a + b = b + a

...

hei,

Aloin tuossa miettimään, että miten yhteenlasku on määritelty, ja mitä perusaksioomia tarvitaan että tuo otsikossa oleva identiteetti pitää paikkaansa?

Ilmeisesti tuo ainakin pätee luonnollisilla luvuilla (senhän sanoo maalaisjärki) mutta voiko nuo a ja b olla jotain otuksia siten että tuo ei pitäisikään paikkaansa?

Ja lopuksi vielä "maalaisjärjen" käyttö ei liene riittävä selitys luonnollisten lukujen ynnäämiseen vaan siihenkin ilmeisesti tarvitaan joku matemaattinen todistus että näinhän sen täytyy olla. Vai onko se vain määritelmä?

7

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksopiskelija

      Yleensä laskutoimitukset määritellään ilman aksioomia. Esimerkiksi reaalilukujen aksioomissa on annettu suoraan, että reaaliluvuilla on yhteenlasku. Lisäksi matematiikasta löytyy lukuisia rakenteita, joissa yhteenlasku määritellään eri lailla kuin reaaliluvuilla. Esimerkiksi kompleksiluvuille on oma yhteenlasku, samoin matriiseille tai kongruensseille mod n. Luonnolliset luvut toteuttavat Peanon aksioomat ja identiteetti a b=b a seuraa identiteetistä a=b on yhtäpitävää b=a kanssa ja induktiosta. Joku loogikko osaa varmaan paremmin vastata tähän.

    • 9+4

      Itse asiassa = on ekvivalenssi missä tahansa joukossa, etenkin siis ei-kommutatiivisissa ryhmissä (mm. säännöllisten matriisien kertolasku). Ekvivalenssista a=b b=a ei siis todellakaan seuraa, että pätisi a b=b a.

    • Yhteenlaskun määritelmä riippuu ihan siitä, miten yhteenlasku määritellään. Merkillä ” ” voidaan tarkoittaa eri asioita. Yleensä on kuitenkin tapana – ja järkevää –, että plusmerkkiä käytetään vain kommutatiivisille laskutoimituksille.

      Aksiomatiikasta riippuu, voidaanko kommutatiivisuus johtaa aksioomista ja miten vai onko se osa aksioomia. Jos luonnolliset luvut määritellään Peanon aksioomilla, kommutatiivisuus voidaan johtaa aika helposti.

      • Ynnääjä

        HUH! Enpä ole kukenut tyhjänpäisempää "älyllistä" kommenntia aikoihin! Esitäpä nyt meille tyhmille joku aksiomaattinen systeemi, jossa yhteenlaskun käänteispitävyys - suomeksi sanottuna - ei pidä paikkaansa.


      • 9+4
        Ynnääjä kirjoitti:

        HUH! Enpä ole kukenut tyhjänpäisempää "älyllistä" kommenntia aikoihin! Esitäpä nyt meille tyhmille joku aksiomaattinen systeemi, jossa yhteenlaskun käänteispitävyys - suomeksi sanottuna - ei pidä paikkaansa.

        HUH! Yhteenlaskun käänteispitävyys ei ole edes sana, joten sinuna en lähtisi pätemään kommutatiivisuusväitteillä. Olkoon G=R^3, ja määritellään näiden ristituloksi. Selvästi (G, ) on suljettu. Tällöin
        (1,0,0) (0,1,0)=(0,0,1)
        (0,1,0) (1,0,0)=-(0,0,1).
        Siis ei ole kommutatiivinen.


      • 9+4 kirjoitti:

        HUH! Yhteenlaskun käänteispitävyys ei ole edes sana, joten sinuna en lähtisi pätemään kommutatiivisuusväitteillä. Olkoon G=R^3, ja määritellään näiden ristituloksi. Selvästi (G, ) on suljettu. Tällöin
        (1,0,0) (0,1,0)=(0,0,1)
        (0,1,0) (1,0,0)=-(0,0,1).
        Siis ei ole kommutatiivinen.

        Vieläkin yksinkertaisemmin: määritellään joukko A = {a, b} ja a a = a, b b = b, a b = a ja b a = b.


    • vierasklooni

      "voiko nuo a ja b olla jotain otuksia siten että tuo ei pitäisikään paikkaansa?"

      Hyvin johdateltu. Ei tietenkään voi pitää paikkaansa. Ellei kyseessä ole otuksen täydellinen geneettinen kopio. Tällaista ei liene mahdollista ainakaan ihmisen toimesta luoda.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      49
      2536
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2529
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2402
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      67
      2200
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1897
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      105
      1749
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      1221
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1054
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1045
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      59
      955
    Aihe