miten eroon leivästä?

Jokapäiväinenleipämm

Olen keski-ikäinen (48) jonkun verran ylipainoinen (183/89) mies. Kun meidän sukupolvi oli pieniä, ruoan kanssa piti aina syödä leipää. Se oli suorastaan pakko, koska "ei se muuten pidä nälkää".

Olen todennut, että voin paremmin ilman leipää esim matkoilla ollessani, kun yksinkertaisesti ei ole leipää tarjolla ruoan kanssa eikä juuri ilmankaan. Vatsa ei turpoa ja ilmavaivat, joita etenkin tumma leipä aiheuttaa, ovat tiessään. Mutta kun palaan Suomeen "sorrun" heti kunnon addiktin tavoin syömään leipää.. tummaa, sekaleipää ja näkkäriä.

Miten ihmeessä tästä tavasta ja himosta pääsisi eroon? Olen yrittänyt moneen kertaan, mutta mikä on esim yksinkertaisempi välipala kuin kunnon voileipä ja miten mitään keittoa voi ylipäänsä ajatella syövänsä ilman tummaa tai näkkileipää???

3

343

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Panhandle

      Yksinkertaisia välipaloja:
      - hedelmä
      - jugurtti
      - kourallinen pähkinöitä
      - pala juustoa

      Oma suosikkivälipalani on kourallinen kirsikka- tai miniluumutomaatteja, napsin niitä joka välissä. Ymmärrän kyllä, jos ne eivät raavaalle miehelle riitä, mutta minulle ne maistuvat, ja niitähän voi syödä vaikka rasiallisen kerrallaan.

      Jos maha ei kestä leipää, keiton lisukkeeksi voisi yrittää syödä vaikka kinkkua tai juustoa. Keitot ovat usein niin kevyitä, että niiden kanssa kaipaakin jotain proteiinipitoista. Myös kasvisten lisääminen ruokavalioon täyttää vatsaa.

    • älä nyt leipää jätä

      Anna ruisleipien kuivahtaa kunnolla ennen syöntiä niin ei tule ilmavaivoja. Tuore leipä sen tekee.

    • Leipää välttyy syömästä kun ei kertakaikkiaan osta sitä kaupasta. :) Tää se on se mikä helposti nälkäisenä kaupassa unohtuu: ruokavalinnat tehdään kaupassa, ei kotona, jossa kyllä satavarmasti syödään kaikki mitä kaapista löytyy.

      Leivän sijaan kannattaa suosia paljon vihanneksia ja hedelmiä: niiden kuidut pitävät nälkää oikein hyvin loitolla. Omenat, päärynät, porkkanat, tomaatit ja viinirypäleet ovat sellaisenaan mainioita ja tosi helppoja välipaloja, ja niitä saa oikein luvan kanssa syödä niin paljon että tulee täysi olo. Myös proteiinit ovat tässä hyviä, pavut ja rahkat esimerkiksi. Pähkinöistä kannattaa muistaa se, että niissä on myös valtavasti energiaa rasvojensa takia, joten laihduttajan kannattaa syödä näitä maltillisesti.

      Vedenjuominen on myös tärkeää, sillä vesikin täyttää vatsaa (ja poistaa turvotusta). Riittävä nesteenjuonti saa myös syömään vähemmän. Vesi on paras janojuoma, mehuissakin on kalorinsa jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 64
      1022
    2. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      60
      1009
    3. 93
      817
    4. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      57
      803
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      42
      668
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      630
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      588
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      565
    9. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      560
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      553
    Aihe