Eli Sähköteurastajalle on heitetty kysymys, millä alueella Suomessa oli syyskuussa 2012 vertailukauden (1981-2010) syyskuiden keskiarvoa kylmempää?
http://ilmatieteenlaitos.fi/syyskuu
Kyse oli ylläolevista kartoista. Nyt selvitetään missä kohtaa ongelma piilee, eli mitä Sähköteurastaja ei ymmärrä. Suomen kartta lie tuttu, vastaa reippaasti, älä yhtään ujostele!
http://ilmatieteenlaitos.fi/syyskuu
Kyse oli ylläolevista kartoista. Nyt selvitetään missä kohtaa ongelma piilee, eli mitä Sähköteurastaja ei ymmärrä. Suomen kartta lie tuttu, vastaa reippaasti, älä yhtään ujostele!
Vastaukset 16
Vanhimmat
No katsos lun petteri selittää kuvassasi lapib keskilämpötilan olleen
< 7C, eli sininen.
Keskilämpötilan poikkeama lapissa on taas 0,0 - 0,5C astetta, vihreä.
Tästä tulemmekin laskutehtävään paljonko on (
Nooh alle 7C on vaikkapa -10 C.
Ei voi mittää.
No huh. Mutta edelleen, mikset vastaisi nyt aluksi kysymykseeni:
"Eli Sähköteurastajalle on heitetty kysymys, millä alueella Suomessa oli syyskuussa 2012 vertailukauden (1981-2010) syyskuiden keskiarvoa kylmempää?"
Eli ensinhän on tehtävä diagnoosi mitä et ymmärrä, sitten siirrytään tukiopetukseen.... Oikean puoleisen kartan väreistäkin voi päätellä jotain...no nyt on jo liian helppoa kun annoin vihjeenkin.
"vaikkapa -10 C", vastasi Sähkis. No mikäpäs siinä, niinhän se on jos Inarinjärven alueen pidemmän ajanjakson keskilämpötila on -10,5-11 astetta pakkasta syyskuussa. Siellä kun näet oli 0,5-1 astetta normia lämpimämpää kuluneena syyskuuna.
No ainakin Sodankylässä on kylmempää, vaikka petteri väittää siellä olevam /- 0
astetta lämpimämpää verrattuna alle 7C, eli ei mihinnään.
http://data.giss.nasa.gov/cgi-bin/gistemp/gistemp_station.py?id=614028360000&data_set=14&num_neighbors=1
En kysynyt Sodankylän käyriä jotka muuten osoittaa nousua viime aikoina vaan
"Eli Sähköteurastajalle on heitetty kysymys, millä alueella Suomessa oli syyskuussa 2012 vertailukauden (1981-2010) syyskuiden keskiarvoa kylmempää?"
Suora kysymys, anna suora vastaus. Jos et todellakaan osaa, voidaan kohta vastausvuoro antaa muille. Ole huoleti, kyllä se vastaus tänä iltana saadaan. Mutta sinulta kysytään NYT.
No mihin FMI häivytti todistuksensa jossa todisti nykyisen vartailujakson olleen
lämpimämpi kuin edellisen vertailujakson, vaikka kyse oli Syyskuusta.
Eihän tässä pysy pelissä mukana kun petteri poisti koko maalin häpeissään.
Totta kai nykyinen vertailujakso on lämpimämpi kuin nykyinen. Kun on lämmennyt! Hyvä että sinäkin huomasit.
Mutta asiaan:
"Eli Sähköteurastajalle on heitetty kysymys, millä alueella Suomessa oli syyskuussa 2012 vertailukauden (1981-2010) syyskuiden keskiarvoa kylmempää?
Ihan oikeasti, eihän tuo voi olla noin vaikea kysymys.
Lomilta palatessa kaikki valittivat, että heinäkuu 2012 oli kolea ja sateinen ja kaikinpuolin kurja kuukausi. mutta yllätys yllätys, tilastojen mukaan heinäkuu olikin keskiarvoa lämpimämpi
http://ilmatieteenlaitos.fi/heinakuu
Vaikkei ollut edes hellepäiviä, eikä aurinkoakaan paljon näkynyt, eikä viljelyksetkään pahemmin edistyneet. Mutta lämmintä vaan oli.
Huomasitko, että viidestä keskilämpötiloiltaan lämpimimmästä heinäkuusta Sodankylässä vain yksi on 2000-luvulta, loput hieman paljon kauempaa ja huomattavasti lämpimämpiä kuin tämän kesän heinäkuu. Mutta eihän sillä ole mitään merkitystä alarmisteille.
Ei kukaan väittänyt että viime heinäkuu olisi kovin lämmin ollut. Mutta eipä se ollut kylmäkään kuten monet täällä väittivät.
Ilmatieteen laitos on väittänyt, että viime heinäkuu oli suuressa osassa maata keskiarvoa lämpimämpi
http://ilmatieteenlaitos.fi/heinakuu
Tulkitsit nyt ymmärtämättömyyttäsi väärin. Tuolla kovin lämpimällä tarkoitinkin helteisen kuumaa heinäkuuta -sellaista mitä tässä 2000-luvulla on useita ollut. Sellainen viime heinäkuu ei ollut. Oli kuitenkin normaali lämmöltään, suuressa osassa jopa hieman keskimääräistä lämpimämpi. Tuota tosiasiaa vastaan monet polkivat jalkaa ja tuntuvat polkevan edelleen. Hörhö jopa.........
Runsas pilvisyys piti yölämpötilat usein korkeina, sekin vaikutti kokonaisuuteen. Ja osaltaanhan tuo asia todistaa sen miten viileitä aiemmin ne keskiverto heinäkuut on olleet.
Eihän Sähkis siis osaa vastata. Vakavia puutteita maantiedon tietämyksessä.
http://ilmatieteenlaitos.fi/syyskuu
"Eli Sähköteurastajalle on heitetty kysymys, millä alueella Suomessa oli syyskuussa 2012 vertailukauden (1981-2010) syyskuiden keskiarvoa kylmempää?"
Eli tuossa ensin kartat ja perään kysymys. Nyt siirrän vastausvuoron muille, koska Sähkis ei osaa. Olkaatten hyvät!
kovasti on näköjään Permasen mukaan kylmennyt syyskuu viime vuodesta, 1,1 astetta.
ja peräti 1,5 astetta kylmempi kuin 2006 syyskuu.
Oikea vastaus; Käsivarren pohjoisosissa. Siis käsivarren pohjoisosissa pienellä alueella oli normaalia kylmempää.