En ole koskaan nähnyt artikkelia näinkin kiinnostavasta asiasta.
Oma arvaukseni on, että väkirikkaimmat saaret ovat
-Ahvenanmanner
-Lauttasaari
-Kotkansaari
-Kulosaari
-Kemiönsaari
-Varkaudensaari
Suomen väkirikkaimmat saaret?
3
574
Vastaukset 3
- ehdottomasti suurin
Saarikäsitettä venyttämällä väestöllisesti suurin saari muodostuu Kymijoen ja Kokemäenjoen pääuomien lounaispuoliesta osasta. Näitä vesireittejä yhdistää Vesijaon järvi Padasjoella. Tällä alueella asunee lähes puolet suomalaista.
http://yle.fi/uutiset/suomen_suurimmasta_saaresta_kiistaa/1877921- 8888888888
No juu, tuon heiton taustallahan oli oikeastaan se, että Soisalon määrittely saareksi on kyseenalaista.
Toisaalta tekisi mieli kaventaa rajausta tuosta aloittajan käyttämästä jotenkin siihen tapaan, että mukaan luettaisiin vain sellaiset saaret, joihin ei ole edes siltaa. Eli Ahvenanmaan pääsaari kelpaisi, samoin vaikkapa Hiittinen ja Kotkan Kaunissaari. Suomenlinnan saaret tietysti myös. Jaa, mutta sinne on huoltotunneli... Tosin se ei ole asukkaiden vapaassa käytössä, joten ehkä Suokki voidaan hyväksyä.
- mievvainn
Tornio
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.383914- 102875
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei201718- 80680
- 70649
- 50635
- 66634
- 36620
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 43581