Luomuluumuissa madon munia?

onko vaarallisia

Ostan aina silloin tällöin punaisia luomuluumuja. Osassa luumuja on paljon eläimen puremia pinnalla-poistan ne tietysti.

Jotkut luumut ovat ihan hyvän näköisiä päällepäin -mutta luumun sisällä on mustia jyväsiä. Osaako joku kertoa, mitä jyvät ovat? Ovatko ne madon munia? Olen niitä joskus vahingossa syönyt- voiko niistä olla jotain haittaa?

Voiko olla ekinokokkoosia?

Kannattaisiko jättää luomuluumut hyllyyn ja ostaa tavallisia?

4

3252

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajtella....

      Voi voi lapsi raukkaa, eikös sulle ole kerrottu kukista ja mehiläisistä?
      Otappas järki käteen, silmä toiseen ja mieti miten luumut ja yleensäkkin kasvit ylipäätään lisääntyy.
      Osta opetusmateriaaliksi vaikka omena.Luomu tai tavallinen, ei väliä.

      Sitten varovisesti leikkaat sen puoliksi.
      Varo etei mato hyökkää munineen kimppuun...

      Mitäs sieltä sisältä sitten löytyykään ?

      Ettei vaan olis siemeniä !

      Järkyttävä totuus: myös luomuomenassa on niitä.

    • Kiitos tiedoista!

      Miksi niitä on vain joka kymmenennessä luumussa? Onko luumu sellainen kasvi, että vain joka 10. hedelmä lisääntyy?

      Ja miksi niitä on ihan kuoren alla? Itse olen aina luullut että luumussa siemenet ovat kiven sisällä.

      Mutta kiva tietää, että eivät ole vaarallisia. On tulossa sukulaislapsia kylään, ajattelin, että luumut pitää kypsentää, mutta ihan hyvä tietää, että ovat vaarattomia! Muutenkin syödään ne mieluummin sellaisenaan ilman kypsennystä, että vitamiinit eivät tuhoudu.

    • ronskisti vaan

      luumun siemen on se KIVI. muut kokkareet luumun hedelmälihassa voivat olla vaikka niitä toukkia, mutta ei ne ainakaan luumusopassa enää lisääntymään pysty.
      Jos oikein hirvittää niin pistä pussi pakkaseen viikoksi, siis kuivatut luumut, kaikki kuolee ja on vain liharuokaa sen jälkeen. Voit tehdä myös kokeen. pane kokkareita sisätävä luumu kannelliseen astiaan kostean paperin päälle ja katso, lähteekö joku liikkeelle viikoa/ kahden sisällä.Jos oikein pelottaa, halkaise luumut ja anna lapsaille vain puhtaita ja keitä soppa epäilyttävittävista.

    • plummet-

      Onpas hieno sana : luomuluumu.

      Hieno on kauhistelun aiheesikin ja piirtää sinusta kuvan ihmisenä.
      Varo ettei madot pesi aivoihisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5044
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2452
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1280
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1247
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1200
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      883
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      753
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      722
    Aihe