoitti:

    Lisään vielä että alaarm on lähköisin lukiosta, eli.

    From the City College of New York

    Amerikan kielellä College muuten tarkoittaa korkeakoulua. Ihan vaan tiedoksi.

    Äänestä


  • kollimaattori kirjoitti:

    Niin. Heitin trollille illalla luun, jota se ressukka yksinään järsi innoissaan vielä aamuyölläkin. Hupaisaa luettavaa aamulla.

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/10856353#comment-56766339-view

    Vähän ehkä voisi sääliäkin jos trolli sitä ansaitsisi.

    Näytti sähköressukka saaneen ketjussa oikein kunnolla köniinsä, tosin siinä ei ole mitään uutta ja erikoista. Jotkut ei vain osaa.

    Äänestä

Onhan tuo ihmeellistä kun joku New Yorkin Collegen apulaisprofessori julistaa aalarmia. Menisi raukka paikan päälle katsomaan miten se jäätikkö siellä parin kilometrin korkeudessa sulaa pakkasessa etenkin kun siinä päällä on n. 100 metriä lunta eristeenä.

"Tedescon mukaan ilmakehän hiilidioksidipitoisuuden noususta johtuva arktisen alueen lämpeneminen on käynnistänyt jäätikön kiihtyvään sulamiseen johtavia mekanismeja."

Siinä on taas apuproffa vetänyt johtopäätöksiä hatusta.

Äänestä

Joo ei se veden sulamispiste vissiin ihan hevillä muutu, mutta meriveden suola muuttaa kuviota jonkin verran.

Äänestä
  • "Tedescon mukaan ilmakehän hiilidioksidipitoisuuden noususta johtuva arktisen alueen lämpeneminen on käynnistänyt jäätikön kiihtyvään sulamiseen johtavia mekanismeja."

    Missähän se hiilidioksidipitoisuuden noususta johtuva anarktiksen sulaminen viipyy? Meinaa vuodesta toiseen porskuttaa keskiarvojen yläpuolella...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Sähköteurastaja kirjoitti:

Nykytiedehhän ei tunne mekansmia joka muuttaisi jään sulamispistettä,
joten luenee odotettavissa pari Oscaria nuupeleista puhumattakaan.

http://www.co2-raportti.fi/?heading=Grönlannin-sulaminen-ennätyksellistä-jo-4-viikkoa-ennen-kesäkauden-päättymistä&page=ilmastouutisia&news_id=3483

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu