Työmaani on kuin kaupunki pienoiskoossa, on kirjastoa,uimahallia,punttisalia jne ja ne ovatkin olleet aktiivikäytössä.Kirkkokin tai jonkinlainen kappelikin löytyi..Ei nimittäin löydy enää..
Päätimme muun työnjohdon kanssa ottaa käyttämättömän tilan hyötykäyttöön, huitaisin jonkinlaiset piirustukset ja pariovet heitettiin mäkeen ja paikalle tulee yksi hieman leveämpi oviaukko ja yksi sähköllä toimiva hieman kookkaampi ovi ja penkitkin-suurin osa niistä,raahattiin grillikatoksen tuntumaan halkorantteelle grillauspuiksi.
Joitakin muitakin rakenteellisia muutaksia mm. valaa betonista ajoramppi portaiden tilalle jne. mutta nytpähän meillä on vanha kirkko/uusi varasto jäähdytyselementeille.
Sakastiin ajattelin kyhätä saunan ja takaovelle terassin jossa voin vähäisinä vapaahetkinäni jäähdytellä ja siemailla olutta.Joo joo, tämä ei liity millään tavalla kreationismisatuun mutta olen koko aikuisikäni pohtinut mikä vimma saa uskovaiset rakentamaan piruntorjuntabunkkereitaan joka kaupunkiin,kylään ja notkelmaan?
Hyvä esimerkki on Saksa (kyllä, olen asunut Saksassakin joskus -90 luvulla) Ei kovin kauan aikaa sitten seurailin junamatkalla Moseln laaksossa maisemia ja kauniitahan ne ovat paitsi kirkkoja rakennettu joka ikiseen kylään ja nehän siellä tyhjinä töröttävät..Mitä energian haaskausta, keskivertosaksalainen menee kirkkoon todella harvoin-jouluna jos silloinkaan ja maaseudulla papit,suurin osa leipäsellaisia, saarnaavat messua tyhjälle salille.
Junassa istuin tietysti keulassa ja jututin ammattikollegaa, kun vilauttaa konduktöörille paperia missä itse ajelen niin pääsee keulaan näköalapaikalle siis veturiin ja sieltähän on luonnollisesti parhaat näköalat, ei tarvitse sivuikkunasta maisemia tihrustaa.
Saksassa kulminoituu tekouskovaisten kaksinaamaisuus, kyhätään suotta uusia kirkkoja vaikka entisetkin kumottavat tyhjyyttään..Ai niin, kuinkahan monta bordellia tässä tekopyhyyden luvatussa maassa onkaan? Euroopan suurin ilotalo sijaitsee Kölnissä.
SamiA. jos joskus käyt Köln.issä niin kerro taksikuskille osoite: Hornstrasse 2 ja voit käydä kurkkaamassa sitä.Löytyyhän sieltä kylläkin eräs goottilainen kirkkokin, sen voisi jo säilyttääkin.
Kirkko hyötykäyttöön..
12
100
Vastaukset
- Ex lesta
Olen täysin samaa mieltä aloittajan kanssa.Meillä Suomessakin kirkot tyhjinä ja ihan turhaan kuormittavat köyhien kuntien taloutta isoine sähkölaskuinensa.
- tieteenharrastaja
Huolehdit aiheetta:
"..kuormittavat köyhien kuntien taloutta.."
Seurakunnat ne maksavat. Eri asia kuin kunta. - Virpi tietää tämän
tieteenharrastaja kirjoitti:
Huolehdit aiheetta:
"..kuormittavat köyhien kuntien taloutta.."
Seurakunnat ne maksavat. Eri asia kuin kunta.Tiedätkös että kuka maksaa pappien palkat? Vihje: Se ei ole seuarkunta.
- tieteenharrastaja
Virpi tietää tämän kirjoitti:
Tiedätkös että kuka maksaa pappien palkat? Vihje: Se ei ole seuarkunta.
Tietääkseni se on yleensä seurakunta. Kerro, miksi väität ettei.
Kyllä nämä uudet ja rumat modernit kirkot joutaisi purkaa jos ne kerran on tyhjillään. Nätimmät ja vanhemmat voisi säilyttää.
- Epäjumalienkieltäjä
Helsingissä on entisen kirkon/kappelin/rukoushuoneen tilalle rakennettu DOM-yökerho, jossa mainosten mukaan pidetään mm "Drag show artist" kilpailua. Eli hyötykäyttöä on löytynyt.
Hollannissa olen käynyt entiseen kirkkoon rakennetussa punttisalissa. Paikoitellen siis järki (tai talous) voittaa. - hv
Kirkot voisi muuttaa ensikädessä homopedofiilitaloiksi. Varsinkin nuo goottilaiset.
......Tai mitäpä niitä muuttamaan .....niitähän ne usein jo ovatkin. - V.Loco
Saksassa asuessani rauhaa hairitsi alle sadan metrin paahan rakennettu kirkko.Joka jeesuksen sunnuntai kellot alkoivat moukamaan aamulla seitseman aikaan ja sunnuntai oli ainoa vapaapaivani.
Enka koskaan nahnyt etta kukaan olisi kirkkoon sisalle mennyt! Paitsi jouluna tietysti.Samassa pienessa kylapahasessa oli myos kaksi bordellia ja ainakin kolme tyttoa pyoritti bisnista kotonaan.
Eraana lauantailtana kiipesin kirkon katolle ja irroitin iskurimekanismin kokonaan, sai pari sunnuntaita nukkua rauhassa ja paokallislehti sai jotain kirjoitettavaa. - SamiA
Muutetaan kirkot moskeijoiksi, niin ne vastaavat kansalaisten tarpeita. Jos liberaalinen katsomus, estää antamasta kirkkoa konservatiivi-kristittyjen käyttöön, niin annetaan tilat fundamentalisti-muslimien käyttöön. Näin varmasti pitkällä juoksulla toimitaankin. Poistetaan ristit kirkkojen katolta ja laitetaan puolikuu tilalle. Se on kehitystä.
Kirkon kellojen tilalle laitetaan minareetti, josta muslimit voivat huutaa rukouskutsuja veljilleen.- V.Loco
No joo..Kuuleppas,Sami, Suomesta ei tule Islamilaista valtiota koskaan-jo kaunis kielemme,vihamielinen asenneympäristömme ja suhteellisen raikas ilman-alamme pitää siitä huolen..Tai asiahan ei noin teknisesti minulle kuulukaan, asun jossain ihan muualla.
En pidä konservatiivi-kristityistä ja vielä vähemmän konservatiivi-islamisteista, olen todistanut kun ihminen raa alla tavalla kivitetään hengettömäksi ja epäilemättä kretionistitkin tekisivät saman jos sillätavoin pääsisivät valtaan ja päsmäröimään yhteistä asiaa.Muistele Japani avaustasi!
Minä olen liberaali ja sinä et.Olen melkein yhtä vankka poika kuin sinä.Sinä olet romani ja minä en..Vaikka minua monesti luullaankin sellaiseksi, johtunee siitä tietystä mustanpuhuvasta sukuhaarasta joka lähtöisin Kannakselta.Sinä kasvatat massaa juuri sillätavoin kuin olet valinnut (Ole varovainen) ja minä luomumenetelmällä.
Sinä uskot satuihin..
..Mutta minä en!
Jos et olisi uskovainen nii olisit valinnut jonkun muun fundamentalistisen aatesuunnan ja se not good at all.. Raamattu on Pyhää Erehtymätöntä jumalan Sanaa, koska Raamatussa sanotaan niin. Tämä puolestaan on kehäpäätelmä (petitio principii).Saan arvostella satuja mutta raja nähdäkseni menee siinä, onko tarkoitus herättää kritiikkiä vaiko vihaa-muista taannoinen,typerä islam-filmitekele..Siis, en arvostele tapaasi kasvattaa massaasi tai uskonnollista hurmostasi.mala fide, pahat mielessä.Muista se,Samppaseni!
Two thousand years of misery of torture in my name Hypocrisy made paramount, paranoia the law.My name is called religion, sadistic, sacred whore
Read more: MOTORHEAD - ORGASMATRON LYRICS
Jossain mustan kreationistisydämesi nurkassa et usko, tiedät että Telluksemme on vanhempi kuin-
Radar Contact-over & out.
"SamiA. jos joskus käyt Köln.issä niin kerro taksikuskille osoite: Hornstrasse 2"
Minä kyllä - Samin kiinnostuksen kohteita pitempään seuranneena - ehdottaisin hänelle osoitetta Kettengasse. Numerolla ei ole niin väliä koska alan liikkeitä on siellä melko tiheässä.- yhtyjä
Yhdyn aloittajaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1662129
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu142042- 1021469
- 1201423
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta4581267- 751053
- 49891
- 50876
En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita
Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä226794Syntymän ja kuoleman aallot
Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa355776