Alkaa kohta meneen hermot, olen reenannut 2vuotta pitkänmatkan juoksua, eli olen juossut puolimaratoneja ja maratonin, olen myös reenannut lihaskuntoa, pumppia ja kahvakuulaa! Ongelmani on se että painoni on pysynyt 2v 70kg:ssa, olen siis 171cm pitkä eli periaatteessa normaalipainoinen, minulle on tehty body in mittaus missä rasvaprosentti oli 19, ja lihakset olivat painossa se suurin syy..mutta haluaisin laihtua enkä olla näin lihaksikas ): jalat ovat kauheet pökkelöt ja käsiinkin on tullut pattia lihaskuntoreenistä, tuntuu että mitä enemmän teen lihaskuntoa sitä isommaksi kasvan ): haluaisin kuitenkin laihtua menettämättä kauheesti lihaksia, koska juostessa on kuitenkin hyvä olla lihakset! Kuulostaakohan kauheen turhamaiselta, en tiedä, mutta tää on ärsyttävä ongelma! Haluan siis kiinteytyä, en kasvattaa lihaksia ja haluan laihtua ainakin sen 5kg, liikunnan puutteesta ei voi olla kyse, sillä harratsan liikuntaa 4-5 kertaa viikossa, juosten, body pumppia ja kahvakuulaa! Pitäskö lopettaa kokonaan lihaskuntoreeni, ja keskittyä vaan pelkkään juoksemiseen!
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Siis tuota. Mitähän yritit kysyä? Haluat pienemmät lihakset ja polttaa rasvaa menettämättä lihaksia?
No jos olet tyytyväinen lihaksiisi etkä halua menettää niitä, mutta haluat laihtua, niin taikasana on ruoka. Liikuntaahan saat tarpeeksi mutta se ei laihduta jos mättäät saman verran energiaa mitä kulutat. Syöt vain vähemmän mitä kulutuksesi on ja huolehdit proteiinin, kuitujen ja vitamiinien saannista. Eli koska juokset paljon, niin vöhennät rasvan määrää ja korvaat osan "höttöhiilareista" täysjyvähiilareilla.
Jos haluat pienetää lihaksiasi ja laihtua, niin taikasana on edelleen ruoka. Vähennät proteiinin määrää (mutta ei liikaa) ja rasvoja.
Yksinkertaista ja toimivaa.
Sinulla on ongelma, joka ei ole fyysinen.
Rasvaprosenttisi on naiselle jo liian pieni, joten sen laskeminen tuosta ei ole terveellistä.
Lihaksista saa pienempiä vähentämällä proteiineja ja juoksemalla yli tunnin.
Siinä ei vaan ole mitään järkeä.
Tottakai lihas kasvaa, jos sitä treenaa.
Hanki lähete psykologille tai psykiatrille. Saattaa nimittäin olla, että kehonkuvasi on vääristynyt.