Juutalaiset Egyptissä

moozes pessi

Onko mitään todisteita siitä että juutalaiset olisivat aikoinaan olleet orjuudessa Egyptissä. Muita kuin Tooran kirjoituksia.

15

2090

Äänestä

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mette.soderman

      Tiettävästi ei ole. Joissakin egyptiläisissä kirjoituksissa mainitaan kansa nimeltä "hbr" (Egyptin kirjakielessä ei ollut vokaaleja). Tämän on tukittu tarkoittavan hebralaisia. Tekstien yhteydestä käy ilmi, että nimitystä käytettiin kaikenlaisista, usein ratsastavista paimentolaisista, jotka tekivät rosvoretkiä Egyptiä ja sen linnoituksia vastaan, joten huonosti kuva sopii yhteen Egyptin orjuuden kanssa.

      • aloittaja?

        voitko antaa lähdettä noihin egyptiläisiin kirjoituksiin.


      • mette.soderman
        aloittaja? kirjoitti:

        voitko antaa lähdettä noihin egyptiläisiin kirjoituksiin.

        Tietoja löytyy mm. Wikipedian sivulta Habiru

        Sivulla on hyvä lähdeluettelo.


    • Palestiinalaisten ja egyptiläisten välillä oli paljon kauppa- ja kulttuuriyhteyksiä, joista juutalaiset ammensivat egyptiläisistä saduista ja uskonnollisista tarinoista ainakin Mooses-lapsen seikkailut kaislakorissa ja Jeesuksen elämän jokseenkin sellaisenaan.

      Tietoni mukaan palestiinalaisia myös asui Egyptissä, ja saattoivat jotkut toki olla rosvojakin tai muutoin hölmöillä itsensä lopulta orjaksi. Kokonaisen kansan orjuutus kuuluu taas satujen maailmaan.

    • alfa123om

      Voi etsiä googlesta hakusanalla: HYKSOS.
      Juutalainen Josephus esitti, että he olivat juuri heitä. Ja Exodus tapahtui 1554 eKr.
      Otavan Iso Ensyklopedia hakusana: Egypti kertoo hyksoista samat asiat kuin mitä Raamattu kertoo juutalaisista Egyptin orjuudessa. Joten epäilyille ei jää sijaa.

      Myös tähtitaivaan konjuktiot antavat viitteitä kun niitä tukii Stellarium ohjelmalla. Esim. 1954 eKr. linjautuminen Jousimiehen edessä, jonka unen Joosef oli nähnyt. Tuo linjautuminen tapahtui juuri 400 vuotta ennen vuotta 1554 eKr. jolloin hyksot karkoitettiin. Raamattu kertoo puolestaan Egyptin orjuuden kestäneen 400 vuotta.

      Mutta netti on täynnä juttua, että Holocaustia ei ollut, juutalaiset eivät olleet Egyptissä jne. Se on POLITIIKKAA, jonka avulla pyritään sulauttamaan Palestiinalaiset ja juutalaiset yhdeksi Palestiinan kansaksi. Juutalaisia ei kohta ole ollenkaan, vaan on vain palestiinalaisia. Saa nähdä voittaako politiikka tieteen?

      • Varsin luovaa historian uudelleenkirjoitusta esittää hyksoksen valta osassa Egyptiä israelilaisten juutalaisten sortona. Mahdollisesti osa hyksoksesta tosiaan oli palestiinalaisia siirtolaisia, mutta hehän olivat vallassa, kunnes alkuperäisväestö ajoi pois.

        Palestiinalaiset ovat nykyään kulttuurisesti ja kielellisesti suurelta osin arabeja, mutta geneettisesti aivan samaa porukkaa samoja asuinsijoja pitkään asuttaneiden juutalaisten kanssa. Erot maahan muuttaneiden juutalaisten välillä ja näiden kesken ovat suurempia.


      • mette.soderman

        Hyksot eivät olleet orjia, vaan hallitsijoita. Heidän valtansa Egyptin pohjoisosissa oli niin suuri, että Egyptin eteläosan faaraoiden arvellaan maksaneen heille veroa.

