Zos odan duzua wiinää, esim. 59 wolddista Pohjan Poika Strongia, niin aamulla kg-painoa on lähtenyt pois helposti yli 1 kg. Mistä tämä johtuu:
-nestehukka (H_2O) hengityksen kautta,
-hiilidioksidihukka (CO_2) hengityksen kautta vai
-pissan suuri määrä (95 % vettä) ????
Widdu kun saisi asiad gohdalleen, niin zaizi billua!!
Myöhäisin Jeesus-JeeJee-terveisin ja maanantain Irstaillen Uuteen Vuoteen!
Hämäläisen Eetu!
alkoholi & kg
3
161
Vastaukset
- Typerien juoma
Alkoholi on diureetti, eli lisää virtsaneritystä. Kilo, jonka olet menettänyt on nestettä ja aika iso osa paskafiiliksestä krapulapäivänä johtuukin juuri dehydraatiosta.
Muistakaa juoda tarpeeksi vettä alkoholin rinnalla, niin on hieman vähemmän ankea dagenefter. Krapulassakin ehtii vielä tankata vettä _ olo kohenee hieman nopeammin.
Vaikka siis vaikuttaisi, että alkoholi hetkellisesti tiputtaa painoa, niin eipäs vaan. Paitsi, että se kilo palaa takaisin välittömästi ( ja pikkusen päällekin) kun juot tarpeeksi vettä, alkoholi on varsin runsasenergistä ja vastaa aineenvaihduntavaikutuksiltaan lähinnä sokeria - altistaa siis runsaasti käytettynä mm. metaboliselle oireyhtymälle ja aikuistyypin diabetekselle, ja on todella typerä juoma, jos on jo valmiiksi insuliiniresistenssin kanssa ongelmia.
Iloisen humalan vastapooliksi ilmaantuu myös alkoholin serotoniinin eritystä laskeva vaikutus - alkoholi on depresantti: siis aine, joka aiheuttaa masennusta. Vaikutus tuntuu parin- kolmen päivän viiveellä. Eli tarkkailepa millaisia ovat päivät muutamia päiviä viinahuurujen jälkeen. Harmittaa enemmän? Vituttaa? Keskittymiskyvyn puutetta? Muisti pätkii? Alentunutta oppimiskykyä? Univaikeuksia? Alentunutta mielialaa, jopa itkuisuutta? Onneksi olkoon, olet saanut alkoholilta kunnon oikean suoran aivokemiaasi.- a-addikti
Näin pal jälkikäteen nimim. >typerien juoma< on kirjoittanut hyvin varsinkin väkevien juomien kittaamisesta. Nehän rapauttavat tunnetusti elimistöä, lyhentävät elinikää ja aiheuttavat yhteiskunnallisti merkittäviä taloudellisia menetyksiä.
Join paljon ennen kuin pääsin vapaaksi alkoholiriippuvuudesta. Tein vahinkoa parisuhteellemme. Vaimo oli pahoin traumatisoitunut aikaisemman miehensä juomisesta. Noin salakavalasta aineesta pitäisi voida irrottautua ajoissa.
- mieli puhdistuu
Kyllä joskus on aivan mukava nauttia krapulasta. Se on puhdistava tunne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213528
- 871774
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa831201Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1561152- 511018
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.52977Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe180926- 61902
- 42866
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis139795