Pojallani olevat Fatpipe-merkkiset pitkät maalivahtisuojat haisevat aivan hirveälle. Olen pessyt niitä ihan tavallisella Lidlin Formil-kirjopesuaineella useimmiten ja käyttänyt huuhteluainetta. Lämpötila 40 astetta ja pesu vaihdellut hienosta kovempaan. Haju on ihan kauhea. Hetkeen se ei tunnu pesun jälkeen, mutta yhden käytön jälkeen tilanne on sama. Onko pojalla siis niin voimakas hiki ettei se lähde suojista? Nämä ovat ostetut keväällä. Edelliset jousuin heittämään pois, kun tekivät pojalle hyvin tarkkarajaisen ihottuman.
Mitä tehdä? Mitä pesuainetta suosittelette? Kuka tuo Fatpipea maahan? Prismasta olen ostanut suojat.
Pesen suunnilleen joka toisen harkkakerran jälkeen. Pari kertaa pelkällä vedellä, mutta ei haju lähde.
Poika on 15, joten hienhajun tuotto on massiivista.
Onko vinkkejä pesemiseen?
Haisevat maalivahtikamat puhtaaksi!
10
5729
Vastaukset
- hhoohooo
Älä missään nimessä heitä fatpipee roskiin ja se on muute iha suomalainen merkki :DDDDDDDDDDDDDDDDDD
- Fatpipetkö roskiin?
No niinpä olikin suomalainen merkki! Vaivauduin guuglaamaan. Löysin valmistajan ja laitoin kysymyksen. Saas nähdä mitä vastaavat. Kiitos!
- rasse#3
laita sitruunaa pesukoneeseen :)
- säbäMV
Totuus on, että varusteet jotka haisevat ovat jääneet joskus pesemättä kassiin. Hajun saa pois kun peset n.3 kertaa peräkkäin tuplahuuhtelu. Vettä nykykoneet ottavat pesuohjelmaan niin vähän.
- Anonyymi
säbäMV kirjoitti:
Totuus on, että varusteet jotka haisevat ovat jääneet joskus pesemättä kassiin. Hajun saa pois kun peset n.3 kertaa peräkkäin tuplahuuhtelu. Vettä nykykoneet ottavat pesuohjelmaan niin vähän.
Moi
- veskari4
ei niitä tartte pestä!
- haamutiikereistä
Oma äiti valittaa aina samasta. Pistä pyykkipoika nenään ja pese ne kamat joka harkkojen jälkeen t:15-v veska :)
- Anonyymi
Ne tuovat onnea
- Kimikazi
Itte pelailen maalivahtina ja pari kertaa oon pessy kamppeet koneessa tilkan etikkaa mukaan.
- Toimii!
Fresh K.O kenä/urheiluvaruste spray on ainakin itselläni toiminut aivan loistavasti! Käytän sitä lenkkitossuihin ja tavallsiiin kävelykenkiin sekä työkenkiini. Spray poistaa pahan hienhajun, tappaa hajubakteereja ja jättää mukavan mintun tuoksun kenkiin. Olen aikasemmin kokeillut joitakin kenkä deodorantteja mutta mikään niistä ei kunnolla toiminut, lisäksi pullot olivat pieniä ( 100 ml ) ja silti kalliita. Fresh K.O pullo jonka ostin oli todella iso ( 300ml ) ja maksoi 20€. Olen käyttänyt samaa pulloa n.2-3 kk ja siitä on puolet jäljellä. Mielläni maksan 20€ siitä että kenkäni ja jalkani eivät haise enään pahalle! Suosittelen lämpimästi kaikille! Tuosta löytyi FB sivu: https://www.facebook.com/pages/PK-Hockey-Sport/132754406875376?fref=ts
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452914Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362882Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061684Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611448
- 951302
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2241216