Paljonko ilmasto on lämmennyt

tai kylmennyt 2000-luvulla?

Nyt parhaimmat faktat peliin.
42199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Suunnilleen kolme astetta.

(Kunhan valitaan sopiva vertailukohta ajassa ja paikassa)

Äänestä

Unohdit sanoa, että onko kylmennyt vai lämminnyt.

Äänestä
  • jo kysykseesi: "paljonko on LÄMMENNYT" ja vastasin kolme!

    Onko se nyt niin vaikeata käsittää?

    Äänestä

  • Osaanhan minä lukea ja ymmärränkin, mutta tapanani on vastata siihen, mihin huvittaa kysymyksistä piittaamatta..
    2000-luku on vasta niin aluillaan, että ajalliset ja paikalliset heilahtelut ovat suuria Palataan kokonaistrendiin vuonna 3000 (jos silloin sattuu olemaan palaajia)..

    Sanotaan nyt kuitenkin mieliksesi pyöristetysti, että 2001=>2011on lämmennyt yhden asteen tai
    2000=>2010 toisessa mittaskaalassa lämmennyt 0.35 astetta
    tai tammikuusta 2000 marraskuuhun 2010 on lämmennyt 0.95 astetta

    Tai vuodesta 1887=> 2011 on lämmennyt yli 3.7astetta

    Äänestä

Maapallon pintalämpötila ei 2000-luvulla ole muuttunut. Keskimääräinen pintalämpötila ei ole sama asia kuin ilmasto, mutta sitä faktaa ilmeisesti kysymyksenasettelulla haettiin.

Äänestä
  • En usko. Kyllä sen on ollut ilmaston pakko lämmetä 2000-luvulla ja huikeasti.

    Ei kyllä ole muuta todistusaineistoa kuin alarmistien vouhotus, mutta mistä ne tempovat sitten kaikki valeet?

    Oletko muuten Kollimaattori perehtynyt biologian ja maantiedon lisäksi termodynamiikkaan?

    Jos et, niin kyllä sinun pitäisi.

    Äänestä

  • - kirjoitti:

    En usko. Kyllä sen on ollut ilmaston pakko lämmetä 2000-luvulla ja huikeasti.

    Ei kyllä ole muuta todistusaineistoa kuin alarmistien vouhotus, mutta mistä ne tempovat sitten kaikki valeet?

    Oletko muuten Kollimaattori perehtynyt biologian ja maantiedon lisäksi termodynamiikkaan?

    Jos et, niin kyllä sinun pitäisi.

    Erinomainen artikkeli ja grafiikat siitä, että ilmaston lämpeneminen ei ole pysähtynyt, vaikka El Ninon ja La Ninan kanssa tehty kirsikanpoiminta on saanut jotkut denialistit luulemaan niin:

    http://blog.chron.com/climateabyss/2012/04/about-the-lack-of-warming/

    Jos joku ei osaa tai jaksa lukea koko artikkelia, niin tuo kuva kertoo asian:

    http://blog.chron.com/climateabyss/files/2012/04/1967withlines.gif

    Äänestä

  • - kirjoitti:

    En usko. Kyllä sen on ollut ilmaston pakko lämmetä 2000-luvulla ja huikeasti.

    Ei kyllä ole muuta todistusaineistoa kuin alarmistien vouhotus, mutta mistä ne tempovat sitten kaikki valeet?

    Oletko muuten Kollimaattori perehtynyt biologian ja maantiedon lisäksi termodynamiikkaan?

    Jos et, niin kyllä sinun pitäisi.

    "En usko. Kyllä sen on ollut ilmaston pakko lämmetä 2000-luvulla ja huikeasti."

    Ja perustele tuo väitteesi...

    Äänestä

Osaako kollimaattori tai kuubalainen kertoa miksi ei ole lämmennyt?

Äänestä
  • No luonnollisesti siitä syystä, että Arktiksella ilmasto on lämmennyt suorastaan rajusti, kun muualla on pitänyt viileämpää nyt jo jonkin aikaa.

    Ilmasto lämpenee hiljalleen ja suvantovaiheet lämpiämisessä ovat aivan luonnollisia. Sääilmiöitä.

    Äänestä

  • No lämpenikö se ilmasto 1900-luvulla? Kyllä vai ei?

    Äänestä


En ole kovin kiinnostunut vastaamaan simppeleihin provokaatioihisi. Menen nyt nukkumaan. Huomenna taas työpäivä edessä.

Sorge.

Äänestä

Niin :D. Kysellään välillä sinulta. Mitä mieltä olet tuosta graafienkin selvästi esittämästä jäätiköiden kiihtyvästä sulamisesta? Se on siis seurausta kylmenemisestä?

Ja muista dee kulkea koko ajatusketju läpi.

Toinen kysymys sinulle, miksi tutkimuslaitoksilta tulee "mätitahnalinkkejä"? Ja mitä ne edes ovat? Puhut kovasti epäselviä.

Äänestä

Eikä ole ilmastouskovien konsensuksesta tietoakaan, Yhden mukaan on lämmennyt kolme astetta, toisen mukaan "maalämpötila on pysynyt vakaana".

