Eli tarkoituksena on tehdä porsaan ylikypsää paistia/kassleria..
Maustamatonta kassleria olen pitänyt uunissa parisen tuntia 175 asteessa ja siitä on tullut ihanan mureaa.
Kerran kun kaupassa ei kassleria ollut saatavilla niin taisin tehdä samaa porsaan ulkofileestä, ja siitä tuli niin kamalaa, kuivaa koppuraa että kysyisinkin nyt mitkä osat porsaasta käyvät tähän pitkään uunissa kypsyttämiseen että lihasta tulisi tosi mureaa, ei sellaista kiinteää.
Entä suolalapa? Kävisikö se tällaiseen?
Lisäksi miten tällaisen murean lihan voisi maustaa? Teen yleensä niin että ruskistan kasslerin hyvin kevyesti pannulla, jonka jälkeen laitan sen folioon ja uuniastiaan jossa on pari desia vettä pohjalla. Kerran laitoin valmista bbq kastiketta ja tuli tosi hyvää, mutta sitten yritin tehdä ilman ja tuntui että maut liukenivat siihen veteen.
Kiitos!
Porsaasta mureaa?
4
725
Vastaukset
- Kixdexodnxkdenx
Kuulostaa hyvältä! Reilusti vaan ruolaa ja mustapippurirouhetta, siis todella reilusti, kokeile laittaa sekaan vaikka kikkoman soijakastiketta, ainakin se sopii wokkiruokiin naudanlihan kanssa.
- shaices
Miten naudanlihawokki ja porsaan ylikypsä paisti edes muistuttavat toisiaan?
- Sandwich.
Lue tämä ketju: http://keskustelu.suomi24.fi/node/8953662#comment-0
Itse olen tehnyt jo pari vuotta possun ulkofileestä tuon vanhan kokin reseptillä "leivänpäällistä". Suolaan noin 2 kg:n filettä 4 - 6 päivää. Sitten file voipaperiin ja pari kerrosta foliota vielä lisäksi päälle. Uuniin, tunti 200 astetta 40 min 150 astetta. Tulee juuri sopivan kiinteää. Jos haluat mureaa niin pari tuntia ainakin uunissa. Eikä tule varmasti kuivaa koppuraa. Voit myös maustaa fileen, mutta nykyään paistan ilman mausteita.- Liha-Kalle 56v
Vahvistan kaiken yo. tarinan. Hyvää tulee! Ja tämän reseptin on antanut aikoinaan se oikea "vanha kokki" eikä kukaan näistä pervojäljittelijöistä.
Tulisipa vielä se päivä, että vanhat keskuystelijat palaisivat tänne ja olisi kunnon ohjeita ja respoja saatavilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808522644596Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään923453Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka242636Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv582305Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?962189TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain921489Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään281319- 411306
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli721255- 56840