makkaraa

aaltonentiina

tein ekan kerran makkaraa ja olisin luullut suolenkäsittelyä iljettäväksi, mutta olihan se ruuankäsittelyä kuin muutkin. lihaisaa oli ja voihan siitä kehitellä monenlaisia laatuja, vain taivas rajana :)

7

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Manna Ryyni

      Eläimen syömää ruokaahan niissä suolissa vaan on kulkenut: heinää ja muuta kasvista. ;)

    • vanha makkaramies

      Ainoa mikä nyt ei suolenkäsittelyssä mieltä ylennä on niiden pesu. Hirvi kun on kaadettu, niin suolistetaan ja sitten suoli irroitetaan peräaukosta ja pötsistä. Se puserretaan tyhjäkis massasta ja pestään vedellä. Sitä saa huuhdella aikalailla.
      Olen käyttänyt myös paineilmaa, painepesuria suoli ei kestä.
      Toki jos lihakauppiaalta ostaa valmiiksi käsiteltyä sian/ lampaansuolta, niin helpommalla pääsee.

      • ei se varmaankaan ole herkkua suolen puhdistus, mutta kun ei ole vielä aselupaa ole (harkinnas kyllä) niin ostin lihakaupasta. olen myös miettiny possua kotiin mut lapset ei ainakaan söisi joulukinkkua. ite haluaisin testailla ällötysrajoja.


      • Manna Ryyni

        Meilläpäin suolia liotettiin 2 viikon ajan: joka päivä vesi vaihdettiin puhtaaseen ja suolia hangattiin lunta vasten puhtaaksi samalla kun oli tuo vedenvaihto. "Et sai pois paskanmaun", sanottiin.


    • kesäpossut

      Mitä ihmettä tarkoitat ällötysrajoilla ?
      Nämä asiat on aivan normaaleja, vaikka nykyään valtaosa ihmisistä ostaa lihansa valmispakkauksissa kaupasta, niin osa meistä maalaisista vielä itse käsittelee ruokansa sieltä alkupäästä lähtien. Asiassa ei ole mitään ällöttävää, se on aivan normaalia toimintaa.
      Kesäpossun pito ei käy ihan tuosta vaan. Possuilla pitää olla lämmin koppi jossa viettää yönsä. Minulla on kopissa lattialämmitys. Kun possut tulee, ne painavat 30 kiloa ja lokakuussa ovat sellaisia 120 kiloisia. Niitä on ruokittava päivittäin ja aitaus on myös oltava jonkin kokoinen. Minulla on 50m x 50m. Siellä on mutalammikko ja possut saavat tonkia kesän yli, joten niillä on tuotantoeläimiksi hyvät oltavat.
      Possut oppivat tuntemaan hoitajansa, joten se lopettaminen ei ole mitään mieltä ylentävää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      145
      4676
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      103
      3931
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3559
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3330
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      55
      3241
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      32
      2650
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2559
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2256
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      20
      1898
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      36
      1768
    Aihe