Loput näköjään luovuttivat. Veikkaan, että omantunnon syistä. Joku raja sillekin on, miten paljon ihminen pystyy valehtelemaan muille ja itselleen ilman että se ei iske takaisin.

Äänestä

"Mätitahnalinkeilla tarkoitin vain Joe Rommia. Tunnettu mätitahnamies."

Skeptikon vahvaa argumentaatiota. Näillä eväillä näköjään siellä. Ja jos ei ole nähnyt sulamista niin sitten ei ole - minkäs sille voi.

Äänestä

Trenberth, Mann, Jones ja kumppanit totesivat jo Climategate-meileissään, että ilmasto ei lämpene enää.

Pahoittelivat asiantilaa, kun ei voi osoittaa ilmaston lämpenevän ja Trenberth sen kiteyttikin

"It's a travesty we can't"

"Travesty", miten sen käännät alarmistikieleltä suomeksi?

"On irvokasta, että ilmasto ei lämpene enää."

Äänestä

Kyllähän tuo lämpenevältä näyttää, kun 30 vuoden jaksoa käytetään "ilmaston lämpötilan" määrittelemiseen:

http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut4gl/mean:360/offset:0.15/plot/hadcrut3vgl/mean:360/offset:0.17/plot/gistemp-dts/mean:360

Toki sitä muita tuloksia saa poimimalla kirsikoita tai vertailemalla vaikkapa yksittäisiä kuukausia. Valtamerten käyttäytyminen näyttäisi aiheuttavan isoimmat ailahtelut. Valtameriin kun sitoutuu lämpöenergiaa huomattavasti enemmän kuin vaikkapa ilmakehään.

Äänestä

Mutta ilmasto ei ole lämmennyt tällä vuosituhannella.

On se vain katkera pala nieltäväksi alarmisteille.

Niinhän nuo johtavat alarmistitieteilijätkin totesivat tuossa edellä jo muutama vuosi sitten.

Eikä tilanne ole muuttunut.

Äänestä

On tavallaan kiehtovaa katsoa, kuinka alarmistit pettävät itseään vuosituhannen lämpöseurannassa.

Ehkä ne ovat ne kaikkein kovaluisimmat uskovaiset, jotka pitävät ääntä.

Tiede on muuten tässä asiassa - ilmasto ei ole lämminnyt tällä vuosituhannella - samaa mieltä useimpien alarmistitieteilijöidenkin kanssa.

Trenberth, Mann, Jones, Hansen - kysykää vaikka keneltä tahansa.

Ilmasto ei ole lämmennyt tällä vuosituhannella.

Mikä siinä nyt on uskoville niin vaikeaa, ettei voi hyväksyä yhtä tieteellistä faktaa?

Äänestä

Aiheeseen kaukaisesti liittyen: asustelen keskisuomessa ja mulla olis pienen pieni maatilkku, mistä kaadoin puita poies. Onnistuisikohan tämmönen kokeilu, kun olen aatellut tammia istuttaa sinne. Onko tuhoontuomittu yritys, vai olisiko noilla puuntaimilla tällä korkeudella elämisen edellytyksiä?

Äänestä
  • Varmaankin onnistuu kyllä, mutta tammien pitäisi olla tuulilta hyvin suojassa.

    Äänestä

  • Jönkö kirjoitti:

    Varmaankin onnistuu kyllä, mutta tammien pitäisi olla tuulilta hyvin suojassa.

    Ei onnistu. Keväthalla todennäköisesti palelluttaa taimet. Ei siinä jönssin tuulensuojat auta.

    Toista oli ennen. Aikoinaan lämpimänä kautena tammia kasvoi Oulun korkeudella asti.

    Äänestä

  • 4+8 kirjoitti:

    Ei onnistu. Keväthalla todennäköisesti palelluttaa taimet. Ei siinä jönssin tuulensuojat auta.

    Toista oli ennen. Aikoinaan lämpimänä kautena tammia kasvoi Oulun korkeudella asti.

    Ja kun Suomen ilmasto lämpenee tämän vuosisadan aikana noin 5-7 astetta, pärjää Tammi sitten jo Lapissakin.

    Äänestä

  • Jönkö kirjoitti:

    Varmaankin onnistuu kyllä, mutta tammien pitäisi olla tuulilta hyvin suojassa.

    Kiitos. Kyllä mä taidan kokeilla. Eihän tässä korkeelta tipaha. :)

    Äänestä

Nykyisellä lämpötilan kehitysvauhdilla maapallo saavuttaa avaruuden taustasäteilyn lämpötilan aikaisemmin kuin mitä viime viikon säätiedotteissa annettiin ymmärtää.

http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3vgl/from:2001/trend

Nopein ratkaisu olisi vaihtaa maatilkkusi jonkun lounais-suomalaisen kanssa.

Toinen vaihtoehto on ryhtyä kasvattamaan tuomea, sehän kirjoitetaankin melkein samalla tavoin.

Paras vaihtoehto on kuitenkin ryhtyä kasvattamaan kumipuita.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Parakautsupuu

Se on laillista puuhaa, samalla pääset suotuisampaan ilmastoon ja puun oksia myymällä rikastut.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 30 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


:D kirjoitti:

tai kylmennyt 2000-luvulla?

Nyt parhaimmat faktat peliin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu