alkoholi & kg

Hämä-Eetu

Zos odan duzua wiinää, esim. 59 wolddista Pohjan Poika Strongia, niin aamulla kg-painoa on lähtenyt pois helposti yli 1 kg. Mistä tämä johtuu:

-nestehukka (H_2O) hengityksen kautta,
-hiilidioksidihukka (CO_2) hengityksen kautta vai
-pissan suuri määrä (95 % vettä) ????

Widdu kun saisi asiad gohdalleen, niin zaizi billua!!

Myöhäisin Jeesus-JeeJee-terveisin ja maanantain Irstaillen Uuteen Vuoteen!

Hämäläisen Eetu!

3

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Typerien juoma

      Alkoholi on diureetti, eli lisää virtsaneritystä. Kilo, jonka olet menettänyt on nestettä ja aika iso osa paskafiiliksestä krapulapäivänä johtuukin juuri dehydraatiosta.

      Muistakaa juoda tarpeeksi vettä alkoholin rinnalla, niin on hieman vähemmän ankea dagenefter. Krapulassakin ehtii vielä tankata vettä _ olo kohenee hieman nopeammin.

      Vaikka siis vaikuttaisi, että alkoholi hetkellisesti tiputtaa painoa, niin eipäs vaan. Paitsi, että se kilo palaa takaisin välittömästi ( ja pikkusen päällekin) kun juot tarpeeksi vettä, alkoholi on varsin runsasenergistä ja vastaa aineenvaihduntavaikutuksiltaan lähinnä sokeria - altistaa siis runsaasti käytettynä mm. metaboliselle oireyhtymälle ja aikuistyypin diabetekselle, ja on todella typerä juoma, jos on jo valmiiksi insuliiniresistenssin kanssa ongelmia.

      Iloisen humalan vastapooliksi ilmaantuu myös alkoholin serotoniinin eritystä laskeva vaikutus - alkoholi on depresantti: siis aine, joka aiheuttaa masennusta. Vaikutus tuntuu parin- kolmen päivän viiveellä. Eli tarkkailepa millaisia ovat päivät muutamia päiviä viinahuurujen jälkeen. Harmittaa enemmän? Vituttaa? Keskittymiskyvyn puutetta? Muisti pätkii? Alentunutta oppimiskykyä? Univaikeuksia? Alentunutta mielialaa, jopa itkuisuutta? Onneksi olkoon, olet saanut alkoholilta kunnon oikean suoran aivokemiaasi.

      • a-addikti

        Näin pal jälkikäteen nimim. >typerien juoma< on kirjoittanut hyvin varsinkin väkevien juomien kittaamisesta. Nehän rapauttavat tunnetusti elimistöä, lyhentävät elinikää ja aiheuttavat yhteiskunnallisti merkittäviä taloudellisia menetyksiä.
        Join paljon ennen kuin pääsin vapaaksi alkoholiriippuvuudesta. Tein vahinkoa parisuhteellemme. Vaimo oli pahoin traumatisoitunut aikaisemman miehensä juomisesta. Noin salakavalasta aineesta pitäisi voida irrottautua ajoissa.


    • mieli puhdistuu

      Kyllä joskus on aivan mukava nauttia krapulasta. Se on puhdistava tunne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2578
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      201
      1642
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1570
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1441
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1202
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      75
      985
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      959
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      847
    9. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      63
      839
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      825
    Aihe