Villisikakokemus

Hogman.

Sain palan villisikaa, ehkä jotain potkan ja kinkun välimailta oli koska putkiluun pätkä mukana. En asu Suomessa ja perimätiedon mukaan kyseessä oli aito villisika.

Tein siitä eräänlaista karjalanpaistia (ei koskaan aikaisempaa kokemusta villisian kokkaamisesta). Haudutin uunissa sipulien ja porkkanoiden kera muutaman tunnin, tuli tosi mureaa. Maku yllätti. Voimakas maksan maku, ei olisi uskonut sianlihaksi. Täytynee kai lisätä kermaa liemeen, sehän sopii maksan kanssa.

Nyt kaivattaisiin neuvoja konkareilta. Olen syönyt villisikaa ravintolassa, mutta maku ei ollut lainkaan samanlainen.

6

150

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ylikypsää

      Jos maku on maksamainen, niin lisää uunia, anna hautua sikakypsäksi vaan.

    • metssiga Tallinn
      • Ylikypsää

        Ostin villisian sisäpaistin villisikojen tarhaajalta. Hän varoitti kypsentämästä paistia liikaa, muuten siihen tulee maksan maku. Neuvoi kypsentämään noin 65 asteeseen. Paistoin itse noin 75 asteeseen, liha oli sisältä vain hieman punertava. En huomannut maksan makua vielä 75 asteessa, liha oli erittäin hyvää.


    • Kitunen.

      Punertavaa sianlihaa? Kuulostaa oudolta. Söistkö punertavaa karhunlihaa, joka ei ole triikinitarkastettu? Minä en ainakaan.

      • Ei rasvaista sikaa

        Liha ei ollut perinteistä rasvaisen vaaleaa sianlihaa. Liha oli tumman punaista, vähäraisvaista naudanlihaa vastaavaa. Reksiteröityjen tarhaajien myymä liha on trikiinitarkastettua, lisäksi paisti oli pakastettu. Nyt on kuukausi lihan nauttimisesta, ei ole ilmennyt mitään trikiinin oireita.


    • 11+14

      Yäk yäk yäk, ei kiitos ryyssäläistä, ei ei ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      243
      14077
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      60
      7177
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      199
      6862
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      101
      4749
    5. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      24
      4675
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4667
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      74
      4347
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4122
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3911
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3701
    Aihe