Kello 04.00?

Torkkuvirkku

Lähes joka paikassa lukee, että kello on 04.00.
Eikö kuitenkin kello 4.00 ole puhtaasti oikein?
Keskustellaan siis varhaisaamusta.

9

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katsovinani
      • Mainitun sivun mukaan Kotus on sitä mieltä, että voi kirjoittaa 04 selvyyden vuoksi, joten varmaankin voi kirjoittaa myös 04.00.


    • Herra Aika

      Tyylikkäin ja täysin ymmärrettävä sekä tarkka muoto on "kello neljä". Kymmentä pienemmät lukusanathan kirjoitetaan, ellei ole erityistä syytä merkitä niitä numerolla, ja nollia ei tarvitse merkitä tasatunnin lukemaan. Eihän kirjoitetussakaan muodossa lue "kello neljä nolla nolla". Toinen asia ovat numeronäyttöiset kellot, joista ei voida jättää pois kahden nollan näyttöä tasatunnilla.

    • hra X

      Jos kyseessä on lista tai luettelo, jossa kellonajat ovat allekkain samalla sarakkeella, niin minusta on luontevaa lisätä nolla eteen:
      04.30
      11.50
      17.00

    • Paha kello kauas jne

      Aloittaja väittää näkevänsä joka paikassa samaa kellonaikaa. Ei tunnu järkevältä muuten kuin, että kello on pysähtynyt.

      • Stoi!

        Tai jos aloittaja on jossain ihmemaassa? Hullun hatuntekijän luona kello oli aina kuusi.


    • 04.00, 16.00, 4.00

      04.00 on oikein, jos ei halutaan korostaa/varmistaa, että puhutaan aamusta. Eihän se ole usein lainkaan selvää. Paitsi tietysti vain keskustelun aloittajalle, joka on jo sen etunollan nähnyt ja jolle "puhtaasti oikein" on ihan normaalia ja ymmärrettävää kielenkäyttöä.

      Tavataan kelle 4.00!??? Koska?

      • Näin on

      • Torkkuvirkku
        Näin on kirjoitti:

        Jos kirjoittaa 4.00, ei tiedä varmaksi tarkoittaako iltaa vai aamua tai pitäisi olla tarkennus kuten amerikkalaisilla, a.m., p.m..
        http://fi.wikipedia.org/wiki/24_tunnin_kello

        En ole koskaan missään järkevässä tekstissä havainnut, että olisi kirjoitettu, että: "Aamuvuorossa työpäivä päättyy kello 4.00". Se on aina 16.00, kun siis on kyse iltapäivästä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1179
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      327
      659
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe