Arktisanomalioiden korrelaatio.

Periaatteessa kukin voisi pähkäillä mielessään mitä se tarkoittaa.

http://stevengoddard.wordpress.com/2012/09/16/correlation-between-arctic-and-antarctic-sea-ice-anomalies/
1492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Anomaliat juuri nyt:
- Antarktis +0.95 milj. km^2 / +7%
- Arktis -2.5 milj. km^2 / -53%

Miksi samanlaista hävikkiä ei antarktiksen merijäiden pinta-alassa ole ollut? Hiilidioksidipitoisuudet näyttäisivät lisääntyneen kyllä myös Antarktiksessa.

Yksi säiden kannalta oleellinen ero on, että Arktis on mantereiden ympäröimä hyvässä sulamistilassa oleva merialue kun taas Antarktis on ikijäässä oleva manner, meren ympäröimänä. Lisäksi tupruttelut painottuvat vahvasti pohjoiselle pallonpuoliskolle. Pohjoinen pallonpuolisko sisältää lisäksi laajemmat jäättömät manneralueet, jossa ilmaston lämpeneminen on voimakkainta.

Onhan sitä Antarktiksenkin puolella muutokia havaittu. Myös sulamiseen viittaavia muutoksia kyllä ( vaikka denialistit systemaattisesti ne koittaa ignoorata).

Näkisin, että sääkehitys on nyt tämäntapaista aikansa. Veikkaan ettei kovin montaa vuosikymmentä mene, että Antarktiksenkin alueella noi merijäät alkavat kärsimään. Tosin Antarktiksen manner saattaa tarjota kosolti makeaa vettä ilmaston lämmetessä. Tunnetusti makea vesi jäätyy suolaista helpommin.

Äänestä
  • Ymmärtänet, ettei tuo valokuva kerro Arktisjäistä juurikaan mitään. Mikäli et, niin minkäs sille voi.

    Äänestä

  • Olen varoitellut väärennettyjen kuvatietojen julkaisemisesta ja niihin uskomisesta.

    Taas vedettiin Sähköteurastajaa kunnolla höplästä.

    Äänestä

Unko US NAVY kuva siis alarmistin mielestä väärennetty?
Vai onko kuvan takana sittenkin salaliitto?

Äänestä

Niin, onko tuo valokuva nyt se punainen silakka, jolla on tarkoituksena ohjata keskustelu hunningolle?

Äänestä

Kysymyshän on siintä että AGW, peruspilareihin kuuluu molempien napa alueiden
sulaminen, ja ilmaston lämpeneminen kaikkialla, ja etenkin napa alueilla.

Kumpaakaan ei ole näkynyt, vaan nyt alarmistit parkuvat ensi talven kylmyyttä,
syyttäen siintä ilmaston lämpimyyttä, vaikkei sitä ole edes kirkossa kuulutettu.

Oli miten oli, on ensi talvi kylmä tai leuto, alarmisti voi sitten keväällä taas sanoa
että juuri näinhän me ja ilmastomallit ennustimme.

Äänestä

Ei tarvitse pähkäillä. Svensmark on jo sen tehnyt meidän puolesta. Ilmiöllä on nimikin "The Antarctic climate anomaly" ja tarkoittaa, Antarktiksella jäämassa kasvaa silloin, kun se arktiksella vähenee ja päinvastoin. Selitys on mm. tuossa linkissä kuvan 6 tienoilla.

http://www.scribd.com/doc/338170/svensmark-2007cosmoclimatology

Äänestä

Niimpa huvinniin.
Ymmärtääkseni ilmiö on havainnoitu jo aikaa sitten mutta limatolokia on onnistunut poistamaan sen historiasta MWP,n LIA,n ja Milonkovitshin syklien sekä auringonpilkkujaksojen kanssa todistaakseen lätlkamailan, eli ilmastomalliensa oikeellisuuden.

Eli limatolokian mukaan ilmasto vs. lämpötilat olivat täysin vakaat 1000 vuotta kunnes ....

Siis maailman johtava ilmastotiede ei ole irtisanoutunut lätkämailasta vaikka se on osoitettu väärennökseksi, on se niin pyhä ikoni, on se.

Äänestä

Tässä viimeisen muutaman vuoden kehitys arktis vs. antarktis: http://aijaa.com/pwrZhD Paljon rajumpia ovat olleet Arktiksen anomaliat. Ihan neliökilometreissä mitattuna. Prosenttilukuina luvut ovat luonnollisesti vieläkin rajumpia. Arktiksen puolella kun tuo nollarajakin alkaa jo lähestymään...

Että aika sönkötykseltä kuulostaa tuo selkeä käänteinen korrelaatio. Arktis: Jäät hupenee vauhdilla. Antarktis: Merijäiden määrä on pysytellyt likimain samalla tasolla.

Äänestä

"Arktisjääthän ovat sitäpaitsi nyt paljon suuremmat kuin silloin kun USS Skate
vieraili sulalla pohjoisnavalla maaliskuussa."

Sähköteurastajan täytyy olla myyrä. Väite on niin mielipuolinen. Eli nyt, sulamisminimin aikaan jäät suuremmat kuin joskus maaliskuussa jolloin ollaan maksimeissa? No huh. Ja ihan sitä todistellaan yhdellä valokuvalla missä näkyy vähän sulaa vettä.

Äänestä
  • Vai loppui se jääkausi tuossa vuosien 1957-58 tietämillä? Aina näköjään oppii uutta.....

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Sähköteurastaja kirjoitti:

Periaatteessa kukin voisi pähkäillä mielessään mitä se tarkoittaa.

http://stevengoddard.wordpress.com/2012/09/16/correlation-between-arctic-and-antarctic-sea-ice-anomalies/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu