Apua pihvinpaistoon

Pihvinpaistaja

Hei!
Tarkoitus olisi pannulla paistaa vasikan entrecote -pihvit. Mikä olisi sopiva paistoaika per puoli, kun toivottu kypsyys olisi medium-medium ? Pihvit on 350 g / kpl, paksuus n. 3 cm.
Tää on miehelle ensimmäinen valmistamani ateria, joten onnistuminen olis suotavaa :) Valkkariperunat ja salaattia lisukkeiksi. Kiitos vinkeistä!

5

461

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keittiöihme

      Vastaus tulee myöhässä, en tiedä oletko tosissasi? lähdetään siitä. Taidat tukehduttaa potentiaalisen miehesi siihen lihaan. Et viitsisi laittaa vähän pienemmän pihvin ainakin noin alkuunsa max. 200 g/kpl.

    • huh huh vaan

      Älä nyt pannulla sitä kypsäksi kärytä. paista pinnat kiinni ja laita uuniin 180 astetta 10 min.

    • Maistuu hyvälle

      Parasta lihaa mitä on tarjolla - entrecote, itse teen noin 250g pihvejä. Yli yön marinointi, tunti ennen paistoa pois jääkaapista. Liha kuivaksi pannu kuumaksi ja liha paistumaan öljy-voiseokseen noin 2-3 min/puoli. Uudet mausteet pintaan ja uuniin noin 6-7min 150°C jonka jälkeen folioon vetäytymään noin 5min ja homma on valmis. Liemi jota folioon tulee käytetään kastikkeessa.

      • Välilihamies

        Ohjeesi on täysin jees! Suurin piirtein noin minäkin teen näin talvisaikaan (kesällä teen entrecôten hiiligrillillä).

        Entrecôte pakkaa todellakin useimmiten olemaan mehevämpää ja maukkaampaa kuin mikään ulko- ta sisäfile.

        Kukahan helvetin typerys lienee palkinnut ohjeesi miinuspeukalolla?


      • Maistuu hyvälle
        Välilihamies kirjoitti:

        Ohjeesi on täysin jees! Suurin piirtein noin minäkin teen näin talvisaikaan (kesällä teen entrecôten hiiligrillillä).

        Entrecôte pakkaa todellakin useimmiten olemaan mehevämpää ja maukkaampaa kuin mikään ulko- ta sisäfile.

        Kukahan helvetin typerys lienee palkinnut ohjeesi miinuspeukalolla?

        Se johtuu vain siitä, että kaikki eivät vain ymmärrä hyvän päälle. Liha on hyvä ja varsinkin jos näkee hieman vaivaa ja valmistaa sen parhaalla mahdollisella tavalla.
        Hyvää ruokahalua kaikille...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      367
      3987
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1433
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1297
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      65
      1094
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      14
      927
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      58
      907
    7. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      12
      877
    8. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      870
    9. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      861
    10. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      60
      859
    Aihe