Tietäiskö joku vegaanisia ruokia, joita mustikoista voi tehdä? Tai välipaloja.
Pitäs saada pari kiloa mustikoita käytettyä.
Mustikkaohjeita?
3
108
Vastaukset
- Syö makkaraa
Kovin näyttää olevan porkkananpurijoilla reseptit vähissä yht'äkkiä.
- Mustikkamummot
Pakasta ja nautiskele pitkin talvea karkin sijasta tai leivo...vaikka mustikkapiiraita!
- Täti T
Smoothieissa menevät helposti. Mustikkapuurotkin ovat hyviä, olen tehnyt niitä mustikka-aikaan retkeillessä. Saatan tehdä silloin puurot lähes ilman vettä, eli täyteen survottuun mustikkaan. Kypsentäminen tietysti vähentää vitamiineja.
Itselläni ei ollut pakkasta, joten keitin mustikat pääosin hilloksi. Niukasti sokeria ja säilöntäainetta laitoin. Kevääseen ovat säilyneet jääkaapissa homehtumatta, ja puuron ja lettujen kanssa olen syönyt. Ei tietysti äärimmäisen terveellistä, mutta eiköhän siitäkin antioksidantteja saa.
Herkuista tulee mieleen mustikkakukko. Jollei ohjetta ole vegaanisena, niin se on ainakin helppo soveltaa vegaaniseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke592852- 1252060
- 921778
- 1631365
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?731331- 621282
- 691165
- 691122
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂731059Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t331007