Kamboda

mikä se on?

Hesarissa oli tänään juttu Mekong-joen padosta, joka on Suomen kehitysyhteistyöhankkeita. Uutisessa mainittiin alueen valtioita: Laos, Vietnam, ja sitten oli useaan kertaan tällainen kuin Kamboda. Onko Kambodza nykyään Kamboda?

Lehti tuli luettua digiversiona, kun paperinen jostain syystä jäi tulematta.

7

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ˇ puuttui

      Kambodža vai Kamputsea? Vai Kamboda?

      • Sattuuhan sitä

        Kertaluonteinen kämmi? Google-halu hakusanoilla ”hs kamboda” tuottaa Helsingin Sanomien juttuja Kambodžasta:

        http://tinyurl.com/boxs6cc


      • Kämmi minullakin
        Sattuuhan sitä kirjoitti:

        Kertaluonteinen kämmi? Google-halu hakusanoilla ”hs kamboda” tuottaa Helsingin Sanomien juttuja Kambodžasta:

        http://tinyurl.com/boxs6cc

        Google-haku.


    • Nettiversiossa
      http://www.hs.fi/paivanlehti/ulkomaat/Suomea arvostellaan Laosin kiistellystä suurpadosta/a1353563378211
      on tosiaankin tuollainen virhe. Painetussa lehdessä on kirjoitusasu oikea: Kambodža. Typografinen asu on kyseenalainen; ilmeisesti Hesari edelleen käyttää tekniikkaa, jossa ž-kirjaimen sijasta käytetään z-kirjainta ja erillistä hattua (˘), joka välistyksellä siirretään z:n päälle. Ainakin hattu on turhan huomaamaton ja vähän kaareva (pitäisi olla kulmikas).

      Tämä saattaa selittää virheen, sillä tuollainen korvikehattu voi hyvinkin hukkua matkalla nettiin. Toinen mahdollinen selitys olisi, että Hesarin käyttämä QuaText-fontti ei sisällä hattu-z:aa.

      Mutta kun katsoo, mitä ”Kamboda” oikeasti on tuolla sivuilla, niin siinä on d-kirjaimen jäljessä ohjausmerkki U 00E9, joka ei web-sivulla tarkoita mitään, tai oikeammin sanottuna on virhe. Selaimet jättävät sen todennäköisesti huomiotta. Mutta se on ilmeisestikin Hesarin käyttämä ”irrallinen hattu” jonkin mankelin läpi käyneenä.

      • Valmistajat kehuvat koneidensa jo ymmärtävän puhetta, mutta edes tekstin välitystä oikein perille verkossa ei olla vielä saatu kuntoon.

        Pitäisiköhän teknisten saavutusten äärellä nyt hetki hengähtää, ettei lähde mopo lapasesta?


    • Sell. tappaus

      Lienee yritetty noudattaa alkuperäistä ääntämystä, mikä suomalaisen korvaan kuulostaa: "kamboodha". Siinä h-äänne kuuluu melko heikkona.

      Hatuista ja muista koristeista viis!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      346
      2771
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      120
      1539
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1370
    4. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      57
      987
    5. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      15
      984
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      27
      934
    7. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      149
      898
    8. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      81
      898
    9. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      80
      888
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      205
      829
    Aihe