Onko essivus oikeamuotoinen johdos latinan olla-verbistä esse? Käsittääkseni -ivus liitetään partisiipin perfektin vartaloon (esim. latus - lativus), joka esse-verbiltä puuttuu.
Latina: essiivi (essivus)
3
283
Vastaukset
”Essivus” on toki lähinnä munkkilatinaa. Jos esse-verbille konstruoidaan analogioiden perusteella partisiipin perfekti (kuten verbix.comissa on tehty), se olisi ”esus”. Muodossa ”esse” toinen s kuuluu infinitiivin päätteeseen, jossa on tapahtunut assimilaatio -re → -se edeltävän s:n vaikutuksesta.
Lisäksi sijamuotojen päätteet ovat -um-loppuisia, koska ne tulkitaan neutrisukuisen sanan ”casus” määritteiksi.
Toisaalta jo antiikin latinasta tunnetaan sana ”essentia”, joka on samaan tapaan oudosti muodostettu
Toisaalta abstrakti olemista tarkoittava sana on huono lähtökohta sijamuodon nimeämiselle. Loogisempi nimitys olisi kai ollut ”situativum” tai ”statuativum”, koska essiivi kuvaa yleensä jossakin tilassa tai roolissa olemista.
Eri kysymys on, pitääkö sijoja ylipäänsä nimetä merkityksen mukaan. Essiivi on sentään melko selkeä sija semanttisesti, mutta on silläkin monenlaista käyttöä, joissa on kyse muusta kuin jonakin (jossakin tilassa, asemassa, roolissa, tehtävssä tms.) olemisesta. Esimerkiksi ”tiistaina”, ”ulkona”, ”rannempana”.- hee gloossa
Pari korjausta edelliseen:
1. Muodossa ”esse” toinen s kuuluu infinitiivin päätteeseen, joka on säilynyt alkuperäisenä. Useimmissa muissa infinitiiveissä pääte -se on muuttunut vokaalien välissä muotoon -re (rotasismi): s > z > r / V_V. Cf. flos ~ floris tai honos ~ honoris (analogian vaikutuksesta myös muoto honor).
2. Lisäksi sijamuotojen päätteet ovat -us-loppuisia, koska ne tulkitaan maskuliinisukuisen sanan ”casus” määritteiksi.
Muuten, onko muodossa ”esus” pitkä-e? Silloin muoto olisi sama kuin edere-verbin partisiipin perfekti. Olisiko parempi partisiipin perfekti vaikkapa estus, -a, -um (es- -tum), cf. gero, gessi, gestum III? hee gloossa kirjoitti:
Pari korjausta edelliseen:
1. Muodossa ”esse” toinen s kuuluu infinitiivin päätteeseen, joka on säilynyt alkuperäisenä. Useimmissa muissa infinitiiveissä pääte -se on muuttunut vokaalien välissä muotoon -re (rotasismi): s > z > r / V_V. Cf. flos ~ floris tai honos ~ honoris (analogian vaikutuksesta myös muoto honor).
2. Lisäksi sijamuotojen päätteet ovat -us-loppuisia, koska ne tulkitaan maskuliinisukuisen sanan ”casus” määritteiksi.
Muuten, onko muodossa ”esus” pitkä-e? Silloin muoto olisi sama kuin edere-verbin partisiipin perfekti. Olisiko parempi partisiipin perfekti vaikkapa estus, -a, -um (es- -tum), cf. gero, gessi, gestum III?Kiitos korjauksesta 2, ei olisi pitänyt kirjoittaa muistinvaraisesti, ja muistissakin pitäisi olla esimerkiksi termi ”nominativus absolutus”.
Korjaus 1 on myös paikallaan, vaikka olennaisinta tässä on se, että esse-muodon toinen s kuuluu päätteeseen eikä se, miksi tässä muodossa on -se eikä -re. Mutta tosiaankin s on alkuperäisempi, eli poikkeavuus johtuu siitä, että tässä muodossa ei ole tapahtunut muutosta.
Muodossa ”esus” on toki lyhyt e, kuten muissakin esse-verbin muodoissa, joissa vokaali on säilynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721147
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?39574Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t217503- 50494
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492