Mistä tuoretta savusilakkaa Kemistä?

Kuka myisi tuoretta Savusilakkaa kemin alueella? Voisin ostaa pakastimen täyteen. Kaupoista ei saa kuin vetistä ja vanhaa, pakasteesta kaivettua lähes syömäkelvotonta tavaraa. Oi niitä aikoja kun kaupoistakin sai juuri savustettua, maukasta savusilakkaa nam..
12252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kemissä ei myydä tuoretta savusilakkaa, eikä lähiseudullakaa.

Äänestä
  • Ainakin Kemin torilta sai aikanaan juuri savustettua silakkaa. Nyt näyttää tosin aika hiljaiselta sielläkin. Eikö Kemissä ole enää ainuttakaan savustamoa?

    Yksi keino on tietenkin ostaa savupönttö ja savustaa itse..

    Äänestä

  • vaikeaa on kirjoitti:

    Ainakin Kemin torilta sai aikanaan juuri savustettua silakkaa. Nyt näyttää tosin aika hiljaiselta sielläkin. Eikö Kemissä ole enää ainuttakaan savustamoa?

    Yksi keino on tietenkin ostaa savupönttö ja savustaa itse..

    Mutta mistä tuoreet silakat, kun en venhoa enkä verkkoja omista?

    Äänestä

  • Ahmed Khaheli kirjoitti:

    Mutta mistä tuoreet silakat, kun en venhoa enkä verkkoja omista?

    Kaverihan kaipaili juuri savustettua silakkaa, kuten kemin torilla ennen sai. Siihen ei tuoretta silakkaa tarvita..

    Äänestä

  • matojaonkijaetelään kirjoitti:

    Kaverihan kaipaili juuri savustettua silakkaa, kuten kemin torilla ennen sai. Siihen ei tuoretta silakkaa tarvita..

    Opettele lukemaan ja ymmärtämään lukeemaasi.
    Kyllä hän halusi nimen omaan tuoretta savusilakkaa.
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/10864649

    Äänestä

Niin siis tuoreella savusilakalla tarkoitan tietenkin juuri savustettua, suussa sulavaa, hyvän makuista kalaa. Ennenvanhaan myytiin tällaista tavaraa monessakin marketissa, kalojen seassa oli vielä sulamattomia suolarakeitakin mukana. Jostain syystä ei kaupat enää myy tällaista tavaraa. Myyvät vain niissä muovipaketeissa olevaa savusilakkaa josta ei tiedä milloin ne ovat savustettu. Ovat todennäköisesti kuukausia vanhaa tavaraa joka on kertaalleen pakastettu. Ja maku sen mukainen.

Kysyin muutama päivä sitten erään marketin kalatiskiltä onko tarjolla savusilakkaa niin myyjä totesi että "Ei ole kun sitä on niin vaikea saada".

Miksiköhän sitä on nykyisin niin vaikea saada? Itse asiassa ei ole saanut enää vuosikausiin. Tuoretta silakkaa kyllä on tarjolla mutta ei savustettua. Mikä mättää?

Äänestä
  • Se mättää että olet ainoa joka sitä paskaa kyselee!

    Äänestä

  • Hyihelvetti kirjoitti:

    Se mättää että olet ainoa joka sitä paskaa kyselee!

    Olen minäkin joskus sitä kyselly, mut eipä ole saatavilla?
    Liittyiskö mitenkään EU:n tämäkin kalajuttu?

    Äänestä

Saattaa hyvinkin liittyä EU:n lainsäädäntöön. Savustuksen yhteydessähän syntyy karsinogeenisiä yhdisteitä joka aiheuttaa syöpää joten jospa siksi kaupat ei enää myy savusilakkaa. Tosin, on siellä tarjolla savusiikaa ja savulohta joten miksi ei sitten savusilakkaa? Outoa..

Äänestä

Jos silakkaa varoitetaan jo sinänsä syömästä enempää kuin 1-2 kertaa kuussa ja vielä kun se savustetaan niin siihenhän kerääntyy niitä syöpää aiheuttavia yhdisteitä niin onhan kyseessä melkoinen terveysriski joten ei ihmekään jos kaupat eivät myy enää savusilakkaa. Sääli sinänsä koska onhan kyseessä melkoinen herkku. Jos ei välitä noista suosituksista niin savustelee sitten itse, niin usein kun haluaa.

Äänestä

sausat ite

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nami nami kirjoitti:

Kuka myisi tuoretta Savusilakkaa kemin alueella? Voisin ostaa pakastimen täyteen. Kaupoista ei saa kuin vetistä ja vanhaa, pakasteesta kaivettua lähes syömäkelvotonta tavaraa. Oi niitä aikoja kun kaupoistakin sai juuri savustettua, maukasta savusilakkaa nam..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu