Moikka,
tai varmaan on muitakin epäselvyyksiä minulla mutta voisiko joku kertoa milloin voima:
F = -kx ja milloin taas F= kx ?
F= voima
k= jousivakio
x= venymä
Milloin siis on miinusmerkki ja milloin ei? En löydä vastausta mistään.
Kiitos tuhannesti jo etukäteen!
Jousivoima - yksi epäselvyys, auttakaa
4
399
Vastaukset
- T Jii
Miinusmerkki on silloin, kun jousivoima on kapaleen liikesuuntaa vastaan. Siis jos kappale liikkuu tietyllä nopeudella ja jousi jarruttaa liikettä, merkitään liikeyhtälöön jousivoima negatiivisena.
Jos tarkastelet paikoillaan olevaa kappaletta, riippuu etumerkki valitsemastasi koordinaatistosta. - lastenkenkiävain
Talja-tyyppisiä kiihdyttävän voiman aikavakion muuttamista ei käytetä kai? Kuten taljavarsijousissa esim. Tästä minä olisin tiennyt.
>
Matemaattisesti ajateltuna miinusmerkki tulee yhtälön eteen aina. Kun x on positiivinen, miinusmerkki säilyy. Negatiivislla x:n arvoilla kaksi miinusta taas kumoavat toisensa.
Miinusmerkki tämän yhtälön edessä tarkoittaa käytännössä sitä, että voima kohdistuu aina tasapainoasemaa kohti. Jos venytät jousta, jousi pyrkii vetäytymään takaisin alkuperäiseen tilaansa. Jos puristat jousta kasaan, jousi pyrkii jälleen palautumaan alkuperäiseen mittaansa. Voiman suunta on näissä kahdessa tapauksessa vastakkainen - aina kuitenkin tasapainoasemaa, origoa kohti. Tästä voit suoraan päätellä etumerkin aina tapauskohtaisesti.- merkeistä viis ...
... oikea suunta ratkaisee.
Niitä voimia on aina kaksi yhtäaikaa vastakkaisiin suuntiin. Yksi kummassakin päässä jousta vaikuttamassa ulkoisiin kohteisiin vastakkaisiin suuntiin, ja näillä molemmilla vastavoimat vaikuttamassa jouseen.
Yhteensä siis kaksi voima-vastavoima paria eli 4 voimaa.
tai - sen mukaan mitä voimaa tarkastellaan, ja halutaanko tulokseksi positiivinen voima voiman vaikutussuuntaan vaiko negatiivinen vastakkaiseen suuntaan.
Asia on siis mutkikkaampi kuin äkkiseltään luulisi, ja kysyjän kannattaa tehdä niinkuin kirjassa lukee ja aina piirtää kuva tilanteesta, johon se kysytty voimavektorin suunta on piirretty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082485
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401634Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1411286Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2931086Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3141036Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe561012Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen22975- 55926
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19814Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58783