Pojallani olevat Fatpipe-merkkiset pitkät maalivahtisuojat haisevat aivan hirveälle. Olen pessyt niitä ihan tavallisella Lidlin Formil-kirjopesuaineella useimmiten ja käyttänyt huuhteluainetta. Lämpötila 40 astetta ja pesu vaihdellut hienosta kovempaan. Haju on ihan kauhea. Hetkeen se ei tunnu pesun jälkeen, mutta yhden käytön jälkeen tilanne on sama. Onko pojalla siis niin voimakas hiki ettei se lähde suojista? Nämä ovat ostetut keväällä. Edelliset jousuin heittämään pois, kun tekivät pojalle hyvin tarkkarajaisen ihottuman.
Mitä tehdä? Mitä pesuainetta suosittelette? Kuka tuo Fatpipea maahan? Prismasta olen ostanut suojat.
Pesen suunnilleen joka toisen harkkakerran jälkeen. Pari kertaa pelkällä vedellä, mutta ei haju lähde.
Poika on 15, joten hienhajun tuotto on massiivista.
Onko vinkkejä pesemiseen?
Haisevat maalivahtikamat puhtaaksi!
10
5986
Vastaukset 10
- hhoohooo
Älä missään nimessä heitä fatpipee roskiin ja se on muute iha suomalainen merkki :DDDDDDDDDDDDDDDDDD
- Fatpipetkö roskiin?
No niinpä olikin suomalainen merkki! Vaivauduin guuglaamaan. Löysin valmistajan ja laitoin kysymyksen. Saas nähdä mitä vastaavat. Kiitos!
- rasse#3
laita sitruunaa pesukoneeseen :)
- säbäMV
Totuus on, että varusteet jotka haisevat ovat jääneet joskus pesemättä kassiin. Hajun saa pois kun peset n.3 kertaa peräkkäin tuplahuuhtelu. Vettä nykykoneet ottavat pesuohjelmaan niin vähän.
- Anonyymi
säbäMV kirjoitti:
Totuus on, että varusteet jotka haisevat ovat jääneet joskus pesemättä kassiin. Hajun saa pois kun peset n.3 kertaa peräkkäin tuplahuuhtelu. Vettä nykykoneet ottavat pesuohjelmaan niin vähän.
Moi
- veskari4
ei niitä tartte pestä!
- haamutiikereistä
Oma äiti valittaa aina samasta. Pistä pyykkipoika nenään ja pese ne kamat joka harkkojen jälkeen t:15-v veska :)
- Anonyymi
Ne tuovat onnea
- Kimikazi
Itte pelailen maalivahtina ja pari kertaa oon pessy kamppeet koneessa tilkan etikkaa mukaan.
- Toimii!
Fresh K.O kenä/urheiluvaruste spray on ainakin itselläni toiminut aivan loistavasti! Käytän sitä lenkkitossuihin ja tavallsiiin kävelykenkiin sekä työkenkiini. Spray poistaa pahan hienhajun, tappaa hajubakteereja ja jättää mukavan mintun tuoksun kenkiin. Olen aikasemmin kokeillut joitakin kenkä deodorantteja mutta mikään niistä ei kunnolla toiminut, lisäksi pullot olivat pieniä ( 100 ml ) ja silti kalliita. Fresh K.O pullo jonka ostin oli todella iso ( 300ml ) ja maksoi 20€. Olen käyttänyt samaa pulloa n.2-3 kk ja siitä on puolet jäljellä. Mielläni maksan 20€ siitä että kenkäni ja jalkani eivät haise enään pahalle! Suosittelen lämpimästi kaikille! Tuosta löytyi FB sivu: https://www.facebook.com/pages/PK-Hockey-Sport/132754406875376?fref=ts
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5791390Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän42743Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl470680- 34519
Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll5519Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37480Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28474- 39467
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE149434- 22412