Mihin putoamme?

pohteilija

Mihin me ja rakas kotipallomme olemme matkalla? Mihin siis putoamme koko ajan? Jos emme kellu avaruudessa, niin silloin putoilemme kohti avaruuden raja-arvoa, "pohjaa". Jos emme putoa, niin kuinka silloin voimme yhdessä pallomme (galaksissa) kanssa noin vain kellua kuin rantapallo vedessä? Olkaa kilttejä ja miettikää. Kertokaa tietämättömälle ehkä jo tunnettu totuus.

5

927

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Strawman

      "Mihin me ja rakas kotipallomme olemme matkalla? Mihin siis putoamme koko ajan?"

      Lähin putoamispaikka on aurinko. Gravitaatio aiheuttaa Newtonin lakien mukaisen ("putoamis-")kiihtyvyyden maapallolle. Kiihtyvyyden suunta on siis aina aurinkoon päin, mutta tangentiaalinopeuden takia kappaleiden välimatka pysyy kutakuinkin samana.

      Seuraavaksi aurinkokuntamme putoaa koko ajan galaksin keskustaa kohden. Tilanne on lähes sama kuin auringon ja maapallon kanssa.

      Sitten menee vähän enemmän arvailuksi, mutta ilmeisesti galaksimme kiertää jollakin tapaa galaksijoukon (oletettua) ydintä, joten periaatteessa myös galaksimme on koko ajan putoamassa.

      "Jos emme kellu avaruudessa, niin silloin putoilemme kohti avaruuden raja-arvoa, 'pohjaa'."

      Tässä väitteessä nyt ei ole mitään järkeä, varsinkaan, kun näytät keksineen itse aivan uusia, merkityksettömiä käsitteitä, kuten avaruuden raja-arvo.

      "Jos emme putoa, niin kuinka silloin voimme yhdessä pallomme (galaksissa) kanssa noin vain kellua kuin rantapallo vedessä?"

      Kellua missä? Jos kappaleeseen ei vaikuta mitään voimia, se pysyy tietenkin paikallaan. Maapallon tapauksessa vaikuttavia voimia on vaikka kuinka paljon, joten mistään "kellumista" ei kyllä voida edes puhua - maapallo on koko ajan kiihtyvässä liikkeessä.

      • Fyysikko

        kiihtyvällä vauhdilla erkaanumme toisistamme.

        Älä välitä, kohtalomme on kuolla entripian kasvuun (termodynamiikan 2. pääsääntö).

        Me kaikki tipahdamme jonnekin.....


      • Fyysikko

        >maapallo on koko ajan kiihtyvässä liikkeessä.

        Heh... kiihtyvyys voi olla sekä positiivista tai negatiivistä. Tai... siitä kehitettiin suhteellisuusteoria.

        Jos maapalloon iskee meteori. Nopeutuuko vai hidastuuko maapallon nopeus?

        Kerron vastauksen seuraavassa numerossa.


      • Laz
        Fyysikko kirjoitti:

        >maapallo on koko ajan kiihtyvässä liikkeessä.

        Heh... kiihtyvyys voi olla sekä positiivista tai negatiivistä. Tai... siitä kehitettiin suhteellisuusteoria.

        Jos maapalloon iskee meteori. Nopeutuuko vai hidastuuko maapallon nopeus?

        Kerron vastauksen seuraavassa numerossa.

        Oikein jännittää millaisen vastauksen saamme. Olet ehkä tietoinen siitä, että kiihtyvyys on vektorisuure, eli sillä on myös suunta.


      • Turhautunut Profeetta

        Galaksit ovat irrelevantteja totuuden kannalta.

        Suhteutetaan meihin; Mihin Me Putoamme?

        Me putoamme kohti maan keskipistettä.

        Mitä maan keskipisteessä on?

        Gravitaation kannalta siellä vallitsee painoton tila.

        Loput ajatuksistani ovat omiani koska te nauraisitte minulle ettekä ajattelisi asiaa kuin korkeintaan muutaman minuutin - parhaat ehkä tunnin. Ajatukseni syvällinen ymmärtäminen vakavasti vaatisi vähintään vuoden uudelleensuhtautumisen koko olemassaoloon.

        Annetaan osviittaa: Tämä on aika-avaruuden yksi geometrinen muoto jonka vankina olemme. Se ei tarkoita ettäkö kaikkialla olisi samanlaista - miksi olisi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      109
      2700
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      15
      1710
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1585
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      9
      1552
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1256
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      26
      1125
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1052
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      81
      1015
    Aihe