Oikein syöminen

läski.

Haluan siis laihtua, ja siihen olen saanut neuvoksi vain että minun pitäisi syödä oikein. Vähän hiilareita ja paljon proteiinia. Mulla ei vain ole aavistustakaan että mitä tällaiset ruoat voisi olla. Voisiko joku valaista minua, että mitä ruokia kannattaa syödä ja mitä varoa?

6

336

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sugar

      2 miljardia aasialaista syö riisiä ja kasviksia ja ovat hoikkia. Hiilihydraatit eivät lihota. Valitse toki täysjyväriisi valkoisen sijaan, maistuukin paremmalta. Proteiini rasittaa munuaisia ja proteiinipitoiset ruuat - yleensä liha - sisältää paljon rasvaa ja sitä kautta kaloreita, ilman painonhallinnassa tärkeää kuitua! Lisäksi se aiheuttaa raskaan, ummettuneen olon mikä vie motivaation liikkua.

      Kokoa ruokavaliosi näin:
      - hedelmät, marjat
      - quinoa, riisi, hirssi, tattari
      - juurekset kuten peruna, bataatti
      - pavut ja linssit
      - kasvikset, erityisesti vihreät lehtivihannekset
      - siemenet ja pähkinät kohtuudella, liotettuina
      - Juo vähintään 3 litraa vettä päivässä
      - Oikea ruoka tulee puusta, maasta ja pensaasta - ei tehtaasta!

      • kotkotkoo

        jos syö ememmän hiilihydraatteja kuin tarvii muuttuu ne rasvaksi. aasialaisten ruoka on varmaan terveellisempää kuin meidän. vaikka ne syö riisiä niin miten on kerman ja voin käyttö ? ei kuulu paljon heidän ravintoon. ja monet heistä tekee ruumillista työtä ja kuluttavat hilarinsa . heidän arjessa on liikunta vielä jäljellä eri tavoin kuin meillä.


    • läski.

      Kiitos vastauksista

    • Ei-turistina-Aasiass

      Aasialaiset pysyvät hoikkina, koska he syövät 2-3 kertaa päivässä ja useimmiten hikoilu poistaa nesteitä ja lisää aineenvaihduntaa eli Suomessa on hankalaa kun ei ole sitä yli 30 astetta. Harvalla on myöskään lihasmassaa tämän erittäin niukkaproteiinisen dieetin takia. Köyhät työskentelevät viikon jokaisena päivänä kellon ympäri, jotkut saavat ruokaa ehkä 2-3 kertaa viikossa eli slummeissa asuvat ovat lähes luurankoja. Toinen ongelma minkä huomasin omalla matkallani että useimmiten keskimääräinen eliniänodote on 40-50 vuotta, koska ruoka on köyhillä erittäin epäterveellistä -> kastikkeet/marinadit ovat täyttä suola-rasva-litkua mitä sekoitetaan valkoiseen riisiin, sitten rasvapadasta saatetaan ottaa pari ruokalusikkaa kasviksia sekaan ja lihakin on lähes täyttä ihraa/läskiä jota otetaan ehkä max 50 grammaa. Useimmiten aasialaisissa vähemmän varakkaissa (joita on varmaan 70-80% väestöstä) vain syödään, nukutaan ja tehdään TÖITÄ! Tupakkaa miehet saattavat polttaa jopa kaksikin askia päivässä ja suurin syy väestön kuolemiin ovat sydän- ja verisuonitaudit. Hygienia on myös melko huonoa, koska ruoat saattavat seisoa huoneenlämmössä jopa kaksikin päivää... Rikkaat ovat useimmiten ylipainoisia... Ero rikkaiden ja köyhien välillä useimmissa kylissä on aivan järkyttävä... Kuitenkin ihannoin heidän asennettaan elämään, he ovat tyytyneet vähään, jaksavat aina hymyillä ja kaikki kyläläiset auttavat toisiaan esim. jos naapurissa on saatu rahaa, pidetään juhlat, jonne saavat kaikki tuttavat/ystävät/sukulaiset tulla syömään vatsan täyteen ja juhlat eivät ole kuitenkaan pelkkää ruoan ahtamista vaan kaikki leikkivät/pelaavat/keskustelevat/tanssivat keskenään eli aasialaiset ovat hyvinkin sosiaalisia ja rakastan sitä hymyä, joka on lähes kaikkien kasvoilla vaikka heillä ei olisi mitään muuta kuin pahvilaatikko jossa asuvat =)

    • kakka6

      moi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      135
      1935
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      233
      914
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      149
      900
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      853
    5. 64
      831
    6. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      36
      812
    7. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      96
      757
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      747
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      65
      671
    10. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      571
    Aihe