Hyvä kuva Arktiksen jääminimin syntymisestä 24.8.2012 löytyy tuolta. Vertailu on vuoden 2007 ennätykseen.
http://www.eorc.jaxa.jp/en/imgdata/topics/2012/img/tp120825_03e.jpg
http://www.eorc.jaxa.jp/en/imgdata/topics/2012/img/tp120825_03e.jpg
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ja tässä on hyvä esitys siitä, mistä tuo jään väheneminen johtui http://ocean.dmi.dk/arctic/satellite/index.uk.php Kannattaa katso miten jäät häviävät 12-18.8 ja sitten taas 20.8 näyttäisi jäätä olevan jopa enemmän. Tuo mielestäni antaa hyvän kuvan siitä kuinka myrsky rikkoi ja siirteli jäitä. Kaikki ei siis ole sulamista
Myskyjä on varmaan ollut ennenkin Arktiksella.
Vai ovatko ne uusi ilmiö?
Myrskyllä ja epätavallisen voimakkaalla myrskyllä on vissi ero. Tuossa NASA:n arvio tästä myrskystä.
http://www.nasa.gov/topics/earth/features/arctic-storm.html
Totta kai myrskyjä on myös Jäämerellä, mutta totuus on kuitenkin se, että tuolla pohjoisessa ei ollut mitään hurjaa lämpöaaltoa noiden muutaman päivän aikana eikä mikään ilman lämpötilan muutos olisikaan pystynyt sulattamaan noin valtavia määriä jäätä parissa-kolmessa päivässä.
Jäähän oli hyvin harvaa ja ohutta Chukchin ja itä-Siperian merellä jo ennen myskyä. Area/extent suhde oli ennätyspieni. Jää oli siis sulanut jo etukäteen. NSIDC:n tutkijoiden mukaan myrskyllä ei ollut juuri vaikutusta laajuuden pienenemiseen. Se olisi pienentynyt muutenkin.
Yksi näkökulma lisää: Viime talvi oli tuolla napaseudulla lauha, joten kananmunankuorijäät sulavat herkemmin...
No Jöns ja muut tulevaisuuden ennustajat ; )
On tapahtunut ennenkin ja tapahtuu tulevaisuudessakin.
Mutta arvion tekeminen edellisiin myrkyihin on varmaan hieman vaikeaa, koska niitä on ollu yhtä voimkkaita sateliitti seurannan aikana 3 / 30 vuotta ; (
http://www.nasa.gov/topics/earth/features/arctic-storm.html
Tuossa Nasan artikkelissa sanotaan melko selvästi, että noin voimakas myrsky vaikuttaa voimakkaasti merijäähän, aiheuttaen nopeaa sulamista monen mekanismin kautta.
Ketkähän tutkijat ne totesivatkaan, että tuolla myrskyllä olisi ollut vain hyvin vähäinen vaikutus voimakkaaseen sulamiseen.
Eikös tuossa ole nyt vähän ristiriitaista tietoa asiasta?
Tämähän on kohta sula koko napa.
http://www.ijis.iarc.uaf.edu/seaice/extent/Sea_Ice_Extent_L.png
Pääsevät tappelemaan luonnonrikkauksista. Kuinka syvää tuolla muuten on, miten öljynporaus onnistuu?
Syvyyskartta löytyy tuolta.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:IBCAO_betamap.jpg
Täh, tuollahan on monta kilometriä vettä? Mitä se vouhotus kilpajuoksusta pohjoisnavan alapuolisiiin aarteisiin on?
No näyttäähän siellä olevan noita matalampiakin kohtia, ehkä sieltä voisi löytyä öljyä.
Jääminimi todistaa ilmaston lämmenneen 100 varmasti.
Hyvän kuvan Arktiksen jääminimin synnystä saa myös lukemalla tuota arktiksen soutajien blogia. Lähtivät soitellen sotaan mutta joutuivat keskeyttämään retken, kun eivät myrskyn vuoksi päässeet eteenpäin ja meni vielä tuo Venäjän viisumikin vanhaksi.
http://www.arcticrow.com/
Mistäs ne myrskyt nyt yhtäkkiä ovat Arktikselle ilmestyneet?
Voi pyhä yksinkertaisuus : (
Kuka nyt on nyt ilmoittanut myrkyjen lisääntyneen Arktiksella ?