On helppo osoittaa Suomen pohjoisin tai eteläisin piste, taikka esimerkiksi läntisin kunta tai itäisin postilaatikko.
Voidaanko jotain tiettyä pistettä pitää maan koillisimpana tai kaakkoisimpana? Onko määriteltävissä Suomen lounaisin saari tai luoteisin asukas?
Väli-ilmansuunnat
8
464
Vastaukset
- suunta mikä suunta
Miksipä ei voisi.
- SSW
Siis kumpi Suomen kaupungeista on lounaisempi: Hanko vai Uusikaupunki? Entä onko Hamina enemmän kaakossa kuin Imatra? Minusta määrittely ei ole aivan yksinkertaista, koska mittaamiseen ei ole pääilmansuuntien pituus- ja leveyspiirejä vastaavaa järjestelmää.
- no big deal
SSW kirjoitti:
Siis kumpi Suomen kaupungeista on lounaisempi: Hanko vai Uusikaupunki? Entä onko Hamina enemmän kaakossa kuin Imatra? Minusta määrittely ei ole aivan yksinkertaista, koska mittaamiseen ei ole pääilmansuuntien pituus- ja leveyspiirejä vastaavaa järjestelmää.
Ei kai tuohon graafisesti tarvita muuta kuin pääilmansuuntien kanssa 45° kulman tekevä suora tai jana jota liikutetaan kartalla kohti Suomen rajoja. Kun jana ensimmäiseksi kohtaa kyseessä olevan objektin niin se on heti bingo.
- pannari on hyvää
Mielestäni yksinkertainen koordinaatistomuunnos auttaisi ratkaisemaan ongelman. Suorakulmaista koordinaatistoa kierretään puolet suorasta kulmasta eli 45° ja uusista koordinaateista on helppo ratkaista mikä on esim. lounaisin kohde. Kunhan vain pitää huolen siitä että osaa tulkita uudet koordinaatit oikein.
Maantieteelliset koordinaatit ovat oikeasti pallopolaarikoordinaatteja, mutta väliäkös hällä. Voimme tässä yhteydessä ihan hyvin kuvitella että maantieteelliset koordinaatit ovat suorakulmaisia. Maapallon muodolla ei ole väliä tässä yhteydessä, se saa olla vaikka pannukakku. - SSW
Kiitos vastauksista. Nyt ei muuta kuin "kiertämään Suomea", tässä tapauksessa siis 45 asteen verran kartalla ilman että pituus- ja leveyspiirit kiertyvät mukana. Silloin alkavat ääripisteet löytyä myös väli-ilmansuunnista.
Asia voisi hyvinkin kiinnostaa matkailualaa, kun "pohjoisin kahvila", "itäisin piha" ja niin edelleen saisivat samaan sarjaan myös kaakon, luoteen ja kumppanit. - ilmaiset suunnat
"Kiitos vastauksista. Nyt ei muuta kuin "kiertämään Suomea", tässä tapauksessa siis 45 asteen verran kartalla ilman että pituus- ja leveyspiirit kiertyvät mukana. Silloin alkavat ääripisteet löytyä myös väli-ilmansuunnista. "
Lopputulokseen kyllä vaikuttaa myös se, missä on tuon kiertämisen keskipiste. Minne aioit sen sijoittaa?- SSW
Siis täh? Kyllä pohjoinen on aina kartan ylälaidassa ihan riippumatta siitä, miten kaukana päiväntasaajasta ollaan. Itä on oikealla ja länsi vasemmalla ja niin edelleen.
Ymmärtääkseni luode on aina samassa suunnassa, kierrettiin karttaa tukipisteenä Utsjoki, Pieksämäki tai Porvoo. Paljon ratkaisevampaa on, että kierto on tarkasti 45 astetta.
Siis jos kartta-Suomea väännetään 45 astetta vasempaan vaikka Piippolaan tökätyn neulan ympäri, löytyy maan luoteisin piste kohdasta joka tämän kiertämisen jälkeen on lähinnä maantieteellistä pohjoisnapaa. "No big deal" selitti periaatteen hyvin, tosin ei kartan kääntämisen vaan uuden koordinaatiston avulla. - SSW
SSW kirjoitti:
Siis täh? Kyllä pohjoinen on aina kartan ylälaidassa ihan riippumatta siitä, miten kaukana päiväntasaajasta ollaan. Itä on oikealla ja länsi vasemmalla ja niin edelleen.
Ymmärtääkseni luode on aina samassa suunnassa, kierrettiin karttaa tukipisteenä Utsjoki, Pieksämäki tai Porvoo. Paljon ratkaisevampaa on, että kierto on tarkasti 45 astetta.
Siis jos kartta-Suomea väännetään 45 astetta vasempaan vaikka Piippolaan tökätyn neulan ympäri, löytyy maan luoteisin piste kohdasta joka tämän kiertämisen jälkeen on lähinnä maantieteellistä pohjoisnapaa. "No big deal" selitti periaatteen hyvin, tosin ei kartan kääntämisen vaan uuden koordinaatiston avulla.Äääääh! Siis KOILLISIN piste tietenkin löytyy noin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1575970
- 1145555
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h465247Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa323255- 552789
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue252601- 432290
- 232090
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta131900On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na151821