Villisikakokemus

Hogman.

Sain palan villisikaa, ehkä jotain potkan ja kinkun välimailta oli koska putkiluun pätkä mukana. En asu Suomessa ja perimätiedon mukaan kyseessä oli aito villisika.

Tein siitä eräänlaista karjalanpaistia (ei koskaan aikaisempaa kokemusta villisian kokkaamisesta). Haudutin uunissa sipulien ja porkkanoiden kera muutaman tunnin, tuli tosi mureaa. Maku yllätti. Voimakas maksan maku, ei olisi uskonut sianlihaksi. Täytynee kai lisätä kermaa liemeen, sehän sopii maksan kanssa.

Nyt kaivattaisiin neuvoja konkareilta. Olen syönyt villisikaa ravintolassa, mutta maku ei ollut lainkaan samanlainen.

6

135

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ylikypsää

      Jos maku on maksamainen, niin lisää uunia, anna hautua sikakypsäksi vaan.

    • metssiga Tallinn
      • Ylikypsää

        Ostin villisian sisäpaistin villisikojen tarhaajalta. Hän varoitti kypsentämästä paistia liikaa, muuten siihen tulee maksan maku. Neuvoi kypsentämään noin 65 asteeseen. Paistoin itse noin 75 asteeseen, liha oli sisältä vain hieman punertava. En huomannut maksan makua vielä 75 asteessa, liha oli erittäin hyvää.


    • Kitunen.

      Punertavaa sianlihaa? Kuulostaa oudolta. Söistkö punertavaa karhunlihaa, joka ei ole triikinitarkastettu? Minä en ainakaan.

      • Ei rasvaista sikaa

        Liha ei ollut perinteistä rasvaisen vaaleaa sianlihaa. Liha oli tumman punaista, vähäraisvaista naudanlihaa vastaavaa. Reksiteröityjen tarhaajien myymä liha on trikiinitarkastettua, lisäksi paisti oli pakastettu. Nyt on kuukausi lihan nauttimisesta, ei ole ilmennyt mitään trikiinin oireita.


    • 11+14

      Yäk yäk yäk, ei kiitos ryyssäläistä, ei ei ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      367
      3997
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1443
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1297
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      65
      1104
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      14
      927
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      58
      917
    7. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      880
    8. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      12
      877
    9. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      861
    10. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      60
      859
    Aihe