Tiedeihmiset kiistelevät siitä miten lajit pitäisi määritellä.
Raamattu on tässä asiassa myös hiukan epämääräinen.
Se puhuu että kotieläimet luotiin erikseen lajiensa mukaan ja villieläimet erikseen lajiensa mukaan.
Me tiedämme kuitenkin sen että monet villieläimet kykenevät risteytymään kesyjen kotieläinten kanssa.
Joten kun tämän ymmärtää niin jää moni turha kiista pois.
Raamatun käsite lajista voi siis tarkoittaa vain kehälajin rotua.
Mooses määritteli lajit eri lailla.
14
109
Vastaukset 14
- Todellisuus
"Raamatun käsite lajista voi siis tarkoittaa vain kehälajin rotua. "
J. "Se puhuu että kotieläimet luotiin erikseen lajiensa mukaan ja villieläimet erikseen lajiensa mukaan.
Me tiedämme kuitenkin sen että monet villieläimet kykenevät risteytymään kesyjen kotieläinten kanssa.
Joten kun tämän ymmärtää niin jää moni turha kiista pois."
Aivan. Siitä on helppo ymmärtää, ettei Raamatusta löydy totuutta tämänkään asian suhteen.- Epäjumalienkieltäjä
"Raamatun käsite lajista voi siis tarkoittaa vain kehälajin rotua."
Siis mitä? Tarkoittaako tämä siis sitä, että ruskeakarhu ja jääkarhu luotiin erikseen vai sitä, että luotiin niiden yhteinen kantamuoto?- evokiitäjä
Onko karhu karhu vai karhu? Onko karhu eri lajia kuin karhu? Mikä karhu on jos se ei ole karhu? Onko muita karhuja olemassa kuin karhut. Onko karhujen jälkeläiset karhuja vaiko karhuja? Onko naaraskarhu eri laji kuin uroskarhu?
- tieteenharrastaja
evokiitäjä kirjoitti:
Onko karhu karhu vai karhu? Onko karhu eri lajia kuin karhu? Mikä karhu on jos se ei ole karhu? Onko muita karhuja olemassa kuin karhut. Onko karhujen jälkeläiset karhuja vaiko karhuja? Onko naaraskarhu eri laji kuin uroskarhu?
Onko verokarhu sukua merikarhulle?
- evokiitäjä
tieteenharrastaja kirjoitti:
Onko verokarhu sukua merikarhulle?
Verokarhu on tiekarhun ja merikarhun yhteinen esi-isä.
- hv
Moloc taas liioittelee.
Raamattu vain määrittelee nuo lajit eri tavalla. Ei se edes pyri tässä kohdassa nykytieteen kanssa yhtenevään termistöön.
Ei se silti väärässä ole. Se vain ilmaisee asian eri tavalla.
Mutta mitäpä sinä tästäkään hyvin yksinkertaisesta asiasta ymmärtäisit?
Tämä miten Raamattu lajit ilmaisee ei tietenkään muuta sitä asiaa että nuo lajit luotiin lajinsa mukaan, siis esim. karhujen baraministä erosivat erilaiset karhut ja nautojen baraminista eritotuiset naudat jne.
Baramini on siis aivan hyvin voinut tuottaa kehälajiston joka on aika selkeästi suunniteltu päättymään johonkin tiettyyn rotuun. Esim vaikka jää- ja harmaakarhulla onkin sama isä niin ne ovat niin erilaisia että on selvää että ne on suunniteltu sellaisiksi kuin mitä ne nyt ovat. Eivät ne ole enää mihinkään kehtitttymässä.
Oikeastaan ongelma ei ole Raamatussa vaan sen kääntämisessä. Mielestäni tuon kohdan voisi kääntää ihan hyvin että: "Rotunsa mukaan".
Ilmeisesti Mooseksella ei ollut edes käytössä sanaa rotu, vaan hän joutui käyttämään sanaa laji. Itse asiassa sana "laji" voidaan ymmärtää roduksikin, siten että annetaan sille kieliopin mahdollistama merkitys jonkilaisen luomisesta. Jonkinlainen on ajatuksellisesti hyvin lähellä ilmausta jonkilajinen.- O'ou
Noin sitä Raamattua joutuu seli seli selittelemään, jotta se edes jotenkuten sopisi tieteen havaintoihin. Miten seli seli selittelet sen, kun Raamatun mukaan kotieläimet luotiin erikseen lajiensa mukaan ja villieläimet erikseen lajiensa mukaan?
Nykyisin tiedämme kuitenkin, että jokainen kotieläin on kesytetty villieläimestä. Vanellus kirjoitti:
>
Eipäs valehdella. Ei Raamatussa mitään tuollaista lue."Virpin" raamattu on täydennetty laitos. Siinä on lisuketta vähän Mormonin kirjan tapaan.
RepeRuutikallo kirjoitti:
"Virpin" raamattu on täydennetty laitos. Siinä on lisuketta vähän Mormonin kirjan tapaan.
Ja mytomaanimultinikkimme asettaa itsensä ihan Jumalan asemaan, kun noin menee Raamattua täydentämään.
antimytomaani_orig kirjoitti:
Ja mytomaanimultinikkimme asettaa itsensä ihan Jumalan asemaan, kun noin menee Raamattua täydentämään.
Hänellähän on Täydellinen Ymmärrys raamatusta, mikä mahdollistaa sen Täydelisen Selittämisen.
- karvainen apina
Tämäkin asia menee atterievokkien pään yli ja korkealta. Eivät he ymmärrä Jumalan Sanan nyansseja vaan takovat päätään seinään ja hokevat "kalasta ihmiseksi!" kuten evogurut ovat heitä opettaneet. Tähän tuskin on tulossa muutosta. Rivievokin pitää vannoa uskollisuutta Darwinille käsi Lajien Synty-pamfletin päällä.
Jumalan sanan nyanssit avautuvat palstalta päätellen yleensä vasta silloin, kun oppineisuus ja sivistys alittavat tietyn tason ja älykkyys toisen samalla kun ylimielisyys ja usko hurskauden tuomaan omaan erinomaisuuteen ylittävät kolmannen tason (tätä viimeistä kutsutaan leikillisesti "nöyryydeksi").
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta442122- 901055
Kysymys miehille ...
Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil295927Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli
Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii300854Itsensäpaljastelija
Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O51834Ttp:llä kuontalot ojennukseen
Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste77833- 69704
- 90675
Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut
Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty63668- 33623