        Hyksot toivat teknisiä uudistuksia, kuten komposiittijousen. He käyttivät sotavaunuja ja hevosia, ja heidän nimensä tarkoitti "vieraiden maiden kuninkaita".

        Aikanaan faaraot sotivat hyksoja vastaan ja karkottivat heidät. Hyksos-nimi jäi tarkoittamaan aasialaisia hyökkääjiä. Flavius Josephus historiassaan 100 jKr yhdisti hyksot Jaakobin poikiin.


      • Exodus 1:11: "Niin israelilaisille asetettiin työnjohtajia, joiden oli määrä näännyttää heidät raskaalla pakkotyöllä. Heidät pantiin rakentamaan Pitomin ja Ramseksen kaupungit, joihin tuli faraon varastot."

        Ramses I oli Egyptin faraona 1295-94 eaa, joten en ymmärrä miten Ramseksen kaupunki olisi voitu rakentaa ennen 1554 eaa. Patriarkat ovat puhdasta legendaa, samoin exodus, David ym.

        Sinä teet politiikkaa historialla. Juutalaiset ovat oma kansa, vaikka he ovatkin syntyneet alueella ensimmäisellä vuosituhannella eaa. eläneistä kansoista ilman mitään exodusta. Jos asiaa katsoo sekulaarisesta lähtökohdista, en näe miten Israelin asiaa edistää Joosuan kirjan tarina, jossa Israelilaiset valloittivat Kanaaninmaan tappaen koko maan väestön. Pikemminkin tämä haittaa, kun se antaa kuvan juutalaisista muualta tulleina valloittajina. Uskonnolliset argumentit jumalien lupauksista pätevät vain, jos niihin uskoo.


      • alfa123om

    • panteisti1

      Muinaisesta Egyptistä tiedetään paljon, sillä egyptiläiset pitivät tarkkaa kirjaa ja arkistoa valtakuntansa asioista. He eivät kuitenkaan koskaan mainitse orjarotua tai esimerkiksi kymmentä vitsausta. Miljoonien heprealaisten asumisesta Egyptissä tai autiomaassa ei ole myöskään arkeologista tietoa.
      Sitä paitsi, miljoonien orjien pako olisi tuhonnut Egyptin talouden, joka sen sijaan kukoisti vielä toisellakin vuosituhannella ennen ajanlaskun alkua – aikana, jolloin exoduksen väitetään tapahtuneen.
      http://www.studio55.fi/mennaanmatkalle/artikkeli.shtml/1507533/tama-on-totuus-pyramidien-rakentamisesta-ja-muista-muinaisen-egyptin-myyteista

    • Halpaa spekulointia

      Eikös paljon tapahtunut sitä, että Faaraon vaihtuessa hävitettiin ed. Faaraoon liittyvää tietoa?

      Aika epäedullista tietoa Egyptin jälkipolville oli myös hebrealaisten lähtöön liittyvät asiat.

      Mitä muuta historiallista tietoa Raamattu on vääristänyt.

      • mette.soderman

        Aika vähän hävitettiin, egyptiläiset olivat pakonomaisia kirjureita. Edellisen faaraon nimi saatettiin hakata pois hautakirjoituksesta, jos seuraaja ei pitänyt edeltäjästään, esimerkiksi Ekhnatonin dynastian tiedot tuhottiin - hän suututti papiston palvomalla omaa jumalaansa. Tosin hänestäkin jäi huomattavan paljon tietoa, koska hän rakensi uuden pääkaupungin, ja kun se hylättiin, se peittyi hiekkaan arkeolgien löydettäväksi.


      • mette.soderman kirjoitti:

        Aika vähän hävitettiin, egyptiläiset olivat pakonomaisia kirjureita. Edellisen faaraon nimi saatettiin hakata pois hautakirjoituksesta, jos seuraaja ei pitänyt edeltäjästään, esimerkiksi Ekhnatonin dynastian tiedot tuhottiin - hän suututti papiston palvomalla omaa jumalaansa. Tosin hänestäkin jäi huomattavan paljon tietoa, koska hän rakensi uuden pääkaupungin, ja kun se hylättiin, se peittyi hiekkaan arkeolgien löydettäväksi.

        "esimerkiksi Ekhnatonin dynastian tiedot tuhottiin"

        Ei suinkaan koko dynastian: vain Ekhnaton ja hänen kuolemansa jälkeisinä muutamana vuotena hallinneet Semenkare, Tutankhamon ja Eje skipattiin, niin että Ejeä seurannut Horembhep laski hallituskautensa alkaneen jo Ekhnatonin isän Amanhotep III:n kuolemasta.


    • Porttaani

      Juutalaiset yhdistivät itseään 500-luvulla ekr ja aiemmin itseään silloisen maailman kahteen suureen korkeakulttuuriin, Babyloniaan ja Egyptiin. Heidän ajattelussaan oli Babylonia tai oikeammin, kaikki Kaksoisvirran maan kulttuurit läheisempiä kuitenkin kuin Egypti.

      He mielsivät kulttuurin ja oman kansansa muinaiseksi lähtökohdaksi Babylonian. Tarinat vedenpaisumuksesta olivat lainaa sieltä ja tarina Baabelin tornista kuvaa tilannetta, jolloin vanha suuri kulttuuri pirstaloituu useiksi pienemmiksi. Heidän tarujensa kantaisä Abraham oli näiden kirjoitusten mukaan juuri sieltä kotoisin, Kaldean Uurista, jota pidetään yhä yhtenä alueen vanhimmista kaupungeista.

      Kansan uskonto sai jossain vaiheessa vaikutteita Egyptistä, varsinkin Akhenatenin (Ekhnaton) monoteismia lähellä olevasta uskonpuhdistuksesta 1200-luvulla ekr. Ainakin yksi psalmeista on sanavalinnaltaan ja ajattelultaan hyvin lähellä Akhenatenin aurinkohymniä.

      On ilmeistä, että jokin merkittävempi yhteys, kuin maantieteellinen läheisyys, on noina aikoina ollut juutalaisten ja Egyptin välillä. Mitään selkeää lähdettä ei ole kuitenkaan Raamatun kuvaamasta kansanvaelluksesta ja paosta. Luultavaa on, että jotain perustaa vanhan Testamentin tarinalle ehkä on. Se, mikä pienelle kansalle on ollut suuri tapaus, muuttajia saattoi olla vain alle tuhat, ei ole ollut merkittävää Egyptille. Tämä selittäisi lähteiden puuttumisen Egyptistä.

      Egyptin vaheen korostumiselle on toinenkin selitys. Tuohon aikaan aikakäsitys oli, toisin kuin nykyään, syklinen. Samankaltaisten tapahtumien nähtiin toistuvan ajankierrossa ikuisesti. Raamatun vanhimpien osien kirjoittaminen tapahtui 500-luvulla ekr. juutalaisten ollessa tai juuri heidän vapauduttuaan pakkosiirrosta Babyloniaan (Baabelin vankeus). Tarinoissa haluttiin korostaa samankaltaista jo aiemmin tapahtunutta kehitystä, jossa Egyptin vankeuden jälkeen kansa nousi suureen kukoistukseen. Tämä toivon sanoma saattoi tehdä, ehkä pienen kansanosan tarinasta jonkin ryhmän vankeusesta Egyptissä huomattavasti merkityksellsemmän kuin se oli ollut.

      Tuossa yllä on mainittu muutamia mahdollisia lähteitä, jotka saattavat liittyä uskonnolliseksi ja opettavaksi tarkoitetun tarinan Egyptin vankeudesta syntyyn. Saattaa olla, ettei tarina liity noihin, vaan on merkityksettömyytensä takia jäänyt kokonaan kirjaamatta tai kirjausta ei ole löydetty.

      Uskonnon monet ydinkohdat vaikuttavat saaneen vaikutteita Egyptistä, joten jokin läheinen yhteys on ollut mahdollinen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2294
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      86
      1526
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      968
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      745
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      682
    6. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      676
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      637
    8. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      608
    9. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      96
      602
    10. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      42
      562
    11. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      561
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      559
    13. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      556
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    15. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      138
      521
    16. Älä unohda minua

      Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si
      Ikävä
      66
      509
    17. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      508
    18. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      504
    19. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      500
    20. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      54
      498
    Aihe