Ostin hirveät määrät kesäkurpitsaa, kun halvalla sain. Ajattelin pilkkoa niitä pakkaseen sopivina annospussukoina. Mutta kun pakastaa vihanneksia, olisiko ne paras paistaa ensin, vaiko tyrkätä pakkaseen raakana, kuutioina tai siivuina? Onko kellään muita ideoita kesäkurpitsan säilömisestä?
kesäkurpitsaa pakkaseen
mirveli
43020
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pakastettavat vihannekset ja juurekset kannattaa usein ryöpätä ennen pakastusta eli kiehauttaa nopeasti ja jäähdyttää nopeasti, jonka jälkeen pakkaseen. Tosin kai se kesäkurpitsa menee raakanakin pakkasessa, tekee vaan valmiiksi raastetta/siivuja, mitä nyt haluaa. Itsellä ei ole kokemusta kesäkurpitsan pakastamisesta, joten en tiedä miten paljon se vetistyy.
Kesäkurpitsasta voi tehdä myös esim. marmeladia vaikka aprikoosin kanssa.
Minä olen ainakin pakastanut kesäkurpitsaa raakana pakastepusseissa, pilkkonut vain kuutioiksi ja hyvin on säilynyt, sopii pataruokiin, pizzaan ym.
kurpitsat on pakkasessa, kuutioina pikkupusseissa!
pakastettavaksi mutta vitamiinit häviää, ja hiukan vetistyy mutta on käyttö kelpoista, suosittelen