Lihan olen hylännyt jo aikoja sitten, mutta söin pitkään kananmunia ja maitotuotteita. Nyt kuitenkin jätin nekin pois, ja mietin että kuinka saisin tehtyä kukkakaaligratiini vegaaniversiona?
Onko hyviä vinkkejä miten saisin tämän reseptin maidon ja juuston korvattua? Entä miten saan paitokseen rakennetta ilman juustoa? Valmiita ohjeita en netistä löytäny :(
Kukkakaaligratiini vegaaniversiona?
6
492
Vastaukset
- Sedä
Ite en ole koskaan tehnyt, mutta uskoisin että maidoksi kelpaa joku kasvimaito, soija tms. Vegaanisia juustoja on olemassa, esim. Cheezly, saa "hippikaupoista" esim Ruohonjuuri ja isommista ruokakaupoista :)
- diettikokki
Teet siis ihan perus valkokastikkeen ja tosiaan päälle vegejuustoa, joita löytyy ihan hyvin nykyään isommista ruokakaupoista. Jos tarttet vielä tähän tai johonki muuhun jeesiä, voin vastailla tänne. oon erikoisruokavalioihin erikoistunut kokki. Ite tein eilen lehmänmaidolle ja soijalle allergiselle sukulaislapselle uuniriisipuuron riisimaidosta, oli siis takuuvarma, ei tzänssii palaa edes pohjaan ja oli tosi hyvää!
- diettikokki
Niin siis kirjotin sekavasti vähän, siis perusvalkokastike siis esim. riisimaidosta.
- 17+9
Kiitos paljon!! Enköhän minä näillä vinkeillä pääse hyvin alkuun :)
- vegggggg
Eiei, kumijuustot on kamalia! Tämä on paras ohje, vegaia lehdestä:
2,5 dl kaurakermaa
1 dl rypsiöljyä
kasviliemikuutio(liota tilkkaan kuumaa vettä)
2 valkosipulin kynttä
oluthiivaa paljon
mustapippuria
Sotke ja valuta kukka- ja parsakaalin päälle Ihan vaan soijakerma on riittävää musta. Voi lisätä myös cheezly soijajuustoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643305Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433127- 432498
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1082376- 311923
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851435- 391300
- 